Maltepe Sivaslılar Derneği Aşure Dağıttı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Sivaslılar Derneği Maltepe Meydanı’nda vatandaşlara aşure dağıttı.

Muharrem ayının son gününde aşure yapılıp, dağıtılmasını “Allah’ın Günü” olarak kabul eden islam dünyası Alevi Bektaşi geleneğininde sembol günlerinden biri olması nedeniyle Maltepe Sivaslılar Derneği yönetim kurulu üyelerinin birlikte dağıttığı aşurelere vatandaşlarda ilgi gösterdiler.

“Aşure Günü’nün, Hz. Nuh peygamber’den günümüze ulaşmış rivayetlerden biri olmasının yanı sıra Türk dünyasında adeta Anadolu’yu işaret eden bir özelliğe büründüğünü vurgulayan Maltepe Sivaslılar Dernek Başkanı Osman Boyraz, şunları söyledi:

”Tadına, lezzetine doyamadığımız aşure tatlısı, adeta Türkiye’ye özgü bir gelenek haline gelmiştir. Aşure, tadı, kokusu, rengi, tabiatı ve tüm özellikleriyle farklı bir takım tanelerin bir araya gelmesiyle damağımıza ayrı bir tat vermektedir. Müslüman Türk coğrafyası olan ülkemizde yaşayan insanımızın rengi, tadı, kokusu, iklimi ve kültürüyle hangisinden gelirse gelsin, bir arada bulunmanın, bir olmanın, diri olmanın hazzını ve gücünü yaşamaktadır. Toplum olarak bu hazzımız ve gücümüz inşallah bundan sonra da her zaman devam edecektir. Bizler, bu vatan coğrafyasının renklerini adeta aşure gibi bir kaseye topluyoruz ve birbirimize ikram ediyoruz. Rabbim ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlayan bu damak zevkimizi bozmasın. Bu lezzeti bozmak isteyenlere de fırsat vermesin” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.