Maltepe Belediyesi KENT KONSEYİ

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kent konseylerinin kurulması ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden 3 yıl geçti.

Daha sonra kent konseyleri yönetmeliği ile kont konseylerinin nasıl kurulacağı, kimlerden oluşacağı, nasıl toplanacağı, hangi kararları alacağı yönetmelikte aynen yazılı duruyor.

Eski belediye yönetimi döneminde kent konseyi toplantıları traji komik bir şekilde toplandı.

Benim konsey toplantılarındaki itirazlarıma kınama cezası gönderenler bugün Maltepe tarihinden göçüp gittiler ama kent konseyleri hâlen sürmektedir.

Bir yılda iki kez düzenlenmesi mecburi olan kent konseyleriyle ile ilgili bazı belediyeler toplantılar yaptılar.

Maltepe Belediyesi’nin bu konuda basına ve kamuoyuna yansıyan fikir ve düşüncelerinin kent konseyi yasası ve yönetmelikleri ile bir alakası yok.

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin’in Danışmanı Ali Bey bir röportajında kent konseylerine gönderme yaparak, buna alternatif mahalle meclislerini gündeme getirmesi kent konseyi ruhuna aykırılık teşkil etmektedir.

Bu arkadaşlara önerim. Kent konseyleri yasası ve yönetmeliklerini bir daha okumaları gerekmektedir.

Kent Konseyleri kentleri yönetim anlayışından yönetişim anlayışına getiren bir demokrasi kalkanıdır. Orada insanlar gönüllülük esasına göre “yerel gündem 21” anlaşmaları doğrultusunda kenti yönetenlerin sorgulandığı kentlilik bilincinin gelişmesine katkı sunmayı hedefleyen bir platformdur.

Bu platforma kimlerin nasıl ve ne şekilde davet edileceği, toplantı gündem ve kararlarının nasıl alınacağı alenen yazılıdır.

Kanuna karşı alternatif oluşturmak gibi bir hakkımız yoktur. Bu kanunu yılda iki kez yerine getirmek belediyelerin asli görevidir.

Sosyal ve kültürel faaliyetlerin ilerletilmesi için mahalle meclisleri ve onlardan oluşan heyetlerin danışma meclisi gibi değerlendirilmesi mümkün olabilir.

Bunun adı kent konseyi olamaz.

Maltepe halkı yönetimden yönetişime geçişi çok hızlı ve çok dolu yaşamalıdır.

Elin oğlu ağır ceza mahkemesini halk jurisine terk etmişken, biz hala kent konseylerinin ruhunu anlamış değiliz.

Umarız ve dileriz ki, Maltepe Belediyesi ilk kent konseyini dolu dolu, demokrasiye yakışır bir biçimde düzenlesin.

Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.