Başbakan Erdoğan Maltepe Üniversitesi’nde

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek’in davetlisi olarak Maltepe Üniversitesi’ne Kep giyme töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Fahri Doktora ünvanı verildi.

9.Mezuniyet Töreni’ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Baş Danışmanı Doç.Dr.Yalçın Akdoğan, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe Eski Belediye Başkanlarından; Fikri Köse ve Bahtiyar Uyanık, Maltepe Belediyesi Meclis Başkanı Nimet Karabulut, Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Adem Göktaş katıldılar.

Maltepe Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Kemal Köymen, Başbakan Erdoğan’a ”fahri doktora” diplomasını sundu.

Kemal Köymen tarafından akademik kıyafet giydirilen Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Maltepe Üniversitesi öğrencileri ve ailelerinin bugün hayatlarının en anlamlı ve heyecanlı günlerinden birini yaşadığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hedeflerinin, Türkiye’yi Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak olduğunu belirterek, ”Bu, azim, kararlılık ve gayret ister, yan gelip yatarak olmaz” dedi.

Maltepe Üniversitesinin mezuniyet töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, bundan önceki yaklaşık 10 yıl boyunca Türkiye’nin koalisyon hükümetleriyle yönetildiğine işaret ederek, kurumlar arasında uyum, koordinasyon bulunmadığını, kurumların birbirlerine güveni olmadığını söyledi.
Hükümet üyelerinin, bırakın Türkiye’nin meselelerine çare üretmeyi, kendi aralarındaki meselelere çözüm üretemez hale geldiklerini kaydeden Erdoğan, bugün ise Türkiye’nin istikrar ve güven ortamı yaşadığını ifade etti.
”Biz gençlerimiz için güçlü, büyük, itibarlı, saygınlı, ağırlığı olan bir Türkiye inşa etmenin gayreti içindeyiz” diyen Erdoğan, gençlerden, kendilerini karamsarlığa sevk etmek isteyenlere rağmen umutlarını azami ölçüde yüksek tutmalarını istedi.

Bu krizin kalıcı değil, geçici olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Sevgili gençler, bizim hedefimiz çok açık; Türkiye’yi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Bu; azim, kararlılık ve gayret ister, yan gelip yatarak olmaz. Şu an sizler Maltepe Üniversitesinin çatısı altında bulunuyorsunuz. Buranın da bir girişimcisi var. Krizin olduğu bir dönemde bile gelişmeye, genişlemeye devam ediyor. Eğer onlar felaket tellallarının senaryolarına bakarak hareket etmiş olsaydı, Maltepe Üniversitesi şu anda bulunduğu konuma ulaşamazdı, ama azmin önünde hiçbir şey duramaz ve duramayacak.”

En büyük dayanaklarının gençler olduğunu vurgulayan Erdoğan, ”Bu ülkenin başbakanı olarak söylüyorum; ‘gençliğimizde yaşadıklarımızı yeni nesillere yaşatmamak bizim boynumuzun borcudur’ diyerek yola koyulduk” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türk gençlerinin Avrupa, ABD, Japonya ve diğer ileri ülke gençlerinden hiçbir konuda eksiği olamayacağını kaydetti.
Maltepe Üniversitesi Rektörü’nü, üniversitenin eğitim dilinin Türkçe olması sebebiyle kutlayan Erdoğan, birçok badireler atlattıklarını, ama genç nesillerin aynı badireleri atlatmayacağını söyledi.

Değişim ve Gelişimden Yana Olun
Tarih, kültür, medeniyet ve ülke potansiyeliyle gençlerin diğer ülke gençlerinden daha fazla imkana sahip olmalarının arifesinde bulunduklarını belirten Erdoğan, gençlerin değişim ve gelişimden yana olmalarını isteyerek, bunun başarılması durumunda Türkiye’nin dünyanın gelişmiş ülkeleri arasına gireceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, AB süreci içinde kendilerine devamlı ”çalım atma” gayreti içinde olanların bulunduğunu ifade ederek, bugün kendisine İstanbul Üniversitesince, Medeniyetler İttifakı çalışmalarına katkılarından dolayı ”fahri doktora” unvanı verildiğini anımsattı.

