12. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması

Pendik 12. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pendik Belediyesi ve Uluslararası Folklor ve Geleneksel Sanatlar Organizasyon Konseyi (CIOFF) işbirliğiyle bu yıl 12.’si düzenlenen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 23 Eylül’de başlayacak. Sahil Festival Alanında yapılacak organizasyonda  yerli-yabancı toplam 51 sanatçı  bir araya gelecek. 2 Ekim’e kadar sürecek etkinlikte dünyanın çeşitli ülkelerinden sanatçıların hem minyatür, hem de el sanatları alanında ürettiği eserler görülebilecek.

Minyatürle Yüzleşme Sempozyumu

Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması  kapsamında Minyatür Sempozyumu da düzenlenecek. 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Sempozyuma aralarında Osmanlı ve İslami sanat tarihinde uzmanlaşmış Prof. Dr. Nurhan Atasoy’un da bulunduğu çok sayıda akademisyen katılacak. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde yapılacak sempozyumda minyatürün doğuşundan günümüze geldiği tüm evreler ele alınarak değerlendirilecek. Sempozyum, saat 11:00’de Belediye Başkanı Kenan Şahin’in açılış  konuşmasıyla başlayacak.

Dünyanın en küçük bıçağını sergileyecek 

Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na katılacak yerli ve yabancı sanatçılar arasında ilginç eserlere imza atmış zanaatkarlar da bulunuyor.  Bunlardan biri de yerli sanatçılardan Sivaslı Bıçak Ustası Erdoğan Güzel. Sadece 5 mm boyutunda dünyanın en küçük bıçağını üreten ve bu eseriyle Guinness Rekorlar kitabına girmeye aday sanatçı, bıçak üretim sürecini ziyaretçilere yakından gösterecek.

Rekor kıran Genç sanatçı 

Yabancı sanatçılardan ise dikkat çeken isimler arasında Pakistanlı  Muhammad Ashraf Heera yer alıyor. Genç yaşta aldığı ödüllerle Guinness Rekorlar Kitabına giren sanatçı deneyimlerini Pendikli sanatseverlerle paylaşacak.

41 minyatür eseri görücüye çıkacak

Organizasyon kapsamında düzenlenecek bir diğer etkinlik ise Minyatür Sergisi olacak. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nın açılış günü olan 23 Eylül’de saat 16:30  başlayacak sergide yerli sanatçılara ait 41 eser Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde sergilenecek.  Serginin açılışı Pendik Protokolünün katılımı ve konuşmalarıyla gerçekleşecek.

ORGANİZASYON PROGRAMI

23 Eylül-02 Ekim 2016

Açılış: 23 Ekim Cuma Saat: 14.00

Adres: Sahil Festival Alanı (Eski Lale Çay Bahçesi)

SERGİ: 23 Eylül-09 Ekim

Açılış:23 Eylül Saat 16.30

Adres: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

SEMPOZYUM: 24-25 Eylül

Açılış: 24 Eylül 2016 Saat: 16.30

Adres: Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi

12. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması _baskan-sahin... 12. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması 1 12 57d269837b7ad_minyatur-

Yorumlar kapalı.