2016-dunya-cocuk-haklari-gunu-18

Dünya çocuk günleri ”Çocuk olma” hakkı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” Bilgi Evi üyelerinin gerçekleştirdiği çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evlerinin düzenlediği etkinliklerde çocuklar şarkılar söyledi, şiirler okudu ve mini bir drama oyunu sahneledi. Üyelerimiz, yarının büyükleri olarak kendilerinin savaştan uzak, barış dolu bir dünyada güven içinde mutlu ve başarılı bir şekilde yetişmeleri gerektiğini; toplumun temelini, refahını ve mutluluğunu sağlamanın en önemli unsurunun çocuklar olduğunu ifade ederek tüm çocukların 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nü kutladılar.
Bilgi Evleri Koordinatörü Necmettin Işık “Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine verilen önem toplumların ilerleme düzeyini gösterir ve bir toplumun ilerleme düzeyi çocukların aldığı eğitimle geliştirilebilir. Bu kapsamda çocuğun aile ve toplumdaki yerini, sorumluluklarını ve haklarını belirleyen, onun duygusal, sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilememek için önlemler alan, insan haklarının bir parçası olan çocuk haklarına dair sözleşme, dünyada 193 ülke tarafından imzalanmıştır. Sözleşmeye dair maddelerle toplumda bu duyarlılığı oluşturmak, bilgilendirmek ve çocuğa gereken değeri vermek için Çocuk Hakları Günü’nü her yıl 20 Kasım’da kutluyoruz.” diye konuştu.
Konuşmanın ardından Bilgi Evi üyeleri Çocuk Hakları Bildirgesi’ni okurken hazırladıkları koreografi ile haklarını bildiklerini ifade ettiler. Daha sonra çocuklara verilen hediyelerle etkinlikler sona erdi.

2016-dunya-cocuk-haklari-gunu-7

2016-dunya-cocuk-haklari-gunu-2

2016-dunya-cocuk-haklari-gunu-9

Yorumlar kapalı.