Medeniyetler İttifakı noktasında Huntington’ı yanılgıya düşüreceklerini söyleyen Erdoğan, ”O, medeniyet çatışmasına zemin hazırlarken, biz medeniyetlerin dünyada ittifakını temin eden siyasi liderler olarak ortaya çıktık. Şu anda dünyanın değişik yerlerinden 100’e yakın ülke ve uluslararası kuruluş bu süreci desteklemektedir” diye konuştu.
Türkiye’nin 6 yıl önceki Türkiye olmadığına işaret eden Erdoğan, 230 milyar dolar olan gayri safi yurt içi hasılanın 2008 yılı sonunda 742 milyar dolara yükseldiğini ve daha da iyi olacağını söyledi.

Türkiye’nin mahrumiyet yıllarını geride bırakan bir ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, vakıf üniversitelerinin bunun en büyük ispatı olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, siyaseten çok önemli badireler atlattıklarını, şimdi ise çok daha farklı bir Türkiye hazırlığı içinde olduklarını belirterek, gençlerin hukuk ve demokrasi içinde, Anayasa ve yasalar çerçevesinde tüm bu sorunlara çözüm üreteceğine, katkı sağlayacağına gönülden inandığını söyledi.

Gençlere inandığını, güvendiğini vurgulayan Erdoğan, gençlerin her şeylerini düşünce planında akılla geleceğe taşımalarını istedi.
Erdoğan, konuşmasında anne-babalara da şöyle seslendi:
”Artık ‘benim çocuğum her şeyi bilir, ona inanıyorum, güveniyorum’ diyeceğiz, ama hiçbir zaman evladımızdan ayrı, evladımız da ebeveyninden ayrı kalmamalı diye düşünüyorum. 4 çocuklu bir baba olarak bende bunu tecrübe ile sabittir diye söylüyorum. Eğer kendi başına bırakırsak, biliyorsunuz bizde güzel bir atasözüdür; Ya davulcuya ya zurnacıya… Buna da fırsat vermeyeceğiz.”

Genç olmanın güzelliklerinin yanı sıra çok büyük tehlikeleri de bulunduğunu ifade eden Erdoğan, bunların zaman zaman Türkiye’de de yaşandığını, artık başkalarının yaşamasını istemediklerini söyledi.

Erdoğan, ”Onun için hassas olmamızda çok fayda var. Aziz milletimiz sizlerden çok şey bekliyor. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” diye konuştu.
Maltepe Üniversitesine, kendisine verilen fahri doktora unvanı için teşekkür eden Erdoğan, sözlerini, ”Bu unvanı da hiçbir zaman unutmayacağım. Hayatım boyu benim için başbakanlığım döneminde başbakan olarak, ondan sonra da bir vatandaş olarak şüphesiz ki bu unvan benim geleceğe yönelik en büyük zenginliğim olacaktır” şeklinde tamamladı.

Konuşmasının ardından Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, Başbakan Erdoğan’a teşekkür plaketi sundu.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a üniversiteye katkılarından dolayı plaket verildi.

Daha sonra, her bölümde dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Diplomalarını alan öğrenciler, keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladı.

Hüseyin ŞİMŞEK’ten YÖK’e Sert Eleştiri
Maltepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Şimşek, ”YÖK kapatılarak binlerce gencin önü açılmalıdır” dedi.
Marma Arena Marmara Eğitim Köyü’ndeki mezuniyet töreninde konuşan Şimşek, üniversitelerin bir akademik kurum olmanın yanında kültür üretmekle de görevli olduğunu söyledi.

Şimşek, bilim otoritelerine göre üniversitenin, eğitim ve bilim üretme kurumu olmanın yanında ideolojilerin hegemonyasından arındırılmış, düşünce özgürlüğüne dayalı, çağdaş, yeniliklere açık, gerçeği arayan, soru soran, çok yönlü, nitelikli bireyleri topluma kazandıran, bilim etiği ilkelerine bağlı, ulusal dil ve kültürün savunucusu ve geliştiricisi, aynı zamanda yabancı kültürlere de saygılı akademik bir kurum olduğunu kaydetti.

