Baz İstasyonlarından Gerçekten Korkmalı mıyız?

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Kaymakamlığı, vatandaşlardan gelen yoğun şikayet doğrultusunda “baz istasyonları” konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Maltepe Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İstanbul Bölge Müdürü İbrahim Bayraktar ve beraberindekiler çok önemli bilgiler verdiler. Maltepe İnsan Hakları Kurul Üyeleri, ilçe kamu kurum müdür ve personeli, muhtarlar ve vatandaşlar toplantıyı izledi.

Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, “başta muhtarlar ve vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetler neticesinde bu programı organize ettiklerini ve konunun ilgilileriyle sizleri buluşturduk” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İstanbul Bölge Başkanı İbrahim Bayraktar yapmış olduğu konuşmada “Baz istasyonları konusunda vatandaşlarımızın kulaktan dolma bilgilerle değil de, bilimsel yapılan çalışmaları değerlendirmelerini istedi. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO) bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalarının olduğunu ve onların verilerini kaile almalarını istedi. Ülkemizde yapılan tek bilimsel çalışmanın TÜBİTAK tarafından yapıldığını ve bu çalışma ile baz istasyonlarının güvenlik alanı (her baz istasyonunda ort. 4-10 mt.) dışında kalan bölgelerde herhangi bir olumsuzluğun olmadığını” belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bilimsel uzmanı Vural Kaçar yaptığı konuşmada “Ülkemizde 30bin, Maltepe de 209 adet baz istasyonunun bulunduğunu ve bunların hepsinin güvenlik sertifikalarının olduğunu, güvenlik sertifikası ile vericinin azami elektromanyetik alan değerinin ve güvenlik alanının tespit edildiğini söyledi. Ayrıca baz istasyonları ile bilinen radyasyon ile karıştırılmaması gerektiğini, vericinin gönderdiği elektromanyetik ışınların iyonize etmeyen radyasyon olduğunu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından en yüksek değer olarak 41,00 elektrik alanının güvenli kabul edildiğini ve bu değerin ülkemizde 10,21 olduğunu” belirtti.

Baz istasyonlarının çok uzak aralıklarda olması ile telefonumuzun daha fazla güç sarf ettiğini ve bunun vericinin salgıladığı akımdan daha fazla korkulması gereken bir şey olduğunu belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İstanbul Bölge Başkanı İbrahim Bayraktar, başta Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur’a ve katılan tüm kişi ve kurumlara duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

Maltepe ilçesinin hemen hemen tüm muhtarlarının katıldığı programda muhtarlar, vatandaşların şikâyetlerini yetkililere sorarak bilgi aldılar.

Yorumlar kapalı.