Avrasya Maratonu’nda Geri Sayım Başladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyada kıtalararası koşulan tek maraton olan Avrasya Maratonu, 18 Ekim Pazar günü koşulacak. Bu yılki maroton ilklerle dolu…

18 Ekim Pazar günü koşulacak olan Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu bilgilendirme toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut, Spor A.Ş. Genel Müdürü ve Yarış Direktörü İlker Astarcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Gümüş, Atletizm Federasyonu As Başkanı Hüseyin Yıldırım katıldı.

Toplantıda konuşan Spor A.Ş. Genel Müdürü İlker Astarcı; Erkeklerde, Etiyopyalı IAAF listesinde 41. sırada ve 2:07:34 dereceli, ilk kez dünya listesinde ilk 50 de olan Gudisa Shentema, geçen yılın şampiyonu ve en iyi derecesi 2:10:20 olan Etiyopyalı Kasime Adilo Roba´nın katılacağını açıkladı. En iyi derecesi 2:12:00 altında olan silver label statüsünde olan Etiyopyalı Lishida Yeghezu, Moldovalı Iaroslav Mushinski toplam 21 erkek atlet ve 2 tavşan atletin (tempo veren atletler) katılacak.

Bayanlarda ise bu yıl Paris Maratonu’nu kazanan Etiyopyalı Atsede Baysa, en iyi derecesi 2:24:42 ve en iyi derecesi 2:26:10 olan Etiyopyalı Shitaye Gemechu Debellu katılacak. İlker Astarcı bu yılki hedefimiz bayanlarda 2:25:00, erkeklerde de 2:09:00 koşturmak ve böylece 2:10’nun altında koşulan sayılı maratonların arasında girerek, önümüzdeki yıl Gold Kategoriye girmek için mücadele etmek olduğunu söyledi.

Yarış güzergahının değişmediğine değinen Astarcı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da maratonun aynı parkurda koşulacağını, bitiş noktasının dünyanın en eski spor alanlarından olan Sultanahmet At Meydanı olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen Maraton Fuarı’nın ikincisi 15 – 17 Ekim tarihleri arasında Feshane’de yapılacak. ”Bu yıl ilk defa uygulanak olan bir yenilikte Halk Koşusunda isteyen herkes çipli koşarak derecesini öğrenebilecek.

Koşuyu tamamlayanlar arasında yapılacak çekiliş sonunda 10 kişiye cep telefonu hediye edilecek diyen İlker Astarcı, “Avrasya Maratonu sosyal sorumluluk partneri Adım Adım Oluşumu ile birlikte yürüttüğü çalışma neticesinde, sivil toplum kuruluşlarına 130.000 TL kaynak sağlanmıştır. Adım Adım koşucuları adına vatandaşlarımız tarafından gerçekleştirilen bağışlar doğrudan sivil toplum kuruluşlarına yapılmıştır.

Halk Koşusu’nda isteyen herkes çipli koşarak, derecesini öğrenebilecek

Koşuyu tamamlayanlar arasında yapılacak çekiliş sonunda 10 kişiye cep telefonu hediye edilecek diyen İlker Astarcı, “Avrasya Maratonu sosyal sorumluluk partneri Adım Adım Oluşumu ile birlikte yürüttüğü çalışma neticesinde, sivil toplum kuruluşlarına 130.000 TL kaynak sağlanmıştır. Adım Adım koşucuları adına vatandaşlarımız tarafından gerçekleştirilen bağışlar doğrudan sivil toplum kuruluşlarına yapılmıştır. Bu çalışmada sadece Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğine, adım adım koşucuları ve destekçileri tarafından 108.000 TL bağış toplanmıştır, bu bağlamda maratonumuz sosyal sorumluluk alanında lider maratonlardan birisi olma yoluna girmiştir” dedi.

İlk kez çok farklı ülkelerden; Hong Kong, Japonya, Malezya, Almanya, Hollanda, Belçika, ABD, Fransa, Kanada, Avustralya, Rusya ve Venezuella’dan basın mensupları maratonu takip etmek amacıyla akredite oldular .İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı Basın Toplantısında yaptığı konuşmada “18 Ekim 2009 Pazar günü “İstanbul Koşuyor” sloganı ile gerçekleşecek 31. Avrasya Maratonu organizasyonu; 2020 ve daha ileriki yıllarda yapılacak olimpiyatlara, kıtaların birleştiği yer olan İstanbul’umuzu her geçen yıl biraz daha yaklaştıracağına inanıyorum.” diye konuştu ve tüm İstanbulluları Avrasya Maratonu’na katılmaya davet etti.

Yorumlar kapalı.