Atılan İşçiler Mahkeme Kararıyla Geri Dönüyorlar

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi’ne yeni bir yönetimin gelmesinden sonra eski dönemde taşaron firmalarda çalışan işçilerin iş akidleri fesh edilirken, işçiler de firmaları mahkemeye vererek haklarını arama yoluna gitmişlerdi.

Açılan dava bugün Kartal 4. İş Mahkemesi’nde karara bağlandı ve buna göre işten atılan işçiler eski işlerine geri dönecekler.

Belediye iştiraki olan Akdeniz firmasında çalışan bir işçinin bugünki karar duruşmasında mahkeme heyeti işçiyi haklı bulurken, Akdeniz firması ile Maltepe Belediyesi’ni ”mütelsilen” ve ”müştereken” sorumlulukları olduğuna karar verdi.

Mahkeme ayrıca 4 ay önce işten atılan işçi için 4 aylık maaşının ve sosyal haklarının ödenmesine karar verdi.

Kartal 4.İş Mahkemesi’nin verdiği bu karar belediye iş iştiraklerinden iş akitleri fesh edilen işçiler içinde emsal teşkil edecek. Buna göre belediyeden iş akitleri fesh edilen ve mahkemeye müraacat eden tüm işçiler işlerine dönebilek ve 4 aylık ödenmeyen maaşlarını ve tüm sosyal haklarını geri kazandırılacak.

Kartal 4.İş Mahkemesi’nin bu kararından sonra mahkemeye müraacat etmeyenler zaman aşımı nedeni ile bu haktan istifade edemiyecekler.

Yorumlar kapalı.