Ak Parti Maltepe Neden Kaybetti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

   “Ak Parti Maltepe’de seçimleri niye kaybetti” diye bizleri soru yağmuruna tutan arkadaşlarımız, dostlarımız ve Maltepe halkı için seçimi kendimizce yorumlamaya çalışalım.

   Maltepe’de siyasi kararlara imza atan Maltepe Ak Parti İlçe Başkanı Avukat Adem Göktaş, Ak Parti Maltepe İlçe SKM Başkanı Nurettin Sevencan, SKM Müdürü Filiz Özbey, Ak Parti Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Kamil Karabak’ın aldığı kararlar Ak Parti’nin aleyhine neticelenmiştir.

   1- MHP’nin 28 dakika gecikmesini fırsat sayarak, seçime girmesini engelleyen Maltepe Ak Parti bu kararına muhalif olan Fikri Köse’ye rağmen ilçe seçim kuruluna itiraz ederek MHP’nin Maltepe’de seçim dışında kalmasını sağladı.
   Düşünmediler ki, MHP’nin ilçe başkanı, yönetim kurulu üyeleri, il teşkilatı ve belediye Başkan adayı çeşitli töhmetler, iftiralar, ithamlarla karşı karşıya kalacaklar.
   Bu kadar insanı töhmet altında bırakarak seçim kazanma hesapları yapan Başkan Adem Göktaş ve yönetimine halkın ve MHP’lilerin gazabı ağır oldu.
   Hemen her MHP’li sandıkta Ak Parti’den intikam alarak Maltepe’de Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verdiler.
   Maltepe Ak Parti teşkilatının en önemli seçim hatası budur.

2- Belediye – SKM – Ak Parti Koordinasyonunda alınan bir karara göre Belediye Başkanı Fikri Köse şunları yapamayacaktı.
   Akıllara durgunluk veren bu karar nelerdi irdeleyelim.

   – Maltepe Belediye Başkanı ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı Fikri Köse’nin kartvizitleri basılmamalıydı. Ve Basılmadı.
   – Ahali broşür ve el ilanlarını yerlere atıyor gerekçesiyle broşür el ilanı ve benzeri iletişim araçlarına itibar edilmedi.
   – Seçim süresince ne broşür ne de el ilanları bastırıldı.
   – Belediye Başkanı Fikri Köse halkın yoğun olduğu yerler yani; belediye otobüs durakları, minibüs durakları, tren garları, istasyon gibi yerlerde seçim çalışması yapması yasaklandı.
   – Belediye Başkanı Fikri Köse seçim çalışmalarında içkili restaurantlar, barlar, gece kulüpleri, gece çalışan lokantalarda seçim çalışması yasaklandı.
    (Akşamları sadece ev ziyaretleri yapılmasına izin verildi)
   – Alan hakimiyeti ve sokak hakimiyeti önemli değil diyerek yeni bir çalışması yöntemi denendi. Buna göre ajansta genç hanımlar beyler evleri ziyaret edecek. Vatandaşın temayülü öğrenecek ona göre birebir seçmen ikna yöntemi denenecekti.
   308 bin seçmene böyle ulaşmayı deneyen Ak Parti bazı apartman ve sitelere izinsiz girilemeyeceği gerçeğiyle karşı karşıya kaldı.

   3- Belediye Başkanı ve Ak Parti Adayı Fikri Köse’nin programını yapan Filiz Özbey, Belediye Başkanına Maltepe’deki 5200 esnafı 4 kez ziyaret ettirdi. Bu da Maltepe’de Fikri Köse’ye 25 gün zaman kaybettirdi.

   4- Belediye Meclisi Aday Listesi çok tartışıldı. 12 ayrı ismin parti ve Maltepe dışından olduğu listelerdeki isimlerden çoğunun tanınmıyor olması Maltepe Ak Parti’ye emek verenlerin küsmesine, darılmasına sebep oldu.

   5- Herkesi dışlayan bir yönetim anlayışı sergileyen Maltepe Ak Parti, SKM ve yöneticiler tüm üyelere zorunlu notu ile davet gönderseler de bu davetleri her seferinde karşılıksız bırakıldı. Teşkilat bir türlü bir araya gelemiyordu.

   6- Seçim döneminde Fikri Köse’nin kardeşlerinin aldığı arsa ile ilgili çok spekilasyon yapıldı. Hiç kimse bu konudaki belgeleri ve mahkeme kararlarını kamuoyuna sunmayı akıl etmedi.

   7- Adem Göktaş’ın Jeep’i ve Gölyaka’daki villası söz konusu edilirken, Ak Partililer Adem Göktaş bunları nereden ve nasıl elde etti diye yüksek sesle eleştiri konusu yaptılar.
   Bu konuda da kamuoyuna bir bilgi sunulmadı.

   8- Maltepe’de yerel basın kuruluşları ile hiçbir şekilde çalışma yapılmama kararı alındı. (Başkan Fikri Köse ile ilgili yerel gazetelerde çıkan ilanları Fikri Köse’nin dostları amorti ederek ilçenin bu eksikliğini gidermeye çalıştılar)

   9- CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Maltepe’deki 10 bin kişiyle yaptığı mitinge karşılık vermek için 2 gün sonra düzenledikleri toplu açılış törenlerine 800 civarında insan katıldı. Bunların büyük çoğunluğu belediye çalışanları, geri dönüşümcüler, büyükşehir görevlileri, ve bir avuç Ak Partili ile hezimeti o gün yaşadılar.

   10- İlçe teşkilatı ve SKM hiçbir eleştiriyi kabul etmeyerek herkese bir kulp taktılar.
   Ya eleştirenler hain, ya CHP’ye çalışıyorlar, yada moralimizi bozuyorlar diye insanları dışladılar.   
   Çünkü herşeyi en iyi onlar biliyordu.

   11- Maltepe’deki 18 Mahallede oluştulan seçim irtibat bürolarının bazıları hiç açılmadı, bazıları kapalıydı. Bu durum kendilerine defaaten iletildiğinde ne yapalım, bu saatten sonra yapacak birşey yok” diyordu.

   12- 1046 sandıkta görev yapacak Ak Partili bulamayan SKM ve Ak Parti yönetimi çoğu sandıklarda sandık temsilcisi, görevlisi ve Ak Partili görevli bulamadı. Sandık ve kat görevlileri oluşturamayan Ak Parti sandıklara da sahip çıkamamış oldu.

   13- Bakanları ve Genel Başkan Yardımcılarını 15-20 kişiyle karşılayan AK Parti yönetimi halkı ve partileri dışlamasının bedelini bu seçimlerde 32 bin fark + geçen seçimlerde de CHP’ye 16 bin fark atmıştı. Toplam 48 bin fark yenmiş oldu. Şimdilerde de sanki bu kararları kendileri almamış gibi sorumluluktan kaçmaya çalışıyorlar.
   Her mağlubiyetin bir bedeli ve sorumlusu vardır.

   Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.