Ekolojik Pazar Kartal’da Törenle Açıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

GDO’lu ürünler tartışmasının Türkiye gündemine oturduğu günümüzde, İstanbul Anadolu yakasının Ekolojik Pazarı Kartal Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneğinin işbirliğinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Ekolojik ve tamamen sertifikalı Ekolojik ürünlerin yer aldığı pazarın açılış kurdelesini CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Kartal Kaymakamı Hasan Bağcı, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, eşi Feray Öz ve Buğday Derneği Başkanı Victor Ananias birlikte kestiler. Ekolojik Pazar’a yurttaşların ilgisi yoğun oldu.

Anadolu yakasının ilk ve tek Ekolojik pazarı olma özelliği taşıyan, sağlıklı bir alışveriş ve çekim merkezi olarak tasarlanan Ekolojik pazarda, meyve ve sebzelerin yanı sıra, sertifikalı pamuk, makarna, ekmek, bakliyat, şampuan, temizlik ve tekstilden oluşan birçok ekolojik ürün bulunuyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip Pazar yaklaşık 1 dönüm yarı kapalı alana kurulu olup toplam 200 adet stanttan alışveriş imkanı sağlıyor. Ayrıca Ekolojik Pazar alanına kurulan ve içinde ısıtma ve soğutma sistemi bulunan dev çadırda ise, yıl boyunca ekoloji ile ilgili toplantılar, yaşam atölyeleri, sanat etkinlikleri ve konserler gerçekleştirilebiliyor.

Ekolojik Pazar’a alış veriş için Kartallıların yanı sıra, İstanbul’un değişik semtlerinden ve Anadolu şehirlerinden gelenlerin sayısı gün içinde binlerce kişiye ulaştı. Açılışta, Kartal Belediyesi ile Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği arasındaki protokol de imzalandı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kartal Belediye başkanı Op. Dr. Altınok Öz, hizmete açtıkları % 100 Ekolojik Pazar’ın Anadolu yakasının önemli bir ihtiyacını karşılayacağını ifade ederek “Pazar günleri açılacak olan bu pazar aynı zamanda önemli bir görev daha üstlenecek. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile Kartal Belediyesi ortak olarak kadınlarımızın emeğini bu pazarda sergileyerek, ekonomik değerini kazandıracağız. Pazar yerimizin yanında kurduğumuz, haftanın 7 günü eğitim, kültür, sanat ihtiyacını karşılayacak nitelikteki çadırımız da Kartala hayırlı olsun” dedi.

Yıl boyunca Pazar günleri halka hizmet verecek olan % 100 Ekolojik Pazar’ın açılışına katılarak bir konuşma yapan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, insanoğlunun ilk mücadelesinin doğayla başladığını ve doğanın gücünü kontrol etmek için çok çabalar harcandığını belirterek “Çoğu zaman bu çabanın dozunu artırıp pek çok ürün ve canlıyı tümüyle yok etmişiz. Ürünlerin genetiğiyle oynayıp damak zevkimize aykırı bir tat elde etmişiz. Zaman içinde acaba nasıl olur da kendi doğa koşullarında yetişen ürün yetiştirip yeriz diye arayışa girmişiz. Bu arayışın bir parçası da bu pazardır. Geçmişte yediğimiz tatları bugün burada doğal ve sağlıklı olduklarından emin bir şekilde yiyeceğiz. Kartal Belediye Başkanımız bir çok ilke imza attığı ve atacağı gibi, Anadolu yakasının ilk ekolojik pazarını da hizmete sokmuştur. Bu pazarın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi.

Açılışa katılarak aile bütçesinin büyük bölümünü Ekolojik ürünlere ayırdığını belirten, CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Ekolojik ürünlerin tüketiminin artması ve çiftçilerin Ekolojik üretime geçmesi gerektiğini ve bu ürünlerin çiftçinin can simidi olacağını söyleyerek bu pazarın açılmasının çok öncü ve sembol değer taşımakta olduğunu belirtti.

Kartal Kaymakamı Hasan Bağcı ise yaptığı konuşmada, “Tarımın yok olduğu, köylülerimizin kentlere göç ettiği bir dönemde sağlıklı beslenme açısından önemli bir faaliyetin açılısında bulunuyoruz. Kartallılar olarak daha sağlıklı beslenme imkânına kavuşmuş olacağız. Kartala hayırlı olsun” dedi.

Pazar alanında açılış günü nedeniyle Şehnaz Sam ve Murat Teker’de birer konser verdiler. Konserlerin ardından katılımcı sanatçılara Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz birer plaket sundu. Tahtalar ve İpler Çocuk Atölyesi’nin çalışmaları çocukların katılımıyla renklenirken, naylon poşet kullanımını azaltmak için, artık kumaşlardan bez çanta dikme atölyesine kadınlı erkekli yurttaşlar büyük ilgi gösterdi.Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri de belediyenin geri dönüşüm kampanyalarına dönük bilgilendirme çalışmalarında bulundular. Ekolojik Pazar’ın ilk gününe yoğun katılım sağlayan yurttaşlar, Kartal’ın merkezinde bulunan pazara kara, deniz ve demir yoluyla ulaşımın çok kolay olduğunu belirttiler.

Pazar alanı, Kartal Merkez’deki Belediye Hizmet binası ile, Kartal tren istasyonu arasında bulunuyor. Tren, deniz otobüsü ile, Sahil yolu ve çevre bağlantı yollarıyla ulaşımın kolay olduğu Ekolojik Pazar’a araçlarıyla gelenler, Pazar’ın yanındaki otoparktan da yararlanabilecekler.

Ekolojik Pazar akşama dek yurttaşların yoğun ilgisi ve kültür sanat etkinlikleriyle sürdü.

Yorumlar kapalı.