Maltepe Belediyesi 1.Uluslararası Festivalini Yaptı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve İstanbul Harman Folklor organizasyonu tarafından hafta sonu ortaklaşa gerçekleştirdiği etkinliklerle geçirdi.

Kültür etkinlikleri kapsamında düzenlenen olan “ 1. Uluslararası Maltepe Avrasya Kültür Festivali “ çerçevesinde, dünya dansları Maltepe’de buluştu.

Denge Tıp Merkezi sponsorluğunda 17–18-19 Temmuz 2009 tarihlerinde Maltepe sahilinde bulunan Basketbol sahasında düzenlenen festivalde, farklı kültürlerden ilçemize gelen gruplar dans gösterileri ile festivali şenlendirdi.

Folklörcülerden Başkan’a Teşekkür
Festivalin açılış konuşmasını yapan İstanbul Harman Folklor organizasyonu Başkanı Bülent Uzun, “ Dünyanın farklı bölgelerinden ve farklı kültürlerinden gelen misafirlerimizin danslarını izlerken, bu kültürleri yakından izleme ve tanıma fırsatı bulacağız. Bu üç gün boyunca müzikle dansların ne kadar evrensel ve değişken olduğunu göreceksiniz. Bu organizasyonu yapmamızda yardımcı olan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin’e teşekkür ediyorum “ dedi.

On iki ülkeden on sekiz ayrı bölge danslarının sergilendiği festival’e Maltepe Belediye Başkan yardımcısı Dilek Çelik ile birlikte meclis üyeleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Festival öncesi Başkan yardımcısı Dilek Çelik, İstanbul Harman Folklor organizasyonu Başkanı Bülent Uzun’a bir plaket verdi.

Festivalin birinci gününde Tayvan, Macaristan, Slovenya, Litvanya, Yunanistan, Polonya ve Slovakya’dan gelen dans gruplarının gösterileri yer aldı. İlk olarak sahneye çıkan Tayvan grubu, geleneksel müzik aletleri ile sergiledikleri farklı ezgilerle izleyicilerden büyük alkış aldı. Daha sonra sahne alan Macaristan grubu ise, Macar köylerinde yaşayan çingenelerin oynadığı oyunlardan kesitler sundu.

Slovenya’dan gelen genç dansçılar, hayvanları konu aldıkları ilginç dans figürleri ve kıyafetleri ile dikkat çekti. Festivalin en yaşlı misafirleri ise Litvanya’dan gelen gruptu. Grup üyeleri ilerlemiş yaşlarına rağmen sergiledikleri performansla izleyenleri mest ettiler. Daha sonra festivale katılan komşu ülke Yunanistan sahne aldı.

Burada sizlerle olmaktan mutluluk duyuyoruz diyerek katıldıkları festivalde, yöresel halk oyunlarından. Sunumlar yapan grup izleyicileri selamlayarak yerini Polonya’ya devretti. Akşamın son davetlileri ise Slovakya oldu.

Festival üç gün boyunca devam etti
Festivalin ikinci gününde, Polonya, Macaristan, K.K.T.C, Japonya, Hollanda, Yunanistan ve Hırvatistan, üçüncü gününde ise K.K.T.C, Slovakya, Yunanistan, Litvanya, Polonya ve Macaristan dans gruplarının gösterileri yer aldı.

Festivalin sonunda halklar buluştu
Festivali son gününde sahne alan ülkeler, festivali izleyen vatandaşlarla birlikte dans ederek halay çektiler.

Özellikle Karadeniz ezgileri ile birlikte horon tepen ve kolbastı oynayan vatandaşlar, halklar adına kardeşlikle ilgili güzel görüntü sergilediler.

Yorumlar kapalı.