Güner Yener ”Seçimler İptal Edilebilir”

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

    Maltepe’nin Bağımsız Belediye Başkan Adayı Güner Yener oy pusulalarında eşit şartlarda yer almadığını belirterek Maltepe’deki seçimlerin iptali istemiyle DANIŞTAY’a dava açtı.

   Güner Yener yaptığı açıklamasında şunları söyledi.
   ”Danıştay 10. Dairesin’ne yerel seçimlerde kullanılan birleşik oy pusulasının ”Kanun Önünde Eşitlik” ilkesini taşıyan 10.Maddesine aykırı olması nedeniyle itiraz davası açtım” dedi.

   Yüksek Seçim Kurulunun ilçe belediye başkanları seçimi için düzenlemiş olduğu birleşik oy pusulasında siyasi partilerin amblemleri ve isimlerinin yanısıra başkan adaylarının isimlerinin bulunduğunu belirtiyor. Yener ”Bağımsız olarak oy pusulasında sadece adım yazılmıştı”. dedi.

    Daha önceki seçimlerde Doğru Yol Partisi’nin ambemindeki at’ın ters basılması sonunda seçimler iptal edilmişti ve buna benzer uygulamalara rastlanmıştı. Bu yönde yapılan itirazlar Danıştay tarafından haklı görülmüştü.

   Bu itirazla seçimler Maltepe’de yenilenibilir, seçimlerin yenilenme kararı ile MHP Maltepe’de seçimlere katılabiliyor. Bu ihtimal çok zayıf olsada seçimler Maltepe’de yenilenebilir.

   SEÇİMLERLER TÜRKİYE’DE DE YENİLENEBİLİR
   Sorun sadece Maltepe’ye ait bir sorun olmayıp, hemen her ilçede oy pusulalarının tamamında bağımsız adaylar hanesinde “BAĞIMSIZ ADAY” ibaresi bulunmaması seçimleri tehlikeye düşürdü.

   Uzmanlar Türkiye seçimlerinde bu tip yazılım hatası olmuş ve YSK itirazları yerinde bulmuştu. Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bulunan bu durum YSK’yı iyice zora sokacak.

   Maltepe Bağımsız Belediye Başkan Adayı Güner Yener “Oy Pusulalarında her partinin amblemi var, benim adaylığımın bağımsız aday ibaresi yok. Türkiye’ye örnek teşkil edecek bu durum Türkiye seçimlerini de silbaştan yenileyebilir” dedi.

Yorumlar kapalı.