9141-medya-dilinin-baris-dili-olmasi-icin-umraniye-umraniye-fotogaleri_800x600

Medya dilinin barış dili olması için Ümraniye Belediyesi’nden büyük adım

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen “Medyanın Dili ve Terör” adlı panel; medyanın ilgi odağı oldu. Birbirinden değerli basın temsilcilerinin katıldığı, 4 oturumdan oluşan panel; birçok TV kanalı ve internet sitesinde de yer bularak Türkiye gündemine oturdu.

Ümraniye Belediyesi tarafından düzenlenen Medyanın Dili ve Terör paneli, çok sayıda basın temsilcisinin bir araya gelerek medya- terör ilişkisini değerlendirmelerine imkân sağladı. Panele, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve eşi Saliha Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu, Ümraniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, Ümraniye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Göllüce, Ümraniye İlçe Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, basın mensupları ve birçok vatandaş katıldı.

BAŞKAN HASAN CAN: “MİLLÎ BİR UYANIŞ VE BERABERLİK, ORTAK DİLLE SAĞLANABİLİR”

Panelin açılış konuşmasını yapan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Tüm dünyanın sorunu olan terörizm, ülkemizin de önemli meselelerinden biri. Bu sebeple bu konuya duyarsız kalmayarak ‘Medyanın Dili ve Terör’ panelini düzenledik. Terörle ancak, doğru iletişim ve dil birliği ile mücadele edebiliriz. Milletin sesini duyuracağı mecranın medya olması sebebiyle, bir dil birliğini de ancak buradan sağlarız” dedi. Millî bir uyanış ve beraberliğin ortak dille sağlanabileceğini söyleyen Başkan Hasan Can, “Medyanın dili, terörün cesaretini kırmada çok büyük önem arz ediyor. Ümit ediyorum ki burada konuşulan konular, panelin amacına uygun olarak ülkemizin bütünlüğünü sağlasın” dedi.

24 TV Genel Yayın Yönetmeni Murat Çiçek’in moderatörlüğünde, NTV Haber Programı Sunucusu Oğuz Haksever, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ve Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler’in katılımıyla gerçekleşen ilk oturumda; Murat Çiçek, Nuh Albayrak, Oğuz Haksever ve Turgay Güler’in medyanın terörle olan ilişkisini ve alması gereken tavırları ele aldıkları ilk oturum; izleyicilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

İkinci oturumda ise Habertürk Gazetesi Yazarı ve Program Yapımcısı Balçiçek İlter moderatördü. Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan, A Haber Program Sunucusu Erkan Tan ve Sabah Gazetesi Yazarı Hilâl Kaplan’ın katılımıyla gerçekleşen oturumda; medya dilinin teröre alet edilmesinin engellenmesinde kanunların etkisinden bahsedildi.

Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş’in moderatörlüğünde, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zahid Akman, Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok ve Türkiye Gazetesi Yazarı Yıldıray Oğur’un katılımıyla gerçekleşen 3. oturumda ise; toplumsal dilde birliğin korunmasının medya dilini de etkileyeceğinden bahsedildi.

Kanaltürk, Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Gemici’nin moderatörlüğünde, Yeni Akit Gazetesi Yazarı Serdar Arseven, Star Gazetesi Yazarı Ahmet Kekeç, Sabah Gazetesi Yazarı Fahrettin Altun ve Yenişafak Gazetesi Köşe Yazarı Nedret Ersanel’in katılımıyla gerçekleşen 4. oturumda ise; terörizmin propadanda araçlarıyla ilişkisi değerlendirildi.

Türkiye’nin gündemine oturan ve Ümraniye Belediyesi’nin öne çıkan sosyal sorumluluk etkinliklerinden biri olan “Medyanın Dili ve Terör” paneli; Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın kapanış konuşmasıyla son buldu. “Panele katılan değerli basın temsilcilerimizin her biri, birbirinden farklı üsluplarla, aynı gerçeği ifade ettiler” diyen Başkan Hasan Can, panelde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

9165-medya-dilinin-baris-dili-olmasi-icin-umraniye-umraniye-fotogaleri_800x600

9141-medya-dilinin-baris-dili-olmasi-icin-umraniye-umraniye-fotogaleri_800x600

9136-medya-dilinin-baris-dili-olmasi-icin-umraniye-umraniye-fotogaleri_800x600

Yorumlar kapalı.