MALTEPE 29 EKİM1 (1)

“Türkiye” Maltepe’de madenciler için yürüdü

Abone Ol
Daha Fazla

Oldukça buruk geçen ve müzik yayını yapılmayan yürüyüşe, Maltepeli kadınların 81 ili temsilen giydikleri tişörtler ve maden faciasına dikkat çekmek için taktıkları baretler damga vurdu.

Çınar Mahallesi Adnan Kahveci Parkı’ndan başlayan meşaleli yürüyüşe katılan binlerce Maltepeli, “Yurtta barış dünyada barış”, “Yaşasın Cumhuriyet” pankartları ve sloganları, ellerinde Türk bayrakları eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüşe çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar katıldı. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, sarı madenci bareti takarak, kortejin en önünde yer aldı. Yürüyüş sonrasında düzenlenecek konser programı ise Karaman Ermenek’teki maden faciası nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

81 İL TEMSİL EDİLDİ, BARETLER TAKILDI
Maden faciası nedeniyle oldukça buruk geçen tören yürüyüşünde Maltepeli kadınlar, 81 ili temsilen giydikleri tişörtler ve maden faciasına dikkat çekmek için taktıkları baretlerle kortejin en önünde, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’la yürüdüler. Meşaleler eşliğinde yapılan yürüyüş, Maltepe Meydanı’nda son buldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, “Sevgili Maltepeliler, Maltepe’nin devrimci yürekli gençleri, Anadolu’nun yiğit kadınları; Afyon, Elazığ, Isparta, Kayseri, Aksaray, Muğla, Antalya, İzmir, Sivas, Tunceli, İstanbul…81 ilimizin değerli temsilcileri, Zübeyde Anamızın evlatları buradasınız. Tüm emperyalist güçlere karşı başımız dik şekilde bugünlere çıktıysak bunu Anadolu’nun kadınlarına borçluyuz. Sizler, Milli Kurtuluş Savaşı sırasında gece-gündüz demeden, açlık-susuzluk demeden, cephede savaşan Mehmetçiğimizin arkasında durdunuz. 91 yıl sonra da Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkıyorsunuz. Düşünün, Avrupa Birliği’ne girmeye çalışıyoruz, en büyük öğretmenimiz, liderimiz Mustafa Kemal Atatürk daha Avrupa’da yokken kadınlarımıza 1930’lu yılların başında seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Bugün Alevi, Sünni, Süryani ve diğer bütün etnik ve dini unsurlar beraberce yaşıyorsak bunu analarımıza borçluyuz” diye konuştu.

MADENCİLERE MALTEPE’DEN SELAM
Dünyanın birçok ülkesinin sözde Cumhuriyet’le yönetildiğini, ancak Türkiye’nin aksaklıklarına rağmen oldukça sağlam bir Cumhuriyet sevdası ve demokrasisi olduğuna vurgu yaparak konuşmasını sürdüren Kılıç, “Biliyorsunuz, Karaman’da çok feci bir olay yaşandı. 18 madencimiz 400 metre yerin altında çocuklarına helal lokma götürebilmek için, alın terleri ve onurlarıyla çalışırken facia yaşadılar. Onların bir an evvel yerin üstüne çıkacağını ümit ederek, bize merhaba diyecekleri günün özlemini duyuyorum. Buradan Karamanlı annelerimize, çocuklarımıza, madencilerimize selam gönderip Allah yar ve yardımcıları olsun, 18 madencimizi Allah sevdiklerine kavuştursun diyorum” dedi.

MİNİKLER KÜRSÜYÜ İŞGAL ETTİ
Konuşmanın hemen ardından kürsüye gelen iki çocuk, şiir okuma istediklerini söyleyince Kılıç, “Bakın şu cesur yüreklere…İşte bu, Cumhuriyet’i emanet edeceğimiz gençler bu. Hiçbir kimseden telkin almadan yanıma geldiler ve şiir okumak istediklerini söylediler. Kaba tabiriyle kürsüyü işgal ettiler. Buyrun, bizim baş tacımızsınız” diyerek kürsüyü onlara verdi. Çocukların okuduğu Cumhuriyet şiirleri, büyük alkış topladı.

MALTEPE 29 EKİM1 (1)

MALTEPE 29 EKİM1 (3)

MALTEPE 29 EKİM1 (4)

MALTEPE 29 EKİM1 (6)

MALTEPE 29 EKİM1 (8)

Yorumlar kapalı.