Seçimler Yenileniyor Zengin Desteğe Gitti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7 Haziran 2009’da yeniden yapılacak olan seçimler için CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ve Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Zengin, belediye başkanlığı seçim çalışmalarına destek vermek için Gümüşhane’nin merkeze bağlı Tekke Beldesi’ndeler.

Gürsel Tekin ve Prof.Dr.Mustafa Zengin, CHP Tekke Belediye Başkan Adayı Rahmi Ertürk için oy isteyecekler.

Tekke Beldesi’ndeki çalışmalara katılacak olan Tekin ve Zengin, partili arkadaşlarıyla seçim çevrelerini ziyaret edecekler ve hafta ortasına dek Tekke Beldesi’nde kalacaklar.

SEÇİMLER NEDEN YENİLENİYOR?

Gümüşhane merkeze bağlı Tekke beldesinde 29 Mart’ta yapılan belediye başkanlığı seçimi, oy pusulalarında AKP amblemi altında Saadet Partisi yazdığı gerekçesiyle, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edildi.

Beldede toplam 5 sandıkta yapılan oy sayımında 878 oy geçerli sayılırken, AKP adayı Gürsel Şeyhoğlu 362, CHP adayı Rahmi Ertürk ise 294 oy aldı.

CHP İl Başkanlığı, İl Seçim Kurulu’na başvurarak oy pusulalarındaki yanlışlık nedeniyle seçim sonucuna itiraz etti. Ancak İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin itirazını, başvuru süresine kadar yapılmadığı için reddetti.

Bunun üzerine CHP İl Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren YSK, kuruma gönderilen evrak ve birleşik oy pusulası örneklerini inceledi.

YSK, Tekke beldesi belediye başkanlığı seçiminde bastırılan birleşik oy pusulalarının kanuna ve ”29 Mart 2009 Tarihinde Yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde Kullanılacak Birleşik Oy Pusulalarının Hazırlanması ile Basım ve Dağıtımında Uygulanacak Usul ve Esasları Gösterir Genelge”ye uygun olarak bastırılmadığı, bu durumun bir siyasi partiye oy verecek seçmeni yanılgıya düşürerek gerçek irade ve tercihini etkileyebileceğine, bu seçimin iptali ile Belediye Başkanlığı seçiminin 7 Haziran 2009’da yenilenmesine karar verdi.

Yorumlar kapalı.