İBB "MOVILISE" Projesi’ni Hayata Geçiriliyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hazırlanan MOVILISE projesinin ( Hakemlere, antrenörlere, sporculara yenilikçi yöntemlerle yabancı dil eğitimi projesi ) tanıtımıyla ilgili basın toplantısı, 10 Aralık 2009 Perşembe ( bugün ) İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İBB Meclis 2. Başkan Vekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, projenin yabancı ortakları Çek Cumhuriyeti – Brailcom’dan Jan Buchal ve Hynek Hanke ile Macaristan Spor Federasyonu’ndan Marianne Erdos’un yanı sıra projenin yerel ortakları Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürlüğü adına Şube Müdürü Zafer Batar, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Öğretim üyelerinden Prof.Dr.Can İkizler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut ile Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı’nın katıldığı basın toplantısında; proje ile ilgili bilgiler verildi.

Yapılan basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’daki spor yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Göksel Gümüşdağ, yapılan tüm tesis ve altyapı çalışmalarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ile, milli takımlara en çok sporcu verme unvanı ile Türk sporunun lokomotifi görevini yürüttüklerini belirtti. Spor adamlarının uluslararası turnuvaya katıldıklarını ve bu sayede bilgi ve deneyim paylaşımında bulunduklarını yabancı dil eksikliğinin bu paylaşımı güçleştirdiğini vurguladı. Proje ile bu konudaki eksikliği gidermeye katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirtti.

Proje partneri Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdür Vekili Zafer Batar ise konuşmasında yaptığımız ulusal ve uluslar arası organizasyonlarla İstanbulumuzu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte dünyaya tanıttıklarını böylesine güzel ve önemli bir projede yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Toplantıda konuşma yapan Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yetişmiş ve yetişmekte olan ve ilgili 58 federasyonun çatısı altında toplanan sporcu, hakem ve antrenörlerimizin yabancı dil becerilerini yenilikçi yöntemlerle geliştirerek uluslararası arenaya entegre olabilmeleri ve hareketliliklerini arttırmak için projeyi oluşturarak hayata geçirdiklerini belirtti.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Can İkizler, projenin 18 ay süreceğini belirterek çalışmaların sonunda bir dil eğitim modülünün geliştirileceğini sadece Türkiye ve diğer partner ülkeler değil tüm Avrupa Birliği ülkeleri ile diğer ülkelerden sporcuların ücretsiz ve serbest olarak bu sistemden faydalanabileceğini vurguladı. İkizler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ilk Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı (LLP) Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi projesi olan ve herkesin kullanıma açık olan çalışmanın entegrasyon sürecine katkıda bulunması dolayısıyla kültürel boyutlarının olduğunu ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün lider yüklenicisi olduğu sporcu, hakem ve antrenörlerin yabancı dil becerilerinin geliştirilmesi ve hareketliliğin arttırılmasını amaçlayan ve kısa adı MOVILISE olan ( Mobile and Vocationally Improved Sportsmen Via Innovative English Courses and Tools ) Hakemlere, antrenörlere, sporculara yenilikçi yöntemlerle yabancı dil eğitimi projesi, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı ( LLP ) Leonardo Da Vinci Yenilik Transferi kapsamında Avrupa Birliği’nden 120.664 euro hibe desteği almaya hak kazandı.

MOVILISE projesinin temel amacı spor sektöründe çalışan kişilerin yeterliliklerini yükseltmek, kendine güvenlerini arttırmak, dil becerilerini arttırmak ve spor adamlarının hareketliliğini arttırmak. Proje kapsamında, farklı ülkelerden ulusal spor federasyonları, birlikler, kulüpler ve üniversiteler arasında uzun vadeli bir işbirliği sağlanması bilgi ve deneyim paylaşımı için farklı ülkelerden sporcuların bir araya geleceği bir platform oluşturmasına da olanak sağlayacak.

Proje tanıtımına yoğun ilgi

Üniversitelerden;

Doğuş Üniversitesi adına öğretim üyesi Ümit Tosun, Marmara Üniversitesi adına Yrd. Doç.Dr. Salim Atay, Piri Reis Üniversitesi adına eğitmen Mehmet Kırbulut, Fatih Üniversitesi adına öğretim üyesi Serdar Alıç, İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr. Bülent Bayraktar, Ticaret Üniversitesi adına spor yöneticisi İbrahim Erdoğdu, İstanbul Üniversitesi adına Dr. Kemal Nuri Öz

Spor Federasyon;

zcilik Federasyonu adına Başkan Hasan Subaşı, Atletizm Federasyonu adına Asbaşkan Hüseyin Yıldırım, Badminton Federasyonu adına İstanbul İl Temsilcisi Naim Kaymaz, Boks Federasyonu adına as başkan Arif Çelik, Dağcılık Federasyonu adına Başkan Alaattin Karaca, Basketbol Federasyonu adına Antrenör eğitim sorumlusu Selahattin Günay, Motosiklet Federasyonu adına Süleyman Memnun

Hakem – Antrenör – Sporcu olarak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde çeşitli kategorilerindeki lisanslı sporcuların geniş katılımı, süper lig hakemlerinden Süleyman Abay başta olmak üzere İstanbul’daki çeşitli kulüplerde görev yapan antrenör ve futbolcuların iştirak ederek projeye olan ilgilerini gösterdