Büyükşehir’den Bayram Önlemleri

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların huzurlu ve güvenli bir Kurban Bayramı geçirmesi adına bir dizi önlem aldı.

• İstanbullular, 4 gün sürecek Kurban Bayramı boyunca ulaşımdan % 50 indirimli faydalanacak…

• İBB Meclisi’nin aldığı karara göre İETT Otobüsleri, Metro, Tramvay, Taksim-Kabataş Füniküleri ile İDO’nun Şehir Hatları Vapurları % 50 indirimli hizmet verecek…

• Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi; 27 Kasım 2009 Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı’nı, İstanbulluların rahat ve huzurlu geçirebilmesi amacıyla bir dizi önlem aldı…

İETT; Arife ve Bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin düzenli olarak yapılması için gereken bütün tedbirleri alacak. Vatandaşlarımız İETT ile ilgili sorunlarını; 245 07 20 no’lu telefona iletebilecekler.

ULAŞIM A.Ş; Bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayramın dört günü boyunca metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleşecek.
Tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenleyerek İstanbulluların rahat seyahat etmesini sağlayacak olan ULAŞIM A.Ş., Bayram süresince güvenlik önlemlerini en üst düzeyde tutacak ve kontrolleri de sıklaştıracak.

Vatandaşlar, her türlü sorun ve şikâyetlerini, ULAŞIM A.Ş.’nin 444 00 88 no’lu telefonuna ve www.istanbul-ulasim.com.tr adresine iletebilecekler.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. (İDO); Bayram süresince artacak yoğunluğa paralel olarak vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapacak. Her bayram olduğu gibi sefer sayılarını artırarak ve rezervasyon tarihlerini genişleterek vatandaşlara hizmet sunacak.

Vatandaşlar, İDO ile ilgili şikâyetlerini “444 4 436” no’lu telefona iletebilecekler ve aynı numaradan rezervasyon yaptırabilecekleri gibi bilet satışını da gerçekleştirebilecekler.

Ayrıca; biletler tüm VARAN Turizm acentelerinden de temin edilebilecek. İDO’nun ücret tarifesi ve sefer programı, www.ido.com.tr adresinden görülebilir.   

İSKİ; Tüm İstanbul’da tam kapasiteyle su verecek. Olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirleri arttıracak olan İSKİ, nöbetçi ekip sayısını da artıracak. İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için: Alo 185 ve 588 38 00 – 321 00 00 numaralı telefonlara müracaat edilebilecek.

İtfaiye ekipleri; Her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak.

Veteriner Müdürlüğü; Belirlenen yerlerin dışında kurban satışının engellenmesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordine sağlayacak. Bu koordinasyon sonucu belirlenen satış ve kesim yerlerinde gereken denetim çalışmaları; 1 Veteriner Hekim ve 1 Zabıta’dan oluşan nöbetçi ekiplerle İstanbul genelindeki ilçelerde, ilçe belediyeleri ile koordineli olarak yapılacak.

Denetim ekipleri, bayram boyunca satış noktalarında sağlık denetimlerini yapacak, sağlığa aykırı durum tespitinde ilgili birimlerle işbirliği içerisinde gerekli yasal işlemleri yapacak. Bayram süresince olası şikâyetleri değerlendirmek üzere nöbetçi Veteriner Hekim bulundurulacak. Vatandaşlar şikâyetlerini, 513 24 62 no’lu telefona bildirilebilecek.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü; 27- 30 Kasım 2009 tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramı ve öncesinde şehrimizde kurulan Kurban Satış Yerleri’nde denetim faaliyetlerini sürdürecek. Ekip sayısını normal günlere kıyasla artırarak bayram süresince görev yapacak. Zabıta Ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler yapacak.

Ayrıca, yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, havaalanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, ana arterler ve meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak. Nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimlerini gerçekleştirecek. Vatandaşlarımız zabıta konusundaki dilek ve şikâyetlerini; 0 212. 521 84 65 numaralı telefona iletebilecekler.

Edirnekapı’daki Zabıta Müdürlüğü biriminde oluşturulan Kurban Hizmetleri Komuta Merkezi, bayram süresince hizmet verecek. Merkezde, ilgili birimlerden birer nöbetçi bulunacak ve ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile irtibat halinde olunacak.

Sağlık İşleri Müdürlüğü; Kurbanların sağlık kontrollerinin yapılması ve kesimlerden sonra hijyenik önlemlerin alınması için gerekli tedbirler alınacak.

Oluşturulan nöbetçi ekipler ayrıca, gıda maddesi satışı yapılan yerleri denetleyerek, sağlığa aykırı olan yerleri men ve takip edecek.

Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü; Bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık komuta merkezinde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulunduracak.

Mezarlıklar Müdürlüğü; Normal mesai saatinden önce mezarlıklar ziyarete açılacak, bayram süresince mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler oluşturacak. Dilencilerin, ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapacak ve halkın ziyaretlerini rahat yapabilmesi için gerekli tedbirleri alacak. Mezarlıklar Müdürlüğü, Bayram süresince de cenaze işlemlerini aksatmadan devam ettirecek.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü; Park, cadde, sokak ve meydan gibi umuma açık ve kurban kesimine uygun olmayan yerlerde kurban kesimi yapılmasına izin verilmeyecek, yapanlara ise Belediye Zabıtasınca müdahale edilecek.

Toplu kurban kesim yerlerinde veya kendi özel mülkünde, bahçesinde kurban kesimi yapıp çevreyi kirletenlere veya kaçak olarak umuma açık yerde kesim yapanlara, ilgili kanunlar doğrultusunda yasal işlem uygulanacak.

İstanbul Genelinden SU ve KANAL Şikayetleri Tel: 185

Yorumlar kapalı.