Süreyya Operası’nda Hergün Ücretsiz Konser

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürk Kültür Merkezi’nin kapanmasıyla İstanbul’un tek operası haline gelen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, yeni sezonuna sanatseverleri mutlu edecek yeniliklerle giriyor.

2009-2010 Sezonu’nu, 28 Eylül’de gerçekleştirecek Ufuk & Bahar Dördüncü Piyano Konseri ile başlatacak olan Süreyya Operası’nda, yeni sezonda ünlü sanatçıların konserleri, sevilen operalar, çocuk oyunları ve ücretsiz konserler var.

Süreyya Operası’nda bu sezon bir yenilik olarak, halka ücretsiz fuaye konserleri düzenleyeceklerini de müjdeleyen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Genel Sanat Yönetmeni Murat Katoğlu şunları söyledi:

“Akşam saatlerinde özellikle 17.00 – 18.00 arasında Süreyya Operası fuayesinde ücretsiz aryalar, oda müziği eserleri ve piyano dinletileri gibi organizasyonlar planladık. Sanatseverler gelip bu konserleri hiçbir ücret ödemeden izleyebilecekler.”

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin konser ve gösterileri dışında, Kadıköy Belediyesi’nin de ünlü sanatçıların katılacağı özel konserler düzenlediğini de kaydeden Katoğlu, başta İdil Biret, Gülsin Onay olmak üzere; yurtiçi ve yurtdışında Türkiye’nin adını duyuran ünlü sanatçıların Süreyya Operası’ndaki özel konserlerde seyircisi ile buluşacağını söyledi.

Ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde de özel konserler düzenleneceğini kaydeden Katoğlu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızda Muammer Sun ve Turgut Özakman’ın “Kurtuluş ve Kuruluş” adlı opera eseri sahnelenecek. Bunun yanı sıra, Cemal Reşit Rey’in eserleri de Süreyya Operası’nda seyirci ile buluşacak.

Eski milletvekili Süreyya İlmen`in Avrupa`daki opera salonlarından etkilenerek, Kadıköylüler’in kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1927 yılında yaptırdığı bina; Kadıköy Belediyesi tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’nden 49 yıllığına kiralanarak, eski kimliğine kavuşturulmuş ve değerli sanatseverlerin hizmetine yeniden açılmıştır.

Yorumlar kapalı.