Kadıköy’de Plastik Poşete Yasak Geliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre kirliliğinin en büyük kaynaklarından biri olan market, mağaza, pazar yeri gibi alışveriş ortamlarında kullanılan taşıma amaçlı poşetlerin kullanımı 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Kadıköy’de yasaklanıyor.

Kadıköy Belediyesi, naylon poşet kullanan işyerlerine tebligatta bulunarak, stokların tüketilmesi için 1 Mart 2010 tarihine kadar süre verdi.

Doğada dönüşüm süresi 400 ile 1000 yıl arasında değişen naylon poşetler, dünyada her yıl yaklaşık 500 milyar adet üretiliyor. Bunların yalnızca yüzde 1’inin geri dönüşümü sağlanırken geri kalan yüzde 99’u ise doğaya bırakılıyor.

Türkiye’de neredeyse tüm mağaza ve alışveriş alanlarında naylon poşetler tüketiciye ücretsiz ve sınırsız olarak sunularak, ihtiyacın üzerinde poşet kullanımı teşvik ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerine göre; İstanbul’da günde 10 bin tona yakın çöp çıkarken, bunun yüzde 10’unu naylon poşetler oluşturuyor. Çöpümüzün bile yüzde 10’unu oluşturan plastik naylon poşetler, doğada bozulmaya başladıklarında çevreye zararlı kimyasal maddeler yayarak, toprak ve su vasıtasıyla besin zincirimizi yavaş yavaş kirletiyor. Denizleri, gölleri, nehirleri kirleten naylon poşetler aynı zamanda nesli tehlikede olan türlerin de yok olmasına neden oluyor.

Petrol kaynaklarından yapıldıkları için küresel ısınmanın en büyük nedeni olan CO2 salımının kaynaklarından birini oluşturan naylon poşetin yol açtığı kirlilikten kurtulmanın tek yolu, file, kese kağıdı ve bez torba gibi tekrar kullanılabilir ve doğaya zarar vermeyen taşıma ürünlerinin kullanımının yaygınlaştırılması hatta zorunlu hale getirilmesi. Bu yüzden dünyada naylon poşet kullanımı yasaklanıyor.

Yurt dışında kullanılmıyor

Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Şule Yardım, yurt dışında birçok ülkede geri dönüşümlü ambalaj malzemesi kullanma zorunluluğu getirilerek, çevre hassasiyeti denetleme ve çevre sağlığı için şikâyet birimlerinin etkinliği ile çoğu market zincirinde file, bez torba, kağıt veya doğada parçalanabilir nitelikteki yapıya sahip alışveriş poşeti kullanımının yaygınlaştırıldığını belirttti. Yardım "Yurt dışında yaygın olarak kullanılan doğada parçalanabilir yapıya sahip poşetler yani bio-bozunur poşetler, maliyet açısından oldukça verimli, çevre dostu ve tehlikesiz bio-teknoloji ürünleri olup, normal poşetlerin aksine 12-24 ay içerisinde doğada yüzde 100 yok olma niteliğine sahip. Türkiye’de de büyük alışveriş zincirleri, alışveriş poşetlerini geri dönüşebilir malzemeye dönüştürdü. Ancak yine de en doğrusu yeniden kullanılabilir file, kese kağıdı, bez torba kullanımının yaygınlaştırılması" diye konuştu.

Yasak Kadıköy’de 1 Mart 2010’da başlayacak

Yardım, Kadıköy Belediyesi olarak katılım sağladıkları “İklim Dostu Kentler Kampanyası” çerçevesinde 5179 Sayılı Gıda Kanunu, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve Kadıköy Belediye Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda 1 Mart 2010 tarihinden itibaren ilçe sınırları dahilinde naylon torba kullanımının yasaklanacağını söyledi. Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 10 Aralık’tan bu yana Kadıköy sınırları içerisinde yer alan alışveriş mağazaları ve işyerlerini ziyaret ederek, 1 Ocak 2010’dan itibaren kullanılması gereken kağıt ya da bez torbalar hakkında bilgi veriyor. Ekipler ayrıca, yetkililere, imza karşılığı yasakla ilgili tebligatı sunuyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk imzalı tebligatta şöyle deniliyor: “Tüketiciler tarafından kontrolsüzce kullanılan naylon torbalar; nesli tehlike altında olan canlıların yok olmasına ve besin zincirinin kirlenmesine, katı atık depolama sahalarının verimliliğinin azalmasına, kullanım sürelerinin kısalmasına neden olmaktadır. Yenilenemeyen enerji kaynağı petrol türevlerinden yapılan bu naylon torbalar, küresel ısınmanın en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. 01.01.2010 tarihi itibari ile İlçe sınırlarımız dahilinde bu tür (naylon) torbaların kullanımı yasaklanmaktadır.

Bu nedenle; stoklarınızda bulunan mevcut taşıma amaçlı naylon torbaların, en geç 01.03.2010 tarihine kadar tüketilerek, yeniden kullanılabilir nitelikteki file, bez torba, kese kağıdı ve/veya doğa dostu biobozunur (doğada yüzde 100 yok olma niteliğine sahip) taşıma torbalarına dönüştürülmesi ve naylon torba yerine yukarıda belirtilen alternatif kullanım ürünlerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.
01.03.2010 tarihi itibarıyla tarafımızca yapılacak olan çevre denetimlerinde, işletmeniz bünyesinde naylon torba kullanımının tespiti halinde, hakkınızda 2872 sayılı Çevre Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereğince yasal işlemin başlatılmaması için; Kampanyamıza destek sağlayarak, tarafınıza yapılan tebliğe riayet etmeniz önemle rica olunur”
Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Kadıköy sınırları içerisindeki tüm alışveriş mağazaları ve dükkânlara yapılan tebligat sunumu ve bilgilendirme çalışmalarının bitmesinin ardından bu kez de, naylon poşet ve torba kullanımının yasaklanmasıyla ilgili konutlara yönelik bilgilendirme çalışmaları yapacak.

Yorumlar kapalı.