Maltepe’de Türkan Saylan Bir Kez Daha Anıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başarılarla dolu yetmiş dört yıllık yaşamında, hayatını bilime ve insanlığın gelişmesine adayan, özellikle kız çocuklarının okutulması ve okuma imkânı olmayan binlerce genç insana ışık olup okuma imkânı sağlayan fikir, duygu ve düşünceleri ile binlerce insana örnek olan değerli hocamız Prof. Dr. Türkan Saylan, Maltepe Şubesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin girişimi ve Maltepe Belediyesi gençlik meclisinin organizasyonuyla bir kez daha anıldı.

Maltepe Belediyesi Yılmaz Mızrak Kültür merkezinde gerçekleştirilen panele Maltepe Belediyesi Başkan yardımcıları Dr. Fevzi Karaağaç ve Nail Çiftçinin yanı sıra, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, Maltepe Belediyesi Gençlik Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İlk olarak kürsüye Maltepe Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Yasemin Boyraz, kendilerini yalnız bırakmayarak panele katılan dinleyicilere teşekkür etti. Daha sonra mikrofonu Boyraz dan devralan Başkan yardımcısı Dr. Fevzi Karaağaç açılış konuşmasında, özellikle kızların eğitimi konusunda büyük uğraş veren, eğitim sevdalısı ve İnandığı fikirleri savunan başarılı bir bilim insanı olan Türkan Saylan’ı sevgiyle anıyoruz. Onun yokluğunu her zaman arayacağız diye konuştu.

Daha sonra kaleme aldığı biyografik eserleri ve romanlarıyla çok okunan yazarlarımızdan biri olan, başarılarıyla birçok ödül almaya hak kazanmış, üslubundaki akıcılık ve yalınlıkla büyük övgü alarak öykü ve kitapları senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmış yazarımız Ayşe Kulin, Saylan hocayla olan projelerini ve onun hakkındaki düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı.

Kulinden sonra söz alan değerli belgeselci ve televizyon program yapımcısı Nebil Özgentürk ise, Türkan Hocayla olan anılarını, projelerini, onun düşünce, fikir ve insanlık adına yapmış olduğu çalışmalarında ona olan hayranlığını dile getirdi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Zeytinburnu şube başkanı Sema Murat ise, bu bayrağı Türkan hocanın bıraktığı yerden binlerce genç kızımız daha ilerilere taşıyacak diyerek “ Saylan hoca’nın hayalleri, burs yardımıyla okuyan ve yetişen gençlerle daha da büyüyecek. Bu hayaller sayesinde insanlığa, bilime, çağdaş yaşama ve geleceğe umutla bakıyoruz “ dedi.

Yorumlar kapalı.