İl Özel İdaresi’nden Yanık Tedavi Merkezi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul İl Özel İdaresi’nin 5.5 Trilyon harcayarak yaptırdığı Kartal Yanık Tedavi Hastanesi hizmete girdi. 7872 m2 alana yapılan ve yanık tedavisinde Türkiye’nin ilk hastanesi olan Kartal Yanık Tedavi Hastanesi, özellikle yanık sorunlarının çok yaşandığı ve sanayi alanı olan Marmara Bölgesi’nde büyük bir eksiği giderecek.

Yanık Tedavi Hastanesi’nde 16 Ağır Yanık Bakım Odası, 6 Yoğun Bakım Ünitesi ve 2 Ameliyathane bulunuyor. 3 katlı ve 68 araçlık otoparkı bulunan Yanık Tedavi Hastanesi’ne ayrıca 4 ambulans aracı için özel bir otoparkta dizayn edildi.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin uygulanabildiği hastanenin en önemli özelliklerinden biri de hastaya tıbbi müdahale devam ederken, hasta yakınları ile hastanın göz temasının kesilmiyor oluşu. Bu mimari özelliğin yanı sıra bir çok “ilk”in sunulduğu Yanık Tedavi Hastanesi hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya şunları söyledi:

“İstanbul ve Marmara bölgesinin sanayi olarak Türkiye’nin en yoğun bölgelerinden birisi olması sebebiyle, İstanbul için çok acil ve çok ciddi olarak bir yanık hastanesi ihtiyacı vardı.

İl Sağlık Müdürlüğü bu durumu bizlere 2007’nin Ocak ayında iletti. Gerekli çalışmaları ve araştırmaları yaparak Kartal Devlet Hastanesi’nin bahçesinde yanık hastanemizin inşaatına başladık. 5.5 Milyon TL’ye mal olan hastanemiz hizmete başlamıştır.

Sağlık yatırımlarımızı Anadolu ve Avrupa Yakası olarak iki ayrı şekilde planlıyoruz. Yanık konusunda planımız hem Anadolu için, hem de Avrupa yakası için iki ayrı hastanedir. Kartal’da uygun yer vardı ve hemen yapımına başladık.

Anadolu yakası için düşündüğümüz hastaneyi hizmete hazır hale getirdik. Avrupa Yakası için de düşünüyoruz. Anadolu Yakası ve Kartal bölgesi sanayi bölgesine yakın olması sebebiyle çok önemliydi. Fakat, İstanbul’da nüfusun yoğun bir bölümü Avrupa Yakası’nda yaşıyor. Avrupa yakası için de yanık konusunda planlamalarımız var. İl Özel İdaresi’nin İstanbullulara hediyesi olan Yanık Tedavi Hastanesi hayırlı olsun.”

Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden birçok hastanın tedavi için geldiği İstanbul’da tam teşekküllü bir yanık merkezi bulunmaması hastaları zor durumda bırakıyordu. Dünyanın sayılı metropollerinden İstanbul’da, kısıtlı yatak kapasitesi ve imkânları ile yanık vakalarının tedavisine cevap vermeye çalışılınca, acil müdahale gerektiren yanıklı hastalar yer bulamadıkları için hastane kapılarında beklemek zorunda kalıyordu. Yanık, her insanın başına gelebilecek ve büyük oranda dikkatsizlikten kaynaklanan bir durum. Her gün Türkiye’de ve İstanbul’da onlarca insan yanığa bağlı travmalar sebebiyle hastanelere başvuruyor.

İnsan vücudunu mikroplardan koruyan derinin tamamen ve kısmen tahrip olduğu yanıklarda tedavinin tamamen steril ortamda yapılması gerekiyor. Türkiye’de yanıklı hastaları tedavi edebilecek tam teşekküllü yanık merkezi sayısı maalesef parmakla gösterilecek kadar az. Türkiye genelinde bazı üniversitelerin bünyesinde bulunan ”Yanık Merkezleri” az yatak kapasitesi ile hizmet vermeye çalışırken, İstanbul’da ise bazı üniversite ve devlet hastaneleri kısıtlı imkânları ile yanıklı hastalara hizmet vermeye çalışıyor.

Yanık ünitelerinin kapasitelerindeki yetersizlik ve hasta sayısındaki fazlalıktan dolayı özel bakım gerektiren yanıklı hastalar, acil müdahaleleri yapıldıktan sonra başka hastanelerde gözetim altına alınıyor, yanık ünitelerinde bulunan listelere isimleri yazılan hastalar yataklar boşaldıkça telefonla aranarak sırayla hastaneye kabul ediliyor. Bazı vakalar günler bazıları ise haftalar sonra hastaneler kabul edilebiliyor.

Yorumlar kapalı.