İstanbul Cumhuriyet Halk Evleri – CHE

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkın gereksinimlerine yönelik çeşitli eğitim ve hizmetler üreten, gereksinme sahiplerinin yerinde hizmet almasını sağlamak amacıyla kurulmuş sosyal bir oluşumdur.

Vizyonumuz;
Ülkemiz çocuklarının, gençlerinin ve yetişkinlerinin; ülke sorunları hakkında fikir sahibi, vatandaşlık bilincine ulaşmış, kişisel farkındalıkları ve becerileri artmış bireyler haline gelmesidir.

Misyonumuz;
Hiçbir ayrım gözetmeksizin; eşit, ücretsiz ve kaliteli hizmet anlayışı ile her vatandaşın bireysel ve ailelerine ilişkin sorunlarına çözüm bulabilmelerine destek olabilmek, gelişimlerine katkı sağlayarak fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmak üzere “Cumhuriyet Halk Evleri”ni açmaktır.

Hedefimiz;
Üretilen hizmetlerle daha iyi anne-baba, daha başarılı öğrenci, daha donanımlı genç, daha farkında birey, daha sorumlu ve duyarlı yurttaş ve sonuç olarak daha mutlu insanların çoğalmasına katkı sağlanmasıdır.

İşleyiş;
Cumhuriyet Halk Evleri, sivil toplum kuruluşları ve konusunda uzman gönüllülerinden alınan destekle, “Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği” çatısı altında oluşmuş bir yönetim kurulu tarafından yönetilir.
Cumhuriyet Halk Evleri, hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese açık, ücretsiz ve eşit hizmet anlayışı ile işleyişini yerinden yönetim yaklaşımıyla sürdürmektedir.
Eğitim ve danışmanlık hizmetleri, bölge halkından gelen talepler doğrultusunda Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bir program çerçevesinde yürütülür.

Cumhuriyet Halk Evleri ‘nin bulunduğu bölge halkı, duyurulan eğitimlerden ve hizmetlerden hiç bir ücret ödemeden yararlanır.

Eğitim Hizmetleri Politikası

Öğrenciler için yürütülen destek programlarında müfredata dayalı bir çalışma yapılmaktadır.
Beceri ve bilgi kazandırmak için yapılan eğitim çalışmalarında ise kazanılan beceri ve bilgilerin toplumsal yaşam içinde kullanılması
amaçlanmaktadır.

Öğrencilere Yönelik Eğitimler:
Bilgisayarda Grafik Tasarım
Güzel Konuşma ve Diksiyon
İletişim Becerileri
Ev Ekonomisi ve Pratik Bilgiler
Anne-Çocuk Sağlığı
Çocuk Bakıcılığı
Hasta Bakımı
El Becerileri (Biçki dikiş-çiçek,takı, örgü vb.)
Sanat (Enstrüman, koro, drama, resim vb.)

Danışmanlık Hizmet Politikamız

Hizmet talep eden kişilere yol göstermek, bağlantı noktalarına ve kişilerine yönlendirmektir.
Cumhuriyet Halk Evleri’nde, daha önceden belirlenmiş ve ilan edilmiş zamanlarda bireysel danışmanlık hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.

Danışmanlık Hizmetlerimiz

•Sağlık Hizmetleri
•Hukuk Danışmanlığı Hizmetleri
•Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri

Seminerler

Her haftanın önceden belirlenmiş ve ilan edilmiş olan bir gününde; konuların uzmanları tarafından verilen günlük seminerler ve yine uzmanların katıldığı paneller düzenlenmektedir.

Sözkonusu seminer ve paneller aylık olarak ilan edilmektedir.

Örnekler;
Medeni Kanun’da haklarımız,
Sosyal Güvenlik Yasası,
Tüketici Hakları,
İnsan ve Çocuk Hakları,
Kadın Hakları,
Cumhuriyet Kazanımları,
Yerel Yönetimler,
Seçmen olarak haklarımız ve sorumluluklarımız,
Anne-Baba olma sanatı,
Aile içi sağlıklı iletişim,
Aile içi şiddet,
Kadın hastalıkları,
Çocuk hastalıkları,
Sağlıklı ve dengeli beslenme,
Bulaşıcı hastalıklardan korunma,
İlkyardım bilgileri,
Deprem ve afet bilinci,
Çevre bilinci

ORGANİZASYON ŞEMASI

CHE YÖNETİM KURULU

Yönetim kurulu üyeleri, gönüllük esasına göre çalışır. Kendi aralarındaki iş bölümüne göre projeler üretir, etkinlik ve hizmetleri planlayarak hayata geçirir.

