İstanbul Atlı Spor Binicilik Külüpleri ve Merkezleri

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Duymak istediğinizi baştan söyleyelim: Ata binmek vücuttaki tüm kasları çalıştırarak terlemeyi hızlandırıyor, böylece kilo vermeye de yardımcı oluyor. Sırtınızı dik tutmanızı sağlayarak duruşunuzu düzeltiyor.

Ama bu spordan illa bir fayda bekleyecekseniz bu ruhunuzu dinlendirmesi, meditasyona yakın bir rahatlatıcı etki sağlaması olmalı. Biniciliğe yaşça ne kadar erken başlanırsa atla olan ilişki ve onu kontrol etme yeteneği o kadar iyi oluyor.

Bu yüzden çocuklar için binicilik çok ideal bir spor. Kas ve kemik yapısının şekillenmesinde ciddi rolü var. Binicilik eğitimi almaya karar verdikten sonra sıra nerede öğreneceğinizi seçmeye geliyor. Dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var. Birincisi iyi bir eğitmeninizin olmalı. Anlayışlı, sabırlı ve işinin ehli…

İkincisi seçtiğiniz yerin at binmeye müsait geniş bir arazisi olmalı. Çünkü arazi sürüşleri bedenen ve ruhen dinlendirici. Ayrıca tekniğinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Ferhatbey Binicilik
(0216) 312 80 38
www.ferhatbeybinicilik.com.tr
Turgut Özal Bulvarı 140, Taşdelen
Binicilik eğitimleri, pazartesi hariç, haftanın her günü saat 10.00 ile 21.00 arasında diplomalı iki hoca tarafından veriliyor. Küçük binici adayları için pony eğitimi de var. Bir betonarme kapalı manej, bir çadır kapalı manej, bir açık manejde biniciler at koşturuyor. Ders başına biniş ücretinin saati büyükler için 50, küçükler için 40 YTL. Attan ayrı vakit geçirmek için kafe ve restoran gibi sosyal tesisler de var ama en cazibi her türlü binicilik malzemesi bulabileceğiniz butikte takılmak. Limitsiz biniş hakkı sağlayan aylık paket 500 YTL.

Galatasaray Binicilik Kulübü
(0212) 285 23 13
www.galatasaray.org
Maslak Binicilik Tesisleri Üç Yol Mevkii, Maslak
Pony Club’da değişik boy ve cinsteki 25 adet okul atıyla eğitim veriliyor. Yabancı lisanlarda ders almak isteyenlere, özellikle yabancı uyruklu öğrencilere, İngilizce, Fransızca ya da Almanca binicilik eğitimi verilebiliyor. Kulübün eğitmen kadrosu genç kadın öğrencilerden oluşuyor.

Göçmen’s Ranch
(0212) 202 78 29
www.gocmenranch.com
Zekeriyaköy, Sarıyer
Orman içinde 300 dönüm arazi üzerine kurulu tesisin iki açık, iki kapalı maneji bulunuyor. Beş yaştan itibaren her yaşa ve seviyeye uygun eğitim programları arasında dresaj, üst seviyede binicilik, engel atlama, orman turları yer alıyor. Ayrıca at alış, satış ve bakım hizmetleri gerçekleştiriliyor. Burası aslında yıllar önce süt üretmek üzere kurulmuş gerçek bir çiftlik. Bunu en iyi Ranch’s Cafe’nin köy kahvaltılarında ve mini hayvanat bahçesinde hissedebilirsiniz.

Göllü Binicilik
(0216) 433 33 96
www.gollubinicilik.com
Göllü Köyü, Beykoz
Açık ve kapalı birer maneji olan Göllü Binicilik’te her yaştan binicilere özel hocalar tarafından her seviyede ders veriliyor. Özel gruplar için özel ders programları da düzenleniyor. Riva Deresi ve ormanın birleştiği noktada konuşlanan tesiste arazi binişlerinin tadı başka.

International K9&Horse Club
(0212) 857 80 16
www.k9horseclub.com
Karaağaç Köyü Hazerfen Havaalanı Yolu Hadımköy, Büyükçekmece
Bir açık, bir kapalı maneje sahip başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar binicilik dersleri veriliyor. 4-6 yaş arası çocuklara at üzerinde gezinti yapılarak binicilik sporu tanıtılıyor. Yedi yaştan itibarense binicilik dersleri seviyeler halinde veriliyor. Temel eğitimini tamamlamış biniciler engel atlama ve dresaj disiplinlerinde branşlaşıyor.

