necmi kurt

Necmi Kurt Profesör oldu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ünlü Cerrahlarından, eski Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi, Doç. Dr. Necmi Kurt, Prof. Dr. ünvanı kazanarak Profesör oldu.

Maltepelilerin sevinçle karşıladığı bu haber ile ilgili şehir dışında olduğundan dolayı yakın zaman içerisinde İstanbul’a dönecek olan Prof. Dr. Necmi Kurt konu ile ilgili basın açıklaması yapacak.

NECMİ KURT KİMDİR BİYOGRAFİSİ
04.03.1956 tarihinde Trabzon/Çaykara Şahinkaya köyünde doğdu. 1967 yılında İlkokulu Şahinkaya köyü ilkokulunda bitirdikten sonra orta ve lise öğrenimi için Erzurum Yavuz Selim ilk öğretmen lisesine girdi.1972 yılında başarılı öğrenciler gurubu içine girerek Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesine gitmeye hak kazandı. Üniversiteye girme sınavlarında başarılı olarak 1973 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 1979 yılında pratisyen hekim olarak hayata atıldı.

Aynı yıl Ankara-Çamlıdere ilçesinde hükümet tabibi olarak göreve başladı. Bu görevi 7 ay sürdürdükten sonra ihtisas sınavını kazanarak Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel cerrahi asistanlığına başladı. Asistanlık süresi bitmeden, kıdemli asistan konumunda iken zamanın Sağlık Bakanlığının uygulamasıyla Urfa Devlet Hastanesi Genel cerrahi kliniğinde 6 ay süre ile görevlendirildi. Uzmanlık sonrasında mecburi hizmetin bir bölümünü Manisa Demirci Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak, geri kalan bölümünü Ankara Şerefli Koçhisar devlet hastanesinde Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak tamamladı. Takiben Hatay-Kırıkhan Devlet Hastanesinde 11 aylık bir süre Genel Cerrahi uzmanı ve Başhekim olarak görev yaptı. 1990 yılında İstanbul Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Genel cerrahi başasistanlık sınavını kazanarak 2. Genel cerrahi kliniğinde başasistanlık görevine, 1995 yılında yine aynı hastanenin Genel cerrahi şef muavinliği imtihanını kazanarak bu göreve başladı. 1996-1997 yılında başhekim muavinliği görevini üstlendi.

1997 yılında St. Mark’s Hospital/Londra’da Koloptroktoloji eğitimi aldım. 1999 yılında Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün birlikte düzenledikleri 3 aşamalı şeflik imtihanlarında Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi 3. Genel cerrahi klinik şefliği imtihanını kazanarak bu göreve başladım. Yine aynı yıl Dr. Lütfü Kırdar Kartal Eğitim Araştırma Hastanesi başhekimliğine atandı. Bu görevi 27 aya yakın bir süre yaptıktan sonra istifa ederek aynı hastanenin 3. Genel cerrahi şefi olarak görevini sürdürdü. Bu dönemden sonra 2002 yılında basılan “Yetişkinlerde ve çocuklarda ameliyat öncesi değerlendirme” ve takiben 2003 yılında “Akut ve kronik yara bakımı”,2010yılında basılan“Hekimlere ve Halka yönelik Hepatit-B ve Hepatit –C ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar” isimli kitaplarının yazar ve editörlüğünü yaptı. 2003 yılında üniversiteler arası Genel cerrahi doçentliği sınavına girerek doçent oldu.Arıca Acil Cerrahi kitabında(2009)Crohn Koliti ve acil Cerrahi yaklaşım adli bölümü yazmış,yine Kolon ve Rektum Cerrahisinde Güncel Tedavi kitabının Çekum Ülseri bölümünün tercümesi yapmıştır. Şimdiye kadar yapmış olduğu bilimsel çalışmalar: 9 adet Doktora tezi yönetmeni, 24 adet uluslar arası hakemli dergilerde yayımlanmış makale, 12 adet uluslar arası bilimsel toplantılarda sunulan bildiri, 85 adet ulusal hakemli dergilerde yayımlanan makale ve 59 adet ulusal bilimsel toplantılarda sunulan bildirileri mevcut olup halen yurt dışı ve yurt içi hakemli bilimsel dergilerde basılmakta olan 3 makalesi mevcuttur.Evli ve 4 çocuğu vardır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

1999 yılından bu yana yürütmekte olduğu İstanbul Dr.Lütfi Krdar Kartal Eğitim ve araştırma hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Şefliği görevi Sağlık bakanlığının çıkarmış olduğu 663 sayılı kanun hükmündeki kararname ile sona ermiştir.

Yorumlar kapalı.