Cumhuriyet Halk Evleri’nin yurt genelinde yapılanması için, CHE Yönetim Kurulu’na TEGED tarafından tam yetki verilmiştir.
EV YÜRÜTME KOMİSYONU
Ev Yürütme Komisyonu, Cumhuriyet Halk Evleri Yönetim Kurulu tarafından ve kurul kararı ile görevlendirilir.
Cumhuriyet Halk Evleri, Ev Yürütme Komisyonu üyeleri devamlı, ancak gönüllülük esasına göre çalışır.
Ev Yürütme Komisyonu, sadece Cumhuriyet Halk Evleri Yönetim Kurulu’na karşı sorumludur.
Ev Yürütme Komisyonu, kendi içinde görev dağılımı yaparak bağlı bulunduğu CHE’nin her türlü faaliyetinden sorumlu olarak hareket eder ve çalışmalarını Yönetim Kurulu’na rapor eder.
Genel Komisyon toplantıları dışında, Yönetim Kurulu tarafından yapılan davetler doğrultusunda, Yönetim Kurulu toplantılarına katılır.

EV YÖNETİCİSİ
Ev Yöneticisi, görevli bulunduğu Cumhuriyet Halk Evi şubesinin tüm işleyişini CHE Yönetim Kurulu kararları doğrultusunda planlamak, duyurmak ve yürütmekle birinci derecede görevli ve sorumludur.

GÖNÜLLÜLER
CHE Yönetim Kurulu gücünü gönüllülerinden almaktadır…
CHE gönüllüleri; ev iletişim gönüllüsü, eğitim gönüllüsü ve sağlık gönüllüsü olarak bu projeye her konuda destek vererek, Cumhuriyet Halk Evleri’nin bu güne gelmesini sağlayan en önemli unsurdur.
BİZLER GÜCÜMÜZ YETTİĞİNCE, ÜLKEMİZ VE BİZE İHTİYACI OLAN İNSANLAR İÇİN İYİ ŞEYLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ…

CHE İstanbul Şubeleri

KAĞITHANE CUMHURİYET HALK EVİ

Adres: GÜRSEL MH. BAHÇELER CD. BİNNAZ SK.NO:1 KAĞITHANE
Tel: 0212.210 51 17 Fax: 0212.210 02 49 E-Posta: [email protected]

İlk açılan Cumhuriyet Halk Evi olan Kağıthane birimimiz, semt halkı tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.
Semt halkının ihtiyaçlarına göre organize edilen hizmetlerimizle, Kağıthane Cumhuriyet Halk Evi 2008 yılında yaklaşık 5000’e yakın kişiye ulaşabildik, hizmet verdik. Seminerler, Bilgisayar Eğitimi ve Psikolojik Danışmanlık hizmetlerimiz, bu semtte en fazla ilgi gören hizmetlerimizden oldu.
Kağıthane Cumhuriyet Halk Evi’nde AÇEV ile yapılan işbirliği ile düzenlenen okuma yazma kurslarında bugüne kadar 150 kadınımıza Okuma-Yazma öğretildi. Yıl boyunca düzenlenen seminerler ile, semt halkı çok sayıda konuşmacının uzmanlıkları ile buluşturuldu, bilgilenme ve bilinçlenme sağlandı.
Kağıthane Cumhuriyet Halk Evi’nde Haziran-2009’a kadar hizmet alanların sayısı 8500’ü buldu. Özellikle, okul derslerine katkı sunulan destek çalışmalarımıza katılan öğrencilerimizin okul notlarında yükselme olduğu mutlulukla gözlemlendi.
Yaz okulu için çalışmalar başarı ile tamamlanarak, semt halkından ve çocuklarımızdan alınan güçle ve heyecanla yeni çalışmalar planlanmaktadır.
2009-2010 eğitim ve öğretim yılı çalışmaları 5 Ekim Pazartesi gününden itibaren başlamıştır.

