Maltepe Halk Kütüphanesi Açılıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 yıl önce arsası tahsis edilerek projesi çizilen ve İstanbul Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne gönderilen Maltepe Halk Kütüphanesi Projesi 10 yıl Bayındırlık İl Müdürlüğü’nün tozlu raflarında bekletilmişti.

Her yıl bütçeye konulan ama bir türlü ihalesi yapılamayan Maltepe Halk Kütüphanesi’nin esrarını araştıran Olay Gazetesi İstanbul Bayındırlık il Müdürlüğü raflarındaki projeye ulaşmış ve acı gerçeği ortaya çıkarmıştı.

Maltepe Halk Kütüphanesi Projesi hazırlayanlar PROJEYİ ARSADAN BÜYÜK ÇİZİNCE Bayındırlık İl Müdürlüğü projesi yıllarca askı kaldı.

Bunun üzerine 2000 yılında çıkarılan imar mevzuatı da eklenince Maltepe Halk Kütüphanesi Projesi Bayındırlık İl Müdürlüğü ilgilenecek birilerini bekler olmuştu.

2004 yılında Olay Gazetesi’nin bizzat Bayındırlık İl Müdürlüğüne giderek ortaya çıkardığı bu acı tablo dönemin İstanbul Bayındırlık İl Müdürü Murtaza Öğütler’in talimatı ile proje bir günde yeniden çizildi.

KÜLTÜR VE TURİZM İL MÜDÜRÜ AHMET BİLGİLİ SÖZ VERDİ
Maltepe Halk Kütüphanesi Projesi’nin arsadan büyük çizilmesi ile Bayındırlık İl Müdürlüğü’nde bekleyen dosyanın akibetini Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Tükek’ten öğrenen dönemin İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Doç.Dr.Ahmet Bilgili ”Bu hatadan hepimiz ders çıkartmalıyız. Olay Gazetesi’ni tebrik ediyorum. Derhal Maltepe halkının bu maduriyetini gidermek için sayın bakanla bizzat görüşeceğim. İstenirse Maltepe’ye geçici bir halk kütüphanesi kurmaya hazırız” demişti.

MALTEPE HALK KÜTÜPHANESİ İHALE EDİLDİ
Olay Gazetesi’nin ortaya çıkardığı bu yanlışlığın giderilmesinin ardından TBMM’inde ödeneği ayrıldı ve proje ihaleye çıkartıldı. 2007 yılında başlanan inşaat nihayet tamamlandı ve Maltepe Halkının 14 yıldır özlemle beklediği halk kütüphanesi önümüzdeki günlerde Eğitim camiası ve Maltepe halkının çocukları ile buluşacak.

Maltepe Halk Kütüphanesi bünyesinde 5’i Kütüphane uzmanı 25 personel ve 150 bin adet kitap bulunacak.

SADECE GURUR DUYUYORUZ
Arsasından büyük proje çizilen ve bayındırlık il müdürlüğü raflarında bekletilen dosyayı takip ederek yanlışlığı düzeltip, tekrar ihale edilerek Maltepe halkına halk kütüphanesine kazandırılmasında bir nebzede katkımız olduğu için bundan gurur duyuyoruz.


Maltepe Halk Kütüpanesi’nin projesi yıllarda raflarda
bekletilmişti. Olay Gazetesi’nin konunun üzerinde hassasiyetle
durak bugünlere gelmesine vesile oldu.


Maltepe Halk Kütüphanesi Projesi büyük çizildiği için
Olay Gazetesi haberi ”Elleriniz Kırılsın” diye kamuoyuna
duyurmuştu.

Yorumlar kapalı.