ahmet-köşe

Maltepe ve Dinler Arası Diyalog

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe belediye başkanı Ali Kılıç göreve geldiği günden itibaren toplumu birleştirmek, ötekisi olmayan bir toplum haline getirmek için çok gayret ettiğine şahidiz.

Önce Maltepe’deki ramazan etkinlikleridir. Ramazan etkinliklerinde 150 ayrı semazen getirip İslam dinine karşı bir sevgi ve hoşgörü adımı atmıştır.

Daha sonra İstanbul protestan kilisesi vakfı Altıntepe kilisesi ile ilgili hoşgörülü davranışlarını vakıf başkanı Timur Topuz uzunca bir söyleşide anlatmıştı.

Yas’ı matem ayında yani muharrem ayı’nda aşure dağıtım toplantısına Timur Topuz, Marg Al Madrigal, Başkan Ali Kılıç,Maltepe Müftülüğü,Merkez camii baş vaisi,Mehmet Aydın,Cem evi dedesi Hasan Harabati ile aşure dağıtması ve engin hoşgörüsü toplumda geniş bir dalgalanmaya, durulmaya sebep olacak ciddi atraksiyonlardır.

Ali Kılıç’ın aşure dağıtım töreninde noeli de Maltepe meydanında kutlayacağız demesi bir bütünün tamamlanacak son parçası gibi gelmektedir.

Dışarıda hiçkimse ve hiçbir inanç grubunu bırakmayan Ali Kılıç’ın bu yaklaşımları bize yıllar önce başlatılan dinler arası diyalog gayretlerini hatırlattı.

Eminim Ali Kılıç Maltepe’de dinler arası diyaloğu sağlamış, bir bütünü bir arada toplamayı başarmış, topluma iyi bir fikir ve kanaat önderi olarak damgasını vurmuştur.

Artık kimse diğeri için bir fitne üretemeyecek, bir yalanı, bir iftiranın önüne geçmiş, herkesi dini vicdanında özgür bırakan saygıyı da esas alan bir anlayışı hakim kılmıştır.

Umarız ki bu maya tutmuştur. Bu maya Maltepe’den dalga dalga her ile, her ilçeye yayılır ve Türkiye bir kardeşlik iklimine kavuşur diye umut ediyorum.

Ali Kılıç bu manada atacağı her adımda Olay Gazetesi kayıtsız ve şartsız onu ve fikirlerini destekleyecektir.

Çünkü gittiği yol doğrudur. Yaptığı işler doğrudur.

Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.