15-temmuz-gazisinden-duygulandiran-sozler-necip-cakmak

15 Temmuz Gazisinden Duygulandıran Sözler

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından yaralanan 30 yıllık dostlar Ümit Uluocak ile Ersoy Diler’i ziyaret etti. O gece yaşananları anlatan gazi Ersoy Diler, “O gece Ülkeme, vatanıma bir şey olacağına bana olsun düşüncesiyle hareket ettim. Uzun sürecek yoğun bir tedavi bizi bekliyor, ama hamdolsun ki demokrasi kazandı, ülkem kazandı. Ben ayağımı kaybetmişim hiç sorun değil. Özgür olmak bu vatan için yaşamak bile büyük bir gurur” dedi.

Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 15 Temmuz Köprüsü’nde yaralanan 30 yıllık eski arkadaşlar Ümit Uluocak ve Ersoy Diler’i ziyaret etti. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkan Uluocak ve Ersoy, darbeci hainlerin kullandığı tanktan açılan ateş sonucu etrafa saçılan şarapnel parçalarıyla ayaklarından yaralandılar. Kaymakam Çakmak, ilk olarak 45 gündür Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Ümit Uluocak’ı hastane odasında ziyaret etti. Tedavi gördüğü hastanede kendisini ziyarete gelen Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’a 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlatan Uluocak “Televizyondan yolların ve köprülerin kapandığını gördüm. O sırada Ersoy aradı. Millet devleti için, demokrasiye sahip çıkmak için sokağa çıkıyor, biz de çıkalım mı? Dedi. O sırada Cumhurbaşkanı da çağrıda bulunuyordu, onu da duyunca hiç düşünmeden kendimizi dışarı attık. Çıkarken de abdestimi aldım sanki içime doğmuştu bir şeyler olacağı. Bizleri gitmememiz için çok arayan, dönün diyen oldu ama biz kararlıydık sonuna kadar dışarıda ülkemiz için olmalıydık.”şeklinde konuştu.

“En ufak bir pişmanlık duymuyorum”

O gece dışarı çıkarak ülkesini, vatanını, demokrasiyi savunduğu için en ufak bir pişmanlık duymadığını dile getiren Uluocak “Maltepe’den köprüye giderken tüm yollar kapalıydı nasıl oraya vardığımızı bilmiyorum. Karşımızdakiler Türk askeri üniforması giyen teröristler hedef göstermeksizin rastgele ateş ediyorlardı. Sabah hava aydınlanmaya yakın yaralandım. O sırada çocuklarımı ve eşimi düşündüm. Hayatım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçiverdi. Sadece onları arkada yalnız bırakacağım için üzüldüm. Ama Allah’ıma şükürler olsun ki darbe başarılı olmadı. Ben buraya getirildiğimde kurtulmam için mücadele etmişler. Şimdi ayağım için uğraşıyorlar. Benim için önemli olan bu vatan, onun için bir bacağın benim için hiç önemi yok. Şükürler olsun ki Rabbim bize gazilik gibi bir madalya taktı. “söyledi.

Yaklaşık 45 gündür hastanede tedavi gören pazarlamacılık yapan Ümit Uluocak’ın şarapnel parçasıyla parçalanan sol bacağında kırıklar olduğunu ve tedavi süre sürecinin 2 yılı bulabileceği belirtildi.

“Vatanıma bir şey olacağına bana olsun”

Kaymakam Çakmak, daha sonra 15 Temmuz’dan bu yana tedavi gören ve geçtiğimiz günlerde taburcu olan Ersoy Diler’i de Zümrütevler Mahallesi’ndeki evinde ziyaret etti. Ambulans şoförlüğü yapan ve 30 yıllık arkadaşıyla pek çok hatırası olduğunu belirten Ersoy Diler “Biz Ümit ile çocukluktan beri birlikte büyüdük. Aynı okulda, aynı yerde askerlik yaptık. Kader bizi demokrasi mücadelesinde yine aynı yerde aynı şarapnel parçasıyla gazi yaptı. O gece eşim ve çocuklarım ile birlikte demokrasi mücadelesi için sokağa çıktık. O gece Ülkeme. Vatanıma bir şey olacağına bana olsun düşüncesiyle hareket ettim. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine Ümit ile yola çıktık. Geriye dönüp baktığımda asla pişmanlık duymadım. Şarapnel parçasıyla sağ ayağımın kırılan kemiği, kopan sinirleri ve parçalanan dokuları başarılı bir ameliyat ile onarıldı. Uzun sürecek yoğun bir tedavi bizi bekliyor. Ama hamdolsun ki demokrasi kazandı, ülkem kazandı. Ben ayağımı kaybetmişim hiç sorun değil. Özgür olmak bu vatan için yaşamak bile büyük bir gurur” diye konuştu.

“Sizler Ülkenin yüz akısınız”

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yaralanan gazileri ziyaretinde konuşan Kaymakam Çakmak” Sizler bu ülkenin yüz aklarısınız. Siz ve sizin gibi vatan evlatları sayesinde ülke büyük bir badire atlattı. Sizler silahsız olarak tankların, silahların önüne geçerek demokrasi uğruna ölümü göze aldınız. Bu ülke, devlet sizin gibi vatan evlatları olduğu sürece kimse bu dalgalanan bayrağı indiremez. Sizler o gece büyük kahramanlıklar gösterip gazi oldunuz. Bundan sonra önceden olduğu gibi devlet her şeyi ile sizin yanınızda. Sizler en kısa sürede nasıl ayağa kalkabiliriz onu düşünün. İyi olmak için çaba sarf edin. Gerisini düşünmeyin. Biz devlet olarak, her zaman yanınızda sizinleyiz. “ifade etti.

Yorumlar kapalı.