MALTEPE VAPURU Artık Kültür Varlığı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 4 nolu Koruma Kurulu Fenerbahçe, Paşabahçe ve Maltepe gemilerinin tescillenmesi için yapılan başvuru ile ilgili on kararını nihayet verdi. İstanbul 4 Nolu Koruma Kurulunun 24.09.2008 tarih 2399 sayılı kararı ile Fenerbahçe, Paşabahçe ve Maltepe Vapurları artık birer Kültür Varlığıdır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 4 nolu Koruma Kurulu Fenerbahçe, Paşabahçe ve Maltepe gemileriyle ilgili on kararını verdi.

27.10.2008 tarihinde "Vapurlarımızı Vermiyoruz" Kampanyası yürütmesi anıtlar kuruluna giderek kampanya katılımcılarından avukat Mert Murat Erman’ın hazırladığı dosyanın akıbetini sormuştur. Kurul Başkanı izinde olduğundan henüz görüşülemediği ancak ara bir karar alındığı öğrenilmiştir. Söz konusu arara kararla kurul vapurları tescil etmiyor fakat korunmaya değer kültür varlığı olarak kabul ediyor.

Koruma Kurulunun bu ön kararı Türkiye de bir ilk. Çünkü şimdiye kadar kimse gemilerin bir kültür varlığı olduğunu iddia ederek Anıtlar kuruluna başvurmamış. Bu yüzden de anıtlar kurulu da biraz şaşırmış.

2010 Kültür Başkenti düzenleme kuruluna tavsiyelerde içeren İstanbul 4 No’lu Koruma Kurulunun 24.09.2008 tarih 2399 sayılı kararına bağlanmış.

"Aynı kararda “Cumhuriyet devri kazanımlarımız”dan oldukları belirtilen vapurlar için özetle şu bilgiler de yer alıyor: “Fenerbahçe, 1953’te İngiltere’de, Paşabahçe 1952’de İtalya’da inşa ettirilerek İstanbul deniz ulaşımına katıldılar; Maltepe de 1960’ta İngiltere’den getirilen İnkılap ve Harbiye tipi istimli gemilerin geliştirilmiş dizayn ve mimarisi olarak, İstinye Tersanesi’nde kaynak kulanılmadan pimle saclar birleştirilerek inşa edilen ilk yüksek yolcu kapasiteli vapur…”

Yorumlar kapalı.