ahmet-köşe

Süreyyapaşa

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadirşinas, merhametli ve halkını seven bir insandı…

Tüm mal ve mülklerini halkına bağışlayan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’den sonra ikinci kişi olan Süreyyapaşa, bir milyon beş yüz yetmiş beş bin metre kare (1.575.000) arsayı, işçi sigortalarına hibe eden altın kalpli Süreyya İlmen Paşa yıllardır tarihin tozlu rafları arasındaydı…

1994 yılında ilk Maltepe Rehberi’ne Olay Gazetesi olarak çalışma startı verdiğimiz zaman Süreyya İlmen Paşa’nın varlığından haberdardık ancak; ne ona ait bir evrak, ne de bilgi vardı.

O dönem belediye başkanı Bahtiyar Uyanık idi. Bahtiyar bey o dönemde bize bir tam sayfa ilan vererek Maltepe Rehberine destek
olmuştu.

İkinci Maltepe Rehberini 2004 yılında Olay Gazetesi olarak gerçekleştirdik. Süreyyapaşa’ya ait en ufak bir iz, emare ve bilgi bulamadık.

Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse döneminde hiç destek olunmadı.

2014 yılında üçüncü Maltepe Rehberini yaparken proje ortağımız olan Son Havadis Gazetesi ile işe başladık.

İlk başladığımız kişi Süreyyapaşa’ya ait bilgi, belge ve tanıklara ulaşmak oldu.

ABD’de bulunan ismini vermek istemeyen torunu “Türkiye’ye döndükten sonra görüşmeyi kabul etti” ancak verdiği süre 2 ay idi.

2 ay sonra bir kez daha aradım. Yüz yüze görüşmek için randevu aldım. Daha sonra bu randevu iptal edildi ve bir başka Süreyya
Paşa torununa yönlendirildim.

Tam 4 kez bu torun ile görüşme yaptık. Onlar benden avukatları nezaretinde Süreyyapaşa’ya ait tüm belgeleri istediler, verdim. Onlarda bana Maltepe Rehberinde kullanılmak üzere tüm arşivlerini açtılar.

Maltepe Rehberine başladığımız ilk günlerde Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ile görüştük ve bu rehberin Maltepe’ye katacağı artı değerlerden söz ettik.

Sayın başkan da bize “Çalışmalarınıza devam edin. Son şeklini görelim daha sonra görüşelim” dedi.

Maltepe Rehberini 6 ay gibi bir sürede bitme aşamasına getirdik. 100 sayfalık çalışma çıkışlarını ve Maltepe Rehberi için taleplerimizi ileten bir dilekçe ile Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a teslim ettik.

Daha sonra özel kalem müdürü Melih Morsümbül vasıtası ile istediğimiz ve talepte bulunduğumuz rakamlara yakın rehber kapağı ve 8 sayfa olmak üzere ilan aldık.

ABD’de olan, ismini vermek istemeyen Süreyyapaşa torunu bu sene düzenlenen Süreyyapaşa Anma Etkinlikleri kapsamında, yine Amerika’da olduğu için bana mesaj çekerek “etkinliği düzenleyecek firma sahibi ile kendisinin görüştüğünü, ona elimdeki tüm belge ve bilgileri aktarmamı mesaj yoluyla benden rica etti. Ben de torunundan aldığım ne varsa herşeyi firma sahibi olan kişinin kendisiyle paylaştım.

Buradan emeğe, tarihe, tarihi kişiliklere, çalışmalara destek veren başta Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a, daha sonra Maltepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü Melih Morsümbül olmak üzere, projemize verdiği destekten dolayı teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunuyorum.

Daha sonra başkan Ali Kılıç, çok emek verdiniz diye Süreyyapaşa anma etkinlik programını bizim yapmamızı istedi. Onun için de ayriyetten teşekkür ediyorum.

Her şey unutulur gider ancak; davranışlar ve tavırlar kalıcıdır.

Bu yıl sevgili başkan ikincisini düzenlediği Süreyyapaşa’yı anma etkinlikleri daha da kapsamlı oldu.

Önce Süreyyapaşa anma haftası meclis kararı ile alındı, daha sonra Süreyyapaşa’yı İlber Oltaylı gibi bir tarihçi anlattı.

Bestekar ve mevlithan Amir Ateş hoca, Süreyyapaşa için okunan mevlide katıldı ve billur sesi ile etkinliklere renk kattı.

Bunları duymak, bu olaylara şahitlik etmek bir gazeteci olarak sadece benim göğsümü kabartıyor. Buradan Sayın Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a, Maltepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü Melih Morsümbül’e, meslektaşımız, kardeşimiz, arkadaşımız Maltepe Belediyesi Basın Danışmanı Bülent Ergün’e tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Sizler sayesinde Maltepe halkı Süreyyapaşa’nın gerçek kimliğini ve tarihi gerçekleri öğrenme imkanı buldu.

Başka söze ne hacet…

Süreyya İlmen Paşa’ya Allah’tan rahmet, onu unutmayanlara da saygılarımı sunuyorum.

Yorumlar kapalı.