İstanbul Atlıspor Kulübü
(0212) 276 20 56
www.istanbulatlisporkulubu.com
Maslak Binicilik Tesisleri Maslak Üç Yol Mevkii, Maslak
İstanbul Atlıspor Kulübü, 1956 yılında Maslak’ta kurulmuş köklü bir kulüp. 40 dönümlük arazide iki kapalı, iki açık manej ve bir kapalı pony maneji var. Elbette minik biniciler için. Burada Pony eğitimi üç yaşında başlıyor. Sanat galerisi, restoran ve lokalleriyle sosyal hayatı oldukça canlı. Kulüp dâhilinde açılacak bir at hastanesi de proje aşamasında.

İstanbul Binicilik Kulübü
(0216) 484 47 80
www.istanbulbinicilik.com
Turgut Özal Bulvarı 227, Taşdelen
Her yaştan binicilere akademik eğitim sunan İstanbul Binicilik Kulübü’nde bir açık, iki kapalı biniş alanı var. 4-12 yaş arası çocuklar için pony’lerle binicilik eğitimi veriliyor. Eğitimin yanı sıra at pansiyon hizmetleri ile paintball ve trekking imkânları da mevcut. Anadolu yakasının ormanlarına düzenlenen 45 dakikalık ya da iki saatlik atlı arazi gezilerinde, Kadıköy’ün, Adalar’ın ve Marmara Denizi’nin manzarası takipçiniz. Ancak bu gezilere katılmak için ata binmeyi bilmeniz gerekiyor. Biraz dersten sonra neden olmasın?

Kemer Golf & Country Club
(0212) 239 77 70
www.kg-cc.com
Uzunkemer Mevkii Göktürk Beldesi, Kemerburgaz
KG&CC, Balkanların en büyük kapalı manejine sahip binicilik kulübü, Avrupa’nın sayılı kulüpleri arasına girecek imkânlara sahip. Bu özellikleriyle de yerli-yabancı pek çok turnuvaya ev sahipliği yapıyor. Binicilik kulübü üyeleri, kapalı manej, iki antrenman maneji, açık yarışma maneji ve ısınma manejinden, Belgrad Ormanı’na giden atlılara özel yoldan, 300 ahır bölmesinden, padoklardan, 24 saat binicilik bakım hizmetinden yararlanabiliyorlar. Pony Club, dört yaş üzeri minik binicilere açık.

S Uluslararası Binicilik Merkezi
(0212) 323 21 00
www.s-binicilik.com
İstinye Yokuşu Tepeüstü Sokak 1, İstinye
Mimar Brigitte Weber tarafından tasarlanan merkez iki farklı tesisten oluşuyor. 2005 yılında açılan birinci tesis, 4000 metrekare açık, 3500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu. Bu tesiste bir açık, bir kapalı manej bulunuyor. 2007’de açılan ikinci tesiste 4000 metrekarelik açık manejin yanı sıra 700 metre uzunluğunda bir egzersiz pisti var. Toplam 56 ahırıyla atların krallar gibi ağırlandığı, her tür bakımının itinayla yapıldığı merkezde her perşembe günü çalışma parkurları düzenliyor. Çalışma parkurlarına katılım sınırlı, önceden kayıt yaptırmazsanız yer bulamayabilirsiniz. Belki de bu bahaneyle Saddle Club’ta bir kadeh şarabın tadını çıkarabilirsiniz.

Sırapınar Country Club
(0216) 435 53 60
www.sirapinarbinicilik.com
Araba Geçit Mevkii Sırapınar Köyü, Ömerli
Şehir merkezine yarım saat uzaklıktaki Sırapınar Country Club’da kurs programları yaş, vücut özellikleri ve binicilik sporuna yatkınlık göz önüne alınarak hazırlanıyor. Bir açık bir de kapalı manej var. Misafir atlara pansiyon hizmeti de veriliyor. 40 dakikalık ders ücreti 50 YTL, 15 dakikalık pony binişi 20 YTL. Arazi binişleri ise 100 YTL.

Sipahi Ocağı
(0212) 276 22 21
www.sipahiocagi.com
Üç Yol Mevkii, Maslak
1913 yılında kurulan Sipahi Ocağı, Türkiye’nin ilk sivil binicilik kulübü. Binicilik tarihimizde ve kültürümüzde önemli yeri var. Kulüpte 50 YTL ödeyerek bir kez ata binebiliyorsunuz. Ama düzenli bir biniciyseniz paketlerden faydalanabilirsiniz. 5 biniş içeren sarı paket 200, 10 biniş içeren kırmızı paket 350 ve 20 biniş içeren mavi paket 650 YTL.

Yorumlar kapalı.