MALTEPE CUMHURİYET HALK EVİ

Adres: FINDIKLI MH.ÇINAR CD.LİMAN SK.NO:26 MALTEPE
Tel: 0216.576 27 69 Fax: 0216.469 72 43 E-Posta: [email protected]

1 Mart 2008’den bu yana Maltepe Fındıklı mahallesinde hizmet veren 2. evimiz Maltepe Cumhuriyet Halk Evi , Fındıklı mahallesinde, özellikle kadın ve çocukların hayatına önemli katkılar sağlamıştır.

Semt halkı yapılan tüm etkinliklere büyük ilgi gösterirken, çocuklarımız için açılan ders destek faaliyetlerine olan ilginin yanı sıra, ders dışı faaliyetler de büyük ilgi görmüştür.

Sevgi bağı ile yürütülen çalışmalarda özellikle çocukların talepleri karşısında çalışmalarımızı daha da hızlandırdık. Bale yapmak isteyen, saz ya da gitar çalmak isteyen öğrenciler için tüm olanaklarımızı kullandık. Bilgisayar ve İngilizce’ye olan ilgi, semt çocuklarının gelişmeye açık yüzlerini ortaya koyarken, biz yetişkinlere çok daha büyük sorumluluklar yükledi. Anasınıfı çalışmalarının da başarı ile yürütüldüğü Maltepe Cumhuriyet Halk Evi’nde 2009 2010 eğitim-öğretim yılı hazırlık çalışmaları sürdürülmekte yarının gençleri ve yetişkinlerine küçük katkılar sunabilmenin heyecanı yaşanmaktadır.
AÇEV ile yapılan işbirliği ile bugüne kadar 130 kadına okuma yazma öğretilmiştir.

Maltepe Cumhuriyet Halk Evi’n de 2008 yılında 4000, 2009 Haziran ayına kadar ise 3500 olmak üzere bugüne kadar yaklaşık 7500 kişiye hizmet verilmiştir. Semt halkının ilgisinden alınan güçle yeni çalışmalar planlanmaktadır.

TUZLA CUMHURİYET HALK EVİ

Adres: AYDINLI MAH.GÖNÜL SOK.NO:40/2 KAT:1 KONAŞLI MEVKİİ-TUZLA
Tel: 216 393 13 23 Fax: 0216.393 13 89 E-Posta: [email protected]

4 Haziran 2009 tarihinde açılışı yapılan Tuzla Konaşlı mevkiindeki Cumhuriyet Halk Evi, İstanbul’daki 4. Cumhuriyet Halk Evi’dir. Kısa bir süre önce açılmış olmasına rağmen, bölge halkı evimizi büyük bir heyecanla karşılamış ve faaliyetlerimiz hemen başlamıştır.

Bugüne kadar, sınav öncesi bilgilendirme, kredi kartı borçlari bilgilendirme, kadın hastalıkları vb. konularda seminerler düzenlenmiş olup, bu seminerlerimiz büyük ilgi görmüştür. Eğitime destek faaliyetleri de hemen başlamış olup, danışmanlık hizmetlerimiz de sürdürülmektedir.

PENDİK CUMHURİYET HALK EVİ

Adres: ORHANGAZİ MAH.CUMHURİYET CAD.NO:117 ESENYALI-PENDİK
Tel: 0216.494 45 95   Fax: 0216.493 65 39   E-Posta: [email protected]

Şubat 2009 da, 3. evimiz olarak hizmet sunmaya başlayan Pendik Cumhuriyet Halk Evi semt halkının yoğun ilgisi ile karşılaşmış ve kısa sürede birçok konuda faaliyete başlamıştır.

Pendik Cumhuriyet Halk Evi’nde sürdürülen çalışmalar, özellikle kadınlarımız ve çocuklarımız için çeşitlenerek her geçen gün çoğalacak ve semt halkı için umut olmaya devam edecektir.

Pendik Cumhuriyet Halk Evi , kısa sürede hazırlanan çalışmalarıyla, Cumhuriyet Halk Evleri 2. Yıl Etkinliği’ne çocuklarımızın koro ve resim çalışmalarıyla ciddi bir katkıda bulunmuştur.

Yorumlar kapalı.