Maltepe Belediyesi Hayalleri Kitaplaştırdı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi tarafından iki yıl önce 23 Nisan da uygulanmaya başlayan Hayal Kumbarası öğrencilerden ilgi gördü. Hayallerini yazı ve resimle dile getiren öğrenciler, bu hayallerini Maltepe meydanında kurulan kumbaraya attılar. Maltepe Belediyesi tarafından binlerce katılım arasından seçilen resim, kompozisyon ve şiir dalında öne çıkan hayaller, şimdi bir kitapta toplanarak görücüye çıktı.

Küçük yüreklerden yükselen sesi gerçeğe dönüştürmek amacıyla hayata geçirilen Hayal Kumbarasında, küçücük bir dünyaya, koca bir alem sığdı. Bir kumbara etrafında buluşan hayaller, çocukların yüreklerindeki dünyayı herkese haykırmak için boylarından büyük duygularla "Hayal Kumbarası"nın yanı başında toplandılar. Maltepe’deki "Hayal Kumbarası"nı her gün çok sayıda çocuk ziyaret etti. Kimi annesinin kucağında, kimi tek başına hayalini paylaşmak için kumbaraya yöneldi..

Kumbaraya atılan hayaller arasında, uzayda yaşamak, başbakan olmak güzel bir ev sahibi olmak, uzaktaki annesini görebilmek gibi hayaller vardı. İki yıl önce Projeyi uygulamaya koyan Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse, "Çocuklarımızın hayallerini, özlemlerini bu kumbarada toplayarak hayalleri içinden bizim de uygulamamız mümkün olanları değerlendirmek istedik. Daha sonra bütün çocuklarımızın hayallerini derleyerek bu kitapta topladık" dedi.

Hayal Kumbarası projesi çerçevesinde, kumbarada toplanan resim, şiir ve kompozisyonlar ayrılarak derecelendirildi. Buna göre resim dalında Gülsuyu İlköğretim okulundan Gamze Nur Yıldız birinci, Orhangazi İlköğretim okulundan Mert Çubukoğlu ikinci ve Mürüvvet hanım İlköğretim okulundan Emine Karaman ise üçüncü oldu.

Kompozisyon dalında ise, Bağlarbaşı İlköğretim okulundan Şeymanur Öksüz birinci olurken, Cumhuriyet İlköğretim okulundan Selvinaz Gülbeden ikinci ve Mürüvvet Hanım İlköğretim okulundan Kader Kalyon ise üçüncü oldu.

Şiir dalında da Evliya Çelebi İlköğretim okulundan Ayşenur Aydoğan birinci olurken, Abdullah Türkoğlu İlköğretim okulundan Kutay Görür ikinci ve Küçükyalı merkez İlköğretim okulundan Aycan Pehlivanlar üçüncü oldu. Dereceye giren öğrencilere, Maltepe Belediyesi tarafından birer adet dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Yorumlar kapalı.