Tanıtım (2)

Pendik’ te Cemil Meriç Sergisi ve Sempozyumu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başta dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapmış Cemil Meriç, doğumunun 100. Yılında Pendik’te anılacak. Merhum yazar için önce sergi,  ardından da kızı Prof. Dr. Ümit Meriç’in de katılacağı bir sempozyum yapılacak.

 22 Aralık Perşembe günü Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde “Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç” adlı  fotoğraf sergisinin açılışı yapılacak. Katılanlara Cemil Meriç’in “Bu Ülke” isimli kitabının da hediye edileceği serginin ardından sempozyum düzenlenecek.  İlk oturumun başkanlığını merhumun kızı  Prof. Dr. Ümit Meriç’in yapacağı sempozyumda Edebiyatçı Beşir Ayvazoğlu, Yazarlar Mustafa Ağırman, Yusuf Kaplan,  Metin Karabaşoğlu ve Cevat Özkaya tarafından Cemil Meriç’in hayatı ve eserleri anlatılacak.

Cemil Meriç kimdir?

Balkan Savaşı sırasında Yunanistan’dan göç eden bir ailenin evladı olarak 12 Aralık 1916’da Hatay Reyhanlı’da doğdu. Fransız idaresindeki Hatay’da Fransız eğitim sistemi uygulayan Antakya Sultanisi’nde okudu. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, ardından da tercüme kaleminde reis muavinliği yaptı. 1940’da İstanbul Üniversitesi’ne girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. 1941’den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayın Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1942 ve 1945 yılları arasında Elazığ Lisesinde, 1952 ve 1954 yılları arasında ise İstanbul`da Fransızca öğretmeni olarak çalıştı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde yabancı diller okutmanlığı görevinde bulundu, sosyoloji bölümünde dersler verdi. 1955’de gözlerindeki miyobunun artması sebebiyle görme yeteneğini kaybetti ama olağanüstü çalışma ve üretme temposu hiç düşmedi. Talebelerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 yılında İstanbul Üniversitesinden emekli oldu ve birikimlerini art arda kitaplaştırmaya girişti. Cemil Meriç, 13 Haziran 1987’de vefat etti.

PROGRAM:

Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Fotoğraf Sergisi

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

Açılış: 22 Aralık 2016 / Perşembe

Saat: 12.00

Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu

Yer: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

22 Aralık 2016 / Perşembe Saat: 13.30

Saat: 13.30-15.30  Açılış ve Protokol Konuşmaları

Birinci Oturum

“Bir Buluşma Noktası Olarak Cemil Meriç”

Oturum Başkanı: Ümit Meriç

Mustafa Armağan (Türkiye’nin Serencamını Cemil Meriç’in Hayatıyla Okumak)

Beşir Ayvazoğlu (Bir Buluşma Noktası Olarak Cemil Meriç)

Metin Karabaşoğlu (Yolu Gösteren Bir Pusula Olarak Cemil Meriç)

İkinci Oturum (Saat: 15.45-17.30)

“Bir Çağın ve Bir Ülkenin Vicdanı Olarak Cemil Meriç”

Yorumlar kapalı.