Maltepe’nin İlk Mahalle Meclisi Altayçeşme’de

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katılımcı ve demokratik yerel yönetim anlayışının bir yansıması olan Mahalle Meclisleri Maltepe’de hayat buluyor. En küçük yerel idare birimi olan mahallelerin oluşturduğu meclisler, halkın bir araya gelip, mahalle sorunlarını tartışarak çözüm yolları bulmayı amaçlıyor.

Mahallelerin öncelikli sorunlarının ve ihtiyaçlarının belirlenmesinden danışmanlık hizmetlerine; kadınlara, gençlere, çocuklara, yaşlılara ve engellilere kadar uzanan bir çerçevede hizmet sunacak olan Mahalle Meclisleri, mahallelerde kentsel yaşamı ilgilendiren her alanda etkinlik gösterecek.

Bu kapsamda Maltepe’nin ilk Mahalle Meclisi olan Altayçeşme Mahalle Meclisi, Kayalar Kent önünde bulunan Altayçeşme Parkı’nda düzenlenen görkemli bir şenlikle hayata geçirildi. Şenliğe şehir dışında olan Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin katılmadı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Altayçeşme mahalle meclisinin açılışına Maltepe Belediyesi Meclis Birinci Başkan Vekili Nimet Karabulut, Başkan yardımcıları Nail Çiftçi ve Fevzi Karaağaç, Altayçeşme Mahalle Muhtarı H.Arzu Toker katıldı.

Altayçeşme mahalle meclisinin açılışında bir konuşma yapan Maltepe Belediyesi Meclis Birinci Başkan Vekili Nimet Karabulut, Mahalle Meclislerinin halkın katılımını ve bilincini geliştireceğini söyleyerek, Mahallenin sosyal kültürel gelişimi sağlamak ve hızlandırmak amacıyla Meclisin ekonomik ve kültürel çalışmalar yapacağını belirtti. Meclisin diğer bir görevinin de, olağanüstü bir durumun oluşması halinde, var olan kriz yönetimine en hızlı, en geniş kesimlerden oluşup ve en etkin bir biçimde katılım sağlamak olduğunu ifade edem Karabulut, amaçlarının toplumun genel ortak çıkarlarını koruyarak, mahalleyi duyarlılıkla birlikte yönetmek olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Altayçeşme Mahalle Muhtarı H.Arzu Toker de, Mahallenin yönetimine her kesimden insanın katılımı sağlamak amacıyla Altayçeşme Mahalle Meclisi’ni kurduklarını ifade ederek, nihai hedefimiz diğer mahallelerde de benzer oluşumlar gerçekleştiğinde Maltepe Kent meclisini oluşturmak olacaktır diye konuştu. Toker konuşmasının devamında “ Altayçeşme Mahalle Meclisimiz bu hoşgörü ve karşılıklı anlayış ortamının yaratılması için öncelikle, her siyasi parti veya bireye karşı eşit mesafede olacaktır. Buna göre amaç ve ilkelerimizi daha önce başarılı çalışmalar yapan kent meclislerinden esinlenerek benimsedik” dedi..

Maltepe’nin ilk mahalle meclisi olan Altayçeşme Mahalle Meclisi’nin açılışında yer alan müzik ve folklor gösterileri, açılışa katılan vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Güzel havayı da fırsat bilerek günün tadını çıkaran Mahalle sakinleri, böylesine güzel bir amaç bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını ifade ettiler.

Altayçeşme Mahalle Meclisinin Girişimcileri :
Arzu Toker (Altayçeşme Mahallesi Muhtarı), Nihat Aydın (Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği), Sema Bayraktar ( Yaşam kent Site Sakini), Suphi Erbil (Has Sürücü Kursu), Yunus Güler (Metem Sitesi Yöneticisi), Nilgün Karatepe (MAG), Kerime Mimir (Kayalar Kent Site Sakini) ve Halide Özmel (Kayalar Kent Sakini)

Yorumlar kapalı.