borusan-quartet-ile-kartalda-klasik-muzik-ruzgari-esecek

BORUSAN QUARTET KLASİK MÜZİK KONSERİ

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kartal’ı Anadolu Yakası’nın sanat ve kültür merkezi yapmak için çalışmalarına aralıksız devam eden Kartal Belediyesi, Kasım ayında da Kartallılara dopdolu bir program sunuyor.

 Bu çalışmalar çerçevesinde 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan Borusan Quartet, 25 Kasım Cuma günü Kartallılara klasik müzik ziyafeti çekecek. 1.kemanda Esen Kıvrak, 2. kemanda Olgu Kızılay, viyolada Efdal Altun, viyolonselde Çağ Erçağ son derece dikkat çeken yapıtları ile Kartallı müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde saat 20.00’da gerçekleşecek konsere tüm halkımız davetlidir.

 BORUSAN QUARTET

 2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan topluluk, İsviçre’deki Maggini Vakfı ile yapılan işbirliği sonucu, 1776 yapımı Storioni keman, 1662 yapımı Amati keman, 2008 yapımı Conia viyola ve 1740 yapımı Guarneri viyolonsel gibi çok özel enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular. 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarış- ması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldular. İstanbul’daki Süreyya Operası’nda sürdürdükleri düzenli sezon konserlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdikleri turnelerle de dikkat çektiler. Türk bestecilerinin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip olan dörtlünün büyük beğeni kazanan Saygun, Aykal, Erkin adlı CD’leri 2013 yılında Lila Müzik, İdil Biret’le birlikte kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si de 2014 yılında Naxos’a bağlı IBA, yeni kayıtları Mozart & Verdi de 2016’da Lila Müzik etiketiyle yayımlandı.

 Tarih: 25 Kasım Cuma

Saat: 20.00

Yer: Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi

Yorumlar kapalı.