ahmettükek

Kent Konseyi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe’de defalarca Kent Konseyi kurulma gayretlerini üzüntü ile izlemekteyim. Fikri Köse döneminde kurulan ilk Kent Konseyine Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Belediye Başkan Yardımcıları,

Mal Müdürü gibi devlet konseyi! oluşturduklarını üzüntüyle izledim. Hatta o toplantıyı hatırlayanlar bilirler, çok ta hararetli tartışmalar yaşamıştık.

Daha sonra Mustafa Zengin döneminde Ankara’dan getirilen bir belediye başkan yardımcısı, Kent Konseyi başkanlığına getirilmişti.

Oysa Kent Konseyi, o kentin acil hizmetlerini tespit edecek, o şehrin önceliklerini belirleyecek, belediye meclisine önerecek bir kurumdu.

Daha sonraki yıllar Kent Konseyi seçimlerinde kıran kırana liste mücadelesi yaşandı ve hatta polis müdahalesi ile sona eren Kent Konseyleri oluştu.

Kent Konseyi kanunu 8. yılını geride bıraktı. Maltepe’de kent konseyi henüz arzulanana yaklaşamadı. Henüz bir karar alamadı.

Yani toplum olarak Kent Konseylerini özümseyemedik.

Geçtiğimiz günlerde Maltepe Kaymakamı Mustafa Tapsız’ın düzenlediği Huzur Toplantılarından birine katıldık. Orada tartışılan ve konuşulan her konu aslında Kent Konseyinin gündeminde konuşulup

karara bağlanacak konuşmalardı.

Kent Konseyinin işlevi, YÖNETİMDEN YÖNETİŞİME geçişin yasal ve kurumsal dayanağıydı. Kentlilik bilinci oluşturulacak, hesap sorulacak, önerilecek ve kentin sorunlarına ortak çözüm aranılan bir

demokratik yapı oluşturulacaktı.

Ancak bugüne kadar bu konuda bir adım dahi atılamadı. Kente hizmet vermek isteyen Kent gönüllüleri, sorunları ortak paydada birleştirecek, çözüm önerileri ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşlara

öneride bulunacaktı.

Mesela Maltepe’mizin en önemli sorunlarından biri Trafiktir. Maltepe’de trafiğin dal, bat, çık projeleri ile İBB tarafından Maltepe halkına verilmiş bir söz bulunmaktadır.

Eğer kent konseyimiz işler olsaydı, İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın uygulamaya koymadığı, proje halinde duran bu projenin bir an önce Maltepe halkına kazandırılması için İBB çalışmalarına hız vermesi kararı alınır, bu karar İBB’ye Maltepe Kent Konseyinin ivedilikle çözüm bekleyen sorunları olarak sunulabilirdi.

Malesef olmadı…

Yeni başkan Ali Kılıç’ın gündemine alması gereken en önemli konuların başında kent konseyinin yeniden yapılandırılması ve işlevlik kazandırmasıdır.

Ben 12. kez Kent Konseyi hakkında makale yazıyorum. Yazmaya da devam etmem İnşallah…

Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.