Maltepe Üniversitesinin, bu tanımla çizilen çerçevenin bilincini taşıdığını ifade eden Şimşek, hizmete soktukları birimlerde kültürel faaliyetlere ev sahipliği yaptıklarını anlattı.

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edildiğini hatırlatan Şimşek, ”Bu konuda vereceğiniz her türlü görevi yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Ayrıca İstanbul’da düzenlenen ulusal ve uluslararası kültür etkinliklerinden Anadolu yakası halkı yeterince yararlanamıyordu. Bugünden itibaren kültür ve sanat kuruluşlarıyla da işbirliği yaparak, Anadolu yakasındaki insanlarımızı kültür etkinlikleriyle buluşturacağız. Maltepe Üniversitesi ve Marmara Eğitim Köyü’nü İstanbul’un bir kültür merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Şimşek, vakıf üniversitelerinin kuruluş amacının yüksek öğretimde devletin yükünü hafifletmek olduğunu, kendilerinin de bu bilinci taşıdığını ve hizmeti hakkıyla yerine getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti.

Ancak birtakım sınırlamalarla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

”Bu yıl üniversitemiz YÖK’ten 3 bin öğrenci kontenjanı talep etmiş, ancak bin 400 kontenjan verilmiştir. Bu durum, Hükümetimizin yüksek öğretimdeki arz ve talep arasındaki dengeyi sağlama politikasına uygun olmadığı gibi, bin 600 öğrenci ve aileleri de düşünüldüğünde çok sayıda insanımız hem mağdur hem de mutsuz edilmiştir. Halbuki yeterli eğitim imkan ve kapasitesine sahip üniversitelerimize bu kontenjanlar verilse, birçok gencimiz yurt dışındaki üniversitelere gitmeyecek ve ülkemiz döviz kaybına uğramayacak. Ayrıca büyük bir istihdam ortamı da yaratılmış olacaktır. YÖK kapatılarak binlerce gencin önü açılmalıdır.”

Şimşek, vakıf üniversitelerinin Anayasa hükmü gereği idari ve mali açıdan özerkliğe sahip olduğunu, pratikte ise vakıf üniversitelerinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda idari organizasyon modelini dahi oluşturmalarına izin verilmediğini savunarak, vakıf üniversitelerince idari yapılanmalarıyla ilgili hazırlanan yönetmeliklerin, eğitim sisteminde henüz vakıf üniversitesi olgusunun olmadığı dönemlerde çıkarılan yasa ve yönetmeliklere uymadığı gerekçesiyle YÖK tarafından reddedildiğini kaydetti.

Bir ülkenin kalkınmasının, halkının çok çalışması ve çok iyi bir eğitimle dünya vatandaşı olarak yetişmesine bağlı olduğunu kaydeden Şimşek, ”Bu hedefe giden yolda 59. ve 60. hükümetlerin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çalışkanlığıyla örnek alınması gereken bir devlet adamıdır” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Kemal KÖYMEN
Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Köymen de üniversitelerinin 1997-1998 akademik yılında 5 fakülte, 1 yüksek okul ve toplam 7 programla eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başladığını hatırlattı.

Bugün ise 9 fakülte, 3 enstitü, meslek yüksek okulu ve hemşirelik yüksek okulunun bulunduğu üniversitede toplamda yaklaşık 9 bin 500 öğrencinin öğrenim gördüğünü ifade eden Köymen, bugüne kadar üniversitelerinin yaklaşık 5 bin mezun verdiğini kaydetti.

Köymen, hedeflerinin, öğrencilere çağdaş donanımlı dersliklerde, laboratuvar ve atölyelerde nitelikli programlarla daha kaliteli eğitim-öğretim hizmeti ve modern tesislerle daha iyi sosyal yaşam ortamı sunmak olduğunu vurguladı.

Törende, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, üniversiteye felsefe bölümü kurulmasındaki katkılarından dolayı Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’ye üniversite adına özel plaket verdi.

Mezuniyet töreninde, 708 lisans, 416 ön lisans ve 509 yüksek lisans öğrencisi diploma aldı.

Olay Gazetesi Maltepe Üniversitesi’nin Daveti Üzerine
9. Mezuniyet Törenini Bizzat Takip Etti.

Yorumlar kapalı.