program

Şeb-i Arus Haftası Pendik’te Özel Sergi’yle başlayacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pendik Belediyesinin düzenlediği Şeb-i Arus Haftası etkinlikleri, 9 Aralık Cuma günü Özel Sergi’nin açılışıyla başlayacak. 10 Aralık Cumartesi günü Fatih Çıtlak yönetiminde Sufi Ayinler Topluluğu Mevlevi Mukabelesi’nin de yer alacağı etkinlikler, çeşitli sohbet programlarıyla devam edecek.

 Büyük mutasavvıf ve mütefekkir Mevlana Celaleddin-i Rumi,  743’üncü vuslat yılında Pendik’te çeşitli etkinliklerle anılacak.  9 Aralık Cuma günü Şeb-i Arus Özel Sergisi açılacak. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde saat 14.00’te açılışı yapılacak sergi, Mevlevi dervişlerinin dünyasını gözler önüne serecek. Sergide ayrıca Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Sacit Açıkgözoğlu tarafından bir konuşma yapılacak..

Sufi Ayinler Topluluğu’ndan  Mevlevi Mukabelesi 

Fatih Çıtlak yönetiminde Sufi Ayinler Topluluğu Mevlevi Mukabelesi, 10 Aralık Cumartesi günü saat 15.00’te Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Mukabele öncesi saat 14.00’te Fatih Çıtlak ve Hüseyin Top’un katıldığı sohbet programı düzenlenecek. Fatih Çıtlak “Kaos Ortamındaki Dünyaya Barış ve Huzur (Canlar Ölesi Değil Diriltilesi) konulu sohbetiyle haftanın anlamına katkıda bulunurken Hüseyin Top da “İnsanımızın Mesnevi’den İstifadesi Niçin Gereklidir?” sorusuna cevap verecek.

Sohbetlerin konusu Hz. Mevlana

Ayrıca kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen çeşitli sohbet programlarında Hz. Mevlana (ks) anlatılacak. 13 Aralık Salı günü saat 19.00’da Sadettin Ökten “Hz. Mevlana’dan Yahya Kemal’e”, Hayati İnanç da “Hz. Mevlana Aşkı ve Divan Edebiyatımızda Aşk” konulu sohbetleriyle Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde Pendiklilerle buluşacak.

15 Aralık Perşembe günü ise “Selçuklu ve Osmanlı’da Güzel İnsan Yetiştirme Geleneği ve Tarih Bilinci” konusunda Ahmet Şimşirgil, “Belh’ten Anadolu’ya Hz. Mevlana’nın İnsan Yetiştirme Yolculuğu” konusuyla da Emin Işık, sohbet programına katılacak. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’ndeki program saat 19.00’da başlayacak.

PROGRAM:

Şeb-i Arus Özel Sergisi : 09.12.2016 Cuma Saat: 14.00, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Fatih Çıtlak ve Hüseyin Top Sohbet Programı: 10.12.2016 Sa:14.00-Yunus Emre Kültür Sanat Merkezi

Fatih Çıtlak’la Sufi Ayinleri Topluluğu Mevlevi Mukabelesi: 10.12.2016 Sa:15.00-Yunus Emre KSM

Yorumlar kapalı.