Sigara Yasağına Sıkı Denetim Geliyor…

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Tütün Kontrol Kurulu, İstanbul Valisi Muammer Güler başkanlığında 24 Aralık 2009 tarihinde bir toplantı yaparak, geçtiğimiz yılın bir değerlendirmesini yaptı ve 2010 yılının gündemini belirledi.

Toplantıya Vali Muammer Güler’in yanı sıra İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu ve İl Tütün Kurulu üyeleri katıldı.

Kapalı alanlarda sigara içilmesine yönelik düzenlemenin aslında ilk defa 1996 yılında yayınlanan 4207 sayılı kanunla yapıldığını hatırlatan Güler , "19 Temmuz 2009 tarihinde genişletilerek uygulamaya konulan yasada daha önce sigara içenlere kapalı alanlarda özel mekanların tahsisinden bahsediliyordu. Fakat bu son uygulama ile topluma açık bütün kapalı alanlarda tütün ve mamullerinin içilmesine her hangi bir imtiyaz tanınmadan yasaklanmıştır" dedi.

Kanunun uygulanması ve gerekli cezai yaptırımlar için il genelinde dokuz otorite belirlenmiştir. Bunlar; mülki amirler, Belediye Encümeni, kolluk kuvvetleri, kamu görevlileri, belediye zabıtası, Tütün Alkol Piyasası Denetleme Başkanlığı, RTÜK ve cumhuriyet savcıları yer almaktadır.

İstanbul Valisi Muammer Güler toplantının basına açık kısmında yaptığı açıklamada, İlçelerde sağlık grup başkanlıkları tarafından 33 bin 9 denetim yapıldığını ve bu denetimlerde 1045 uygun olmayan durum tespit edildiği kaydetti. "Bu tutanaklar müessese ve şahıslara düzenlenmiştir. Bunların 734’ü uyarı tutanağı, 436’sı cezai işlem tutanağıdır. Belediye tarafından yapılan denetimlerde ise 322 uyarı ve 79 ceza kararı verilmiştir. Halen 99 işlem Belediye Encümenliği gündemindedir" dedi.

Yorumlar kapalı.