Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası Sahne Aldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi tarafından ilk defa kurulan senfoni orkestrası, söylediği birbirinden güzel eserlerle Maltepelilerle buluştu.

63 Kişilik Orkestra
Maltepe İDO iskelesinde ilk kez sahne alan Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın açılış konserinde, şef Naci Özgüç yönetimindeki ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a, altmış üç kişiden oluşan orkestra eşlik etti.

Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın ilk konserine Başkan Zenginle birlikte Gazeteci-yazar Hıncal Uluç, Basın Konseyi başkanı ve Hürriyet gazetesi yazarı Oktay Ekşi, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Dr. Fevzi Karaağaç, Dilek Çelik ve Nail Çiftçi, davetliler ve Maltepeliler katıldı.

Anadolu Ezgileri Maltepe’den Yayılacak
Konserden önce bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, “Maltepe İlçesi kültürel ve sanatsal özelikleri olan bir yapı ve çalışma prensibiyle bir kültür ilçesi olma yönünde ilerliyor. Bu gece, Türkiye’de ilk defa bir ilçe Belediyesi tarafından kurulan Senfoni Orkestrasının konseri için bir arada bulunuyoruz. Orkestramızın söylediği Anadolu Ezgileri, Maltepe’mizden Adalara, oradan da tüm ülkeye yayılarak Anadolu insanımızın sesi olacak. Orkestramız, Eylül ayında tamamlamayı planladığımız Gülsuyu Kültür Merkezinde düzenli olarak konserlerine devam edecektir. Sizlerin huzurunda kendilerine teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum “ dedi.

Başkan Zengin’in açılış konuşmasının ardından Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası, şef Naci Özgüç yönetiminde G.Bızet – Carmen Operası Uvertürü ile muhteşem bir açılış yaptı. Daha sonra tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar sırasıyla, R.FALVO- Dicitencello Vuie E.DE,   Curtis-Tu Ca Nun Chiagne, Salvatore Cardillo-Core’ngrato, Ferit Tüzün- Esintiler 1.Bölüm, Tofik Guliev- Senede Galmaz Düzenleme: B.Hoinic, Ferit Tüzün- Esintiler 3.Bölüm, J.Strauss -Radetzky Marsch, A.Lara- Granada, E.Di Capua -O Sole Mio   Düzenleme:B. Hoinic, G. Puccini- Turandot Operasından “Nessun Dorma” eserlerini seslendirdiler.

Tenorlar anonim eserlerden Düzenlemesi Hasan N. Tura’ya ait “ İntizar, Ah Bir Ateş Ver ve Yeni Biteyi “ ile, düzenlemesi Musa Göçmen’e ait “ Çökertme ” adlı eserleri başarıyla söyledi. Konserin sonunda şef Naci Özgüç ve tenorlar yoğun istek üzerine birkaç defa sahneye gelmek zorundan kaldı. Bazı eserleri tekrar söyleyen orkestra üyeleri ve tenorlar davetliler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Yıl içerisinde düzenli olarak konser verecek olan orkestra, sosyal sorumluluk projesinin de bir parçası olacak. Bölge düzeyinde yetenekli çocukları tespit edecek orkestra, bu gençlerin konservatuara yerleştirilerek eğitim almalarını sağlayacak.

Ayrıca orkestra bünyesinde kurulacak engelsiz koroda, fiziksel engelli vatandaşların dünyaca ünlü eserleri seslendirmesi planlanmakta.

Yorumlar kapalı.