1-havadan

Pendik’ te eski sitelerde dönüşüm devam ediyor.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kentsel dönüşüm  çerçevesinde Pendik’te yıkılıp yeniden yapılan  bina sayısı  hızla artıyor. Son olarak Velibaba Mahallesi Aydos Caddesi’nde bulunan 38 dönümlük 15 bloklu site de daha yeni ve sağlam konutlara dönüşmek üzere iki gün içinde yıkıldı.

Pendik Belediyesinin ilçeyi depreme dayanıklı hale getirmek ve daha sağlıklı bir kent oluşturmak amacıyla yürüttüğü çalışmaların neticesinde her birinde onlarca ailenin yaşadığı eski sitelerde dönüşüm devam ediyor. Belediyeye başvuran ve riskli yapı ilan edilerek Haziran ayında dönüşüm sürecine giren Gonca Sitesi’nde de iki gün içinde beşer katlı 15 blokta yıkım gerçekleşti.

38 bin 727 metrekare alana sahip 216 daireli site, bugüne kadar Pendik’te  dönüşüme giren en büyük site alanı oldu.  Sitede oturup da kiralık eve çıkan mülk sahiplerine ise  Pendik Belediyesi tarafından 18 ay boyunca 795 lira kira yardımı verilecek.

2-havadan

Sırada başka siteler var

Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sitelerin dönüşüm için Pendik Belediyesine başvurduklarını belirterek:  “Pendik’te ulaşım ve otopark sorununu çözen, yeşil  ve sosyal alanları yeterli, toplumun her kesimini kucaklayan bir kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz.  Pendik’te  kentsel dönüşümü toplumsal olarak talep eden, bütüncül bir yaklaşım var. Siteler dönüşmek için bize müracaat ediyor. Bu anlamada, dönüşüm bizim için bir şans.  Bu şansı  iyi kullanmak için, var olan parsel içinde otopark sorununu çözmek,  küçük parselleri birleşmeye teşvik etmek amacıyla  bütün teşvik mekanizmalarını planlarımıza koyduk” dedi.

Yorumlar kapalı.