berat kandili

Berat kandilimiz mübarek olsun

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Berat kandili önemi nedir? Berat kandilinde yapılacak ibadetler neler? İşte bu soruların yanıtını sizler için araştırdık ve haberimizde paylaşıyoruz. Mübarek üç aylardan Ramazan ayına girmemize kısa bir süre kala vatandaşlar da heyecanla bu günü bekliyor. Camilerin dolup taşacağı, duaların yükseleceği, namazların kılınacağı bu gecede sizler de ibadetlerinizi burada verdiğimiz önerilere göre yapabilirsiniz.

İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesidir. Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Berat (Berâet), Arapça’da temize çıkma anlamına gelir. Günümüzde çeşitli İslam toplumlarında, bu gecenin bereketli ve feyizli bir gece olduğuna inanılmakla birlikte, Mübarek Gece; günahların affı ve kulların temize çıkarıldığına inanıldığı sebebiyle de Berat Gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları inanıldığı nedeniyle de Rahmet Gecesi gibi adlar da anılmaktadır.

Hz. Peygamber (s.a.s) şöyle buyurur:
“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” (İbn Mâce, Sünen, “İkâmetü’s-salât”, 191.)

Yorumlar kapalı.