Anadolu Yakası E-5 Güzargahı Sular Altında

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteorolojinin, öğle saatlerinde yoğun yağış beklentisi konusunda uyarıda bulunduğu İstanbul’da, özellikle Anadolu Yakası şiddetli yağışın etkisi altında kaldı. Kartal, Sultanbeyli ve Pendik’te çok sayıda ev ve işyerini su bastı.

POYRAZ fırtısı ile sağanak yağmur İstanbul’da yaşamı olumsuz etkiledi. Sağanak yağmur Anadolu Yakası’nda daha etkili oldu. Kartal, Maltepe, Beykoz ve Sultanbeyli’de çok sayıda işyeri ile evleri su bastı. Mahsur kalanlar kurtarıldı. Taşıtlar su birikintileri yüzünden yollarda kaldı. Yolları kullanmak isteyenler de zor anlar yaşadı. Yağmur yüzünden maddi hasarlı kazalar da meydana geldi.

O-1 Karayolu üzerindeki Kartal-Cevizli köprü altındaki su birikintisi nedeniyle taşıtlar güçlükle ilerledi. Zaman zaman tamamen kapanan trafiğin akışına kontrollü izin verildi. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, baskınların yaşandığı yerlerde, su tahliyesi yaptı.

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), bugün yapılması gereken 07.00’deki Yenikapı-Bandırma, 08.00’deki Armutlu-Armutluk-Yenkapı-Bostancı, 09.00’daki Bursa-Kadıköy-Kabataş, 09.30’daki Bostancı-Yenikapı-Marmara-Avşa, 13.00’deki Kabataş-Kadıköy-Bursa, 15.30’daki Bursa-Kadıköy-Kabataş, 15.30’daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı, 18.00’deki Bostancı-Yenikapı-Kabataş, 18.30’daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı, yarın yapılacak olan 15.30’daki Avşa-Yenikapı-Bostancı ve 15.30’daki Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferlerini iptal etti.

UÇAK SEFERLERİNDE AKSAMA YOK
Atatürk Havalimanı’nda uçak seferlerinde aksama yaşanmadı. Sabah saatlerinde başlayan sağnak yamura ve hızı zaman zaman saatte 60 kilometreye çıkan fırtınaya rağmen alınan önlemler sonucu uçaklar iniş ve kalkışlarını zamanında yaptı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkililerinden alınan bilgiye göre her iki pistte de devamlı olarak biriken suların temizleme çalışmasının aralıksız devam etti. Bir yetkili “İniş ve kalkışlarda yaptığımız ölçümlerde frenleme oranları normal seviyede. Rüzgarın durumuna göre her iki pisti de kullanıyoruz. Kuzey rüzgarı estiği için iniş ve kalkışlarımız 18-36 pistinin Sefaköy istikametinden olmaktadır. Tüm iç ve dış seferlerimiz zamanında yapılmaktadır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı öğle saatlerinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nda karşılayan İstanbul Valisi Muammer Güler, uyarıların dikkate alınmasını istedi. Vali Muammer Güler, “Şiddetli yağış ve poyraz ile birlikte sel baskınlarının devam etmesini bekliyoruz. Önlemlerimiz devam ediyor. Yağışın yarın da devam etmesi bekleniyor. Kartal Devlet Hastanesi önü ile Sltanbeyli’de bazı okulları su bastı. Su tahliyesi sürüyor. Yağış devam edecek, sıcaklık düşünecek” dedi.

METEOROLOJİ PERŞEMBE GÜNÜ UYARDI
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü, perşembe günü ani sel, su baskını, çatı uçması ağaç ve direklerin devrilmesi ile kara ve deniz ulaşımında aksamaların yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu. Olumsuz hava koşulları dün sabah İstanbul’un kuzey ve batı kesiminde başladı öğleden sonra ve akşam saatlerinde ise tüm İstanbul’da etkili oldu. Yarın da poyraz fırtınası ile Anadolu yakasında sağanak yağış devam edecek. Meteoroloji yetkilileri tedbirli olunmasını istedi.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yağışın Pazartesi gününden itibaren etkisini kaybedeceğini ve hafta ortasından itibaren poyrazla birlikte sıcaklıkların mevsim normallerine döneceğini bildirdi. Mustafa Yıldırım, öğle saatlerine kadar İstanbul genelinde ortalama metrekareye 75-80 kilogram yağış düştüğünü söyledi. Mustafa Yıldırım, Çatalca’da metrekareye 77, Terkoz’da 54, Şile’de 50 ve Kilyos’ta 28 kilogram yağış düştüğü belirtti.

KIZILAY: BÖLGEYE 4 AFET ARACI GÖNDERİLDİ
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, İstanbul’daki sağanak yağışın ardından bölgeye 4 afet aracıyla 11 uzman afet müdahale personelinin gönderildiğini bildirdi.

Küçükali, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’da etkili olan sağanak yağış sonucunda Maltepe başta olmak üzere Anadolu yakasındaki birçok semtte bazı ev ve iş yerlerini su bastığını belirtti.

Kızılay’ın, Meteoroloji’nin hafta içerisindeki uyarılarını dikkate alarak önlemlerini artırdığını ifade eden Küçükali, şunları kaydetti:

“Kızılay, sağanak yağışın hemen ardından bölgeye 4 afet aracıyla 11 uzman afet müdahale personeli gönderdi. Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nden bölgeye gönderilen personeller hızla ihtiyaç tespit çalışmalarına başladı. İlk ihtiyaç tespitinin ardından gerekli insani yardım malzemeleri bölgeye ulaştırılacak. İstanbul’daki Kızılay şubeleri de bölgedeki çalışmalara destek vermek üzere harekete geçti.”

Küçükali, bölgede ortaya çıkabilecek ek insani yardım malzemesi ve personel ihtiyacının karşılanabilmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını, gelişmeleri yakından takip ettiklerini bildirdi.

Yorumlar kapalı.