Maltepe Belediyesi FACİAya Sebeb Oluyordu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe’de Yaşanan Sel Baskını Öncesi İSKİ, Maltepe Belediyesi’ni Uyarmıştı

Maltepe Belediyesi’nin yanlış uygulamaları nedeniyle az daha Maltepe’de facialar yaşanmasına sebep olacaktı.

Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin arka bölümünü otopark yapan belediye yetkilileri bu alanı 2 metre yükselterek, bir de Bülbül Deresi’ni kapatarak sel baskınlarına sebep olduğu ifade edildi.

Otopark yapılan alan üzerinde Bülbül Deresi atık su logarları bulunuyordu. Ağır İş makineları bu alanda çalışınca logarlar çatladı ve kırıldı.

Bu durum İSKİ Kanalizasyon Daire Başkanı İsa Yılmaz ve Genel Müdür Yardımcısı Raif Ermutlu imzasıyla Maltepe Belediyesi’ne yazı ile bildirildi.

Açıklamada sel baskınları yaşanacağı ihtarda edilmesine rağmen Maltepe Belediyesi yetkileri bu uyarıları ciddiye almadı.
Sağanak yağış nedeniyle özellikle Anadolu yakası etkilenirken, Bülbül Deresi’nin taşması sonucu birçok ev ve iş yeri sulardan etkilendi. İSKİ’den yapılan açıklamada, su baskınlarına, Maltepe Belediyesi’nin bölgede daha önce futbol sahası olarak kullanılan alanda yaptığı hafriyat çalışmalarının sebep olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yapılan haberde şu ifadeler yer alıyor;

“İstanbul’u etkisi altına alan sağanak yağış nedeniyle özellikle Anadolu yakası yağışlardan etkilendi. Bülbül Deresi’nin taşması sonucu E-5 karayolunda trafik aksarken, birçok ev ve iş yeri sulardan etkilendi.
İSKİ yetkilileri, yaşanan sel baskını öncesinde Maltepe Belediyesi’nin yapmış olduğu dolgu çalışması nedeniyle bu tür afetlere sebebiyet verebileceği gerekçesiyle uyarıldığı belirtilerek şu açıklama yapıldı:
İstanbul’un Anadolu yakasında yoğunlaşan yağışların etkisiyle 31 Ekim 2009 günü Maltepe ilçesi, Gülsuyu mahallesinden geçen Bülbüldere (Panayır Deresi)sinin etrafında taşkınlar meydana gelmiş ve bölgede yaşayan vatandaşlar mağdur olmuşlardır.

Bülbül deresi, D-100 (E-5) karayolunun kuzeyinde Gülsuyu mahallesi Akbaba sokak paralelinde açık kesitten akarak Başaçar sokak ile Kelebek sokak arasında kısmen kapalı kesitte olup Kelebek sokağın güney tarafında tekrar açığa çıkmaktadır.

Yaklaşık 10m. boyunca açıktan aktıktan sonra 1600 mm.lik kolektör vasıtasıyla futbol sahası ve D-100’ün altından geçerek güney yan yoldan sonra tekrar açık kesitten akarak devam etmektedir.

Söz konusu derenin kapalı kesitinin üzerinde daha önceleri futbol sahası olarak kullanılan alanda yakın zamanda Maltepe Belediyesi tarafından dolgu yapılarak Türkan Saylan Kültür Merkezi otoparkına dönüştürülmüştür.
Bu çalışmalar sırasında İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSKİ)’ye bağlı ekipler 1600 mm.lik dere geçiş borularında inşaat faaliyetleri dolayısıyla çatlakların ve kırımların meydana geldiğini tespit etmişlerdir. Bu durum 12 Ekim 2009 tarihli yazı ile çalışmayı yürüten Maltepe Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü’ne iletilmiş ve tahrip olan betonarme borular değiştirilmeden saha düzenleme çalışmalarına devam edilmemesi istenmiştir.

Bu uyarıya rağmen Maltepe Belediyesi söz konusu yağmursuyu kolektörünün bulunduğu saha üzerinde ağır iş makineleri ile dolgu ve sıkıştırma yaparak sahayı yaklaşık 2 metre daha yükseltmiştir. Civarda oturan vatandaşların ifadesiyle bu işlem 27 Ekim 2009 tarihine kadar sürmüştür.

Yapılan tespitlerde 1600 mm.lik kollektör İSKİ’nin uyarısında olduğu gibi çökmüş ve 31 Ekim 2009 tarihinde yağan yağmur sularına baraj etkisi yapmıştır. Bu sebeple civarda bulunan ev ve işyerlerini su basmış, D-100 karayolu su ile kaplanmış ve Cevizli kavşağı ulaşıma kapanmıştır.
Geçtiğimiz Eylül ayındaki yoğun yağışlara rağmen vatandaşların ifadesine göre problem yaşanmayan Bülbülderesinde, Maltepe Belediyesinin bu uygulaması sonucu taşkınlar görülmüştür” deniyor.

Mahalle Halkı Mahkemeye Gidiyor
Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin otopark inşaatı sırasında Bülbül Deresi’nin akışını kapatarak sel baskınlarına sebep olduğu öne sürülen Maltepe Belediyesi’ni mahalle halkı mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Maltepe Belediyesi’nin hataları ve ihmalkarlıkları sebebi ile yaşanan sel baskınlarına esas teşkil eden Bülbül Deresi’nin kapatılması ile Mahalledeki pek çok ev ve işyerini sular basmış vatandaşlar büyük maddi zarara uğramışlardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce uyardığı Maltepe Belediyesi yetkililerini önlem almamakla suçlayan mahalle halkı zarar ziyan davası açmaya hazırlanıyor.


Ağır iş makinalarının üzerinde çalışma yapmasıyla Bülbül Deresi
logarlarında çatlaklar ve kırıklar meydana geldi. Bu durum
Maltepe Belediyesi’ne bildirildi.


Sel baskınları mahallede pek çok evi ve işyerinde büyük maddi
hasarlara sebep oldu. Mahalle halkı Maltepe Belediiyesi’ni
mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Yorumlar kapalı.