Sendikacılar SP Adayını Ağırladı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Bir-Sen ve Bem Bir Sen "Adaylar Projelerini Anlatıyor" konsepti içinde adayları topluca konuk ediyor. İlk program SP adayları ile yapıldı.
Sendikacılar yerel seçim öncesi “ Adaylar Projelerini Anlatıyor” sloganıyla adayları dinlemeye başladılar. Eğitim-Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube ve Bem-Bir-Sen İstanbul 8 No’lu Şube partilerin belediye başkan adaylarını sırasıyla konuk ediyorlar.
İki sendika şube sorumluluk alanları olan; Adalar-Kartal-Maltepe-Tuzla-Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinin adaylarını sırasıyla almaya başladılar. Partileri tek tek ağırlamayı kararlaştıran sendikacılar ilk olarak Saadet Partisi adaylarını dinlediler. Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Mimar Hüseyin Karakaya, SP Maltepe Belediye Başkan Adayı Metin Çelik, SP Tuzla Belediye Başkan Adayı İsmail Kızılgöz ve SP Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Av. Halil İbrahim Arıkan Memur-Sen’e bağlı sendikaların Kartal ofisinde sendikacılarla buluştular.
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ali Yalçın; “sendika olarak üyelerimizin özlük haklarının mücadelesini vermenin yanında eğitimin baskı gruplarından olan yerel yönetimleri yakın takibe aldık. İlk önce 2005’te alanımızdaki belediyelerin bir yıllık eğitim harcamalarını sorduk ve “Gelecek seçimlere değil, gelecek nesillere yatırım yapın” çağrısında bulunduk. Bölgemizdeki 6 yerel basın aynı manşeti kullandı. Daha sonra Belediye Başkanlarının 2004–2009 yılları arası eğitim harcamalarını “Eğitimcilerle Eğitim Yatırımları Konuşuluyor” konsepti içinde dinledik. Başkan Yalçın, Geldiğimiz noktada yerel seçim için süreç aktif olarak başlamış ve aday adaylığı süreci geride kalmış, adaylar netleşmiştir. Sendika olarak adayları partilerine göre sırasıyla dinleyeceğiz dedi.
İlk olarak söz alan Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Hüseyin Karakaya; Kartal İstanbul’un en eski ilçelerinden birisi… Kartaldan 6 yavru ilçe doğdu. Yavruların her biri anayı gelip- geçmesine rağmen Kartal halen yerinde saymakta, ciddi bir şehircilik olmadı. Zaha Hadidi’nin yaptığı kentsel dönüşüm projesi Kartal’a uymuyor. Bu proje sosyal bünyeye yabancı, sanki uzay projesi gibi… İçinde kütüphane var mı, cami var mı, bedesten var mı? Şehre nefes aldırmamız lazım, trafik gelip şehirde tıkanıyor, ana arterleri direk sahile indirilmesi lazım, Kentin aydınlanması lazım, Güvenliğin sağlanması lazım dedi.
Tuzla Belediye Başkan Adayı İsmail Kızılgöz; Milli Görüş zamanındaki hizmet belediyeciliği anlayışının, Ak Partili Belediyeler tarafından festival belediyeciliğine dönüştürüldüğünü söyledi. Milli Görüş’ün yeniden kentlerin yönetimini eline alması gerektiğini söyleyen Kızılgöz; Türkiye halk yerel yönetimlerde hizmetin ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini bizimle gördü dedi.
Maltepe Belediye Başkan Adayı Metin Çelik; Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapılıyor diyerek başladığı konuşmasında Maltepe’nin yeşil alan yönünden İstanbul’un oksijen deposu olduğunu ve bu özelliğinin konut ağırlıklı kentsel dönüşüm uygulamaları ile kaybolmak üzere olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan konutların imkanlı insanlara hitap ettiğini, Maltepe denize uzak fakat kente hakim noktalarında oturan vatandaşlarının mağdur edildiğini söyleyerek Maltepe bizim yönetimimize verilmeli ve hizmet belediyeciliğini Maltepe’de görmeli dedi.
Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Av. Halil İbrahim Arıkan; Sultanbeyli’nin Sultanbeyli’de bile oturmayan insanlar tarafından yönetildiğini ve bunun kentin sorunlarını ciddi manada önemsememe gibi bir sonucu doğurduğunu söyledi. İmar sorunu çözülmeyip kentin belirsizliğe terk edildiğini, Bu belirsizliğin ortadan kaldırılmamasının Sultanbeyli’ni rant kapısına dönüştürdüğünü ve rant kavgası arasında kalacak olan vatandaşın elindeki imkanları koruyamama sonucunu doğuracağını söyledi. Otoban çıkışı gibi en doğal talebin bile yerine getirilemediğini belirten Av. Arıkan; Belediye Başkanlığı yerel yönetim konusunda ehliyet ve liyakat ister. Bu özellikleri taşıyan tek adayın kendisi olduğunu söyledi. Sultanbeyli’nin yeniden kaybetmeye tahammülü olmadığını söyleyen Arıkan; adaylar üzerinden değerlendirme yapılması gerektiğini ve bu aday bu yükü taşıyabilir mi? Diye sorulmalı ve Sultanbey’liye yeniden 5 yıl kaybettirmemek için hizmet imkânının kendilerine verilmesi gerektiğini söyledi.
Bem-Bir-Sen İstanbul 8 Nolu Şube Başkanı Ahmet Eyüboğlu; Belediye ve özel İdare Çalışanları İş kolunda yetkili sendika olduklarını söyleyerek; Belediye kente hizmet edecekse önce hizmeti götürecek olan çalışanlarının memnuniyetini sağlamalı. SDS imzalamakta imtina edenler yeniden aday olamamışlardır. Evde ailesi memnun olmayandan toplumun memnun olması gibi bir şey beklenemez. Eğer böyle bir şey söz konusu ise ortada bir aldatmaca vardır dedi. Belediye çalışanları ile birlikte kenti yönetmek isteyen Başkanlar görmek istediklerini söyleyerek adaylara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Ali Yalçın; SP Adaylarına “Öğretmenlik Hatıraları” yarışma kitaplarından oluşan set hediye etti.

Yorumlar kapalı.