Zengin’den İddaalı Açıklamalar

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin Gazete Kadıköy’ün Ağustos 2009 sayısında verdiği röportajda şu ifadeler yer alıyor.

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin “Seçimi almak için çok fazla zorlanmadık, AKP’ye vekaleten verdiğimizi biliyorduk. AKP burayı hiç akıllarında yokken aldı. Yoksa burası çağdaş insanların yaşadığı, akıllı insanların yaşadığı modern bir ilçe seçim sonucunda partimiz 2004 yılında yapılmış bir yanlışlığı da telafi etmiş oldu” dedi.

* GAZETE KADIKÖY; Seçimin üzerinden zaman geçti ama seçim sürecini yeniden hatırlatmak istiyoruz. Rakibiniz AKP adayıydı, onların yönetimde olmalarından dolayı avantajları vardı.
Kampanyalarınızda neyi ön plana çıkarttınız? Ayrıca Kılıçdaroğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmasının size faydası oldu mu?

Maltepe’yi AKP’ye Vekaleten Vermiştik
Seçim burada hakikaten çok düzeyli geçti. Bundan hiç kimsenin kuşkusu yok. Burası 5 yıl önce başka bir sağ parti olan ANAP’tan AKP’ye geçmişti. Biz burayı 2004’de AKP’ye vekaleten verdiğimizi biliyorduk. AKP burayı hiç akıllarında yokken aldı. Yoksa burası çağdaş insanların yaşadığı, akıllı insanların yaşadığı modern bir ilçe. Burada sol kökenli, aydın, Cumhuriyetçi insanlarımızın, akıllı insanlarımızın, ülkesini seven insanlarımızın yaşadığı bir yer.

AKP Başarılı Olsaydı Burada Kalırdı
Oyların AKP’ye verilmesi deyim yerindeyse CHP’nin bir yanlışlığıyla olmuştur. Burada AKP’nin bir başarısı yoktu. O başarı olsaydı 5 yıllık yönetim sonrası burada kalırlardı. Hükümet de arkalarındaydı. ”Büyükşehir’i biz alırsak, ilçeleri CHP alırsa size hizmet gitmez” diye halka şantaj yaptıkları bir süreç de yaşadık. Baktığımızda olanaklar onlarda, avantaj onlarda ama halk onların yanında değildi. Bütün mesele bu. Burada Maltepe halkı dedi ki, ”Beni yönetecek insan Cumhuriyetçi biri olsun, akıllı bir insan olsun, bir de akademisyen birisi olsun..”

En Önemli Oy Farkının Olduğu Yer Maltepedir
Partimiz 2004 yılında yapılmış bir yanlışlığı da telafi etmiş oldu. Seçimin sonuç olarak özeti budur, başka bir özeti yoktur. Vatandaş yüzde 95 katılımla gitmiş oyunu vermiş. ”Ben bunu istiyorum, beni bunun yönetmesini istiyorum” demiş oyunu vermiş. 2004 seçimlerinde 15 bin fark yediğimiz yerde bu seçimlerde 32 bin fark atmışız. Seçim sonuçlarını düşündüğünüz zaman Maltepe o anlamda da önemli bir yerdedir. AKP yönetiminden CHP’ye geçmiş yerleri düşündüğünüzde en önemli fark atan yerdir.

İstanbul’da da bütün ilçeler bazında Büyükşehir Belediyesi adayından da daha fazla oy alan bir yerdir. Her yerde Kılıçdaroğlu’nun oyu adayımızdan fazladır, sadece Maltepe’de 2 bin oy aşağıdadır.

Kılıçdaroğlu’nun Katkısı Elbetteki Var
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun katkısı elbetteki var. Kılıçdaroğlu’nun aday olmasıyla Büyükşehir alınacak duruma geldi. Alındı da belki. Bunun da ilçe bazında düşünüldüğü zaman elbetteki katkısı fazlaydı. Eskiyle kıyaslandığında, seçim sonuçlarına baktığınızda bunu görüyorsunuz. Vatandaş bu seçimlerde, ”Biz dürüst insanlara hasretiz” dedi.

* GAZETE KADIKÖY; Nasıl Bir Belediye devraldınız? Öncelikli olarak işe nereden başladınız?
Beni bir şirket yöneticisi, belediyeyi de bir şirket olarak düşünürseniz borçlu bir şirket devraldık. Bu durumda ne yapacaksınız? Önce tasarruf tedbirleri alacaksınız. Daha fazla borçlanmamak üzere, yatırım yapmamak üzere önce tasarrufa yöneleceksiniz. Biz de öyle yaptık.

İlk İş Olarak Belediyeye 500 Bin TL Kazandırdık
Burada zamanında alınmış olan 34 tane arabanın şoförleriyle birlikte kiralandığını, 12’sinin fazlalık olduğunu görüp, iade ettim, 314 bin lira kazandım. Bu masrafın içine sene sonuna kadar benzinini de koyun, 500 bin lira yapar. Dolayısıyla 500 bin lira kazanmış oluyoruz. Önceki yönetim 8 milyon lira alacaklı olarak devraldığı belediyeyi 30 milyon lira borçla teslim etmiş.

2010 Yılında Önemli Yatırımlar Yapacağız
Açılmakta olan birtakım yerler, devam eden projeler var. Gülsuyu Kültür Merkezi yakın zamanda bitirilecek, zihinsel engelliler rehabilitasyon merkezi var onu da açacağız. Bu şekilde insanların bu iki yerin açılmasından dolayı ortaya çıkan rahatlamayı göreceğiz. 2009 yılını bağışlarla sağlık ocağı, kreş yaptırarak götüreceğiz. 2010 yılında da asıl önemli yatırımlarımıza geçeceğiz.

* GAZETE KADIKÖY; Seçim sürecinde Maltepelilere diğer adaylar gibi yapacağınız işlerden söz ettiniz. Başkan olduktan sonra yapacaklarınız konusunda bir sorun var mı? Neler yapmayı düşünüyorsunuz?

İnsanların İşsizliğini, Yoksulluğunu Çözmeye Çalışıyoruz
Projelerimiz o kadar çok ki 5 yıl içerisinde yapabilmek için bunun yolunu, yordamını, yöntemini bulmaya çalışıyoruz. Çok önemli olan projelerimiz insana yönelik, sosyal projelerdir. İnsanımızın işsizliğini ve yoksulluğunu çözmeye çalışıyoruz. İnsanlarımızın işsizliğinin ve yoksulluğunun suçu bizim değil. Suçun kimde olduğunu herkes biliyor. Biz diyoruz ki Maltepeli vatandaşlarımızın bu işsizliğine nasıl çare bulabilir, nasıl istihdam alanları yaratabiliriz. İnsanlarımızın derdine derman olmanın peşindeyiz. Yerel yönetici olarak genel yöneticilerin yarattığı sorunları çözmek için çaba gösteriyoruz. Bu bizim için büyük bir sorumluluk oldu. Şurayı güzelleştirdim, burayı güzelleştirdim, bunları proje olarak saymıyoruz. Biz insanımızı güzelleştirmenin, onun ekmeğini sağlamanın peşindeyiz. Bunu yapabildiğimiz zaman insan odaklı sosyal belediyecilik anlayışının gereğini yapmış oluruz.

Öğretmen Evi Projemizi Gerçekleştireceğiz
Seçimler öncesi vaat ettiğimiz gibi öğretmen evi projemizi gerçekleştireceğiz, çocuklarımız için Cumhuriyet dersanelerini kuracağız, otoparklar yapacağız.

* GAZETE KADIKÖY; Büyükşehir Belediyesiyle diyaloglarınız nasıl?

Büyükşehirle Diyalog Kuracağız
Büyükşehir bizi görebilirse bir diyalog kuracağız. Biz kendileriyle ilişki kurup bu bölgeye yatırım gerektiğini söyleyip plan ve projelerimizi anlatıyoruz.

* GAZETE KADIKÖY; Belediyedeki yapılanmalardan söz eder misiniz? Kadro konusunda ne yaptınız?

Önceki Yöneticilerle Çalışmayacağımı Söyledim
Daha önceki dönemde başkan yardımcısı görevini yürütmüş arkadaşlarımızla oturup konuştuk. ”Sizinle çalışmayacağım, başkan yardımcılığı dışındaki temel göreviniz neyse onları yapmakta özgürsünüz” dedim. Onlar birimlerinde yetkin mühendis olarak çalışmaya devam ediyorlar. Bundan sonra da memur kadrosundaki başkan yardımcılarımızı atadık.

Başkan Yardımcılarımız Vekaleten Görevlerini Yürütüyorlar
Bunlardan biri Kadıköy Belediyesi’nde veteriner olan Fevzi Karaağaç’tır. Onun dışında burada yıllardır mühendis kadrosunda çalışmış Nail Çiftçi imardan sorumlu başkan yardımcısı oldu. Yine burada daha önce kültür işlerinde çalışmış bir arkadaşımız kültür işlerinden sorumlu başkan yardımcımız oldu. Hepsi şu an vekaleten yürütüyor görevlerini, asaleten atamaları için 6 ay geçmesi gerekiyor.

Diğer yandan da geçmişte hoş bir imaj bırakmayan insanların da ayrılmalarını temin ederek başka bölümlerde görevlendirdik. Bu yapılanma devam ediyor, yapılanmada aceleye gerek yok. Sağlam bir yapılanma süreç ister, biz de bu süreci iyi değerlendirip iyi analiz etmek istiyoruz.

* GAZETE KADIKÖY; Daha önce doktorluk yaptınız, tanınan bir bilimadamısınız. Hayatınız yoğun geçmiş. Fakat belediye başkanlığı daha yoğun bir makam. Özel yaşamınıza nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Kendime Ayıracak Vaktim Yok
Özel yaşam, genel yaşam kayboldu. Halkın sorunlarıyla ilgilenen, onlardan biri olduğumuz için de 24 saatimiz onlarla geçiyor. Kendimize ayırdığımız zaman yok. Kitap okumak ya da müzik dinlemek gibi hobilerimi de kaybettiğimi düşünüyorum. Bunları yeniden yerine getirebilmek için de öncelikle projelerimin ayağa kalkması lazım. Onlar ayağa kalktığı zaman ben kendi şahsımla ilgili tasarruflarımı yapacağım. Ama ne zaman onu bilmek zor.

* GAZETE KADIKÖY; Gazetemiz aracılığıyla Kadıköylülere neler söylemek istersiniz?

Kadıköylüler Burasıda Benim Belediyem Diye Rahatlıkla Geliyorlar
Sevgili Kadıköylüler bilsinler ki Maltepe ile Kadıköy artık birleşti. Seçimin galibinin CHP’liler olmasından dolayı Maltepe, Ataşehir, Adalar, Kartal, Kadıköy’ün bir birlikteliği var. Bu güzel birlikteliği de yöre halkları çok güzel özümsemiş. Artık buraya bir Kadıköylü ”Benim belediyem” diyerek rahatlıkla giriyor. Kartal’a da öyle, Ataşehir’e de öyle. Onların bu hissi onların yaşadığını biliyorum.

Selami Öztürk’ten Öğreneceğimiz Daha Çok Şey Var
Kadıköylülere kucağımız zaten açık, Başkanımız Selami Öztürk deneyimli bir başkanımızdır. Ondan öğrenecek çok şeyimiz var. O’na soruyoruz, öğreniyoruz. Maltepe ile Kadıköy’ü birbirinden ayırmak mümkün değil. Projelerimiz bile birlikte olabilir.

Kadıköy’de Yapılmış Projeleri Maltepe’ye Getirmek İstiyoruz
Zaten biz Kadıköy’de geçmişte yapılmış projelerin Maltepe’ye de getirilmesi için çaba gösteriyoruz. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

CHP’li Belediyelerle Ortak Projeler Üretmeliyiz
Kadıköy’de sosyal belediyecilik adına yapılmış her şey burada da olacaktır. Buranın insanıyla Kadıköy’ün insanı farklı değil, aynı yapıda insanlar. Aynı dünyanın insanları olarak tüm CHP’li belediyeler ortak projeler üretmeliyiz. Adalar da dahil belediye başkanları toplantılar yaparak, birbirimizle fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Yorumlar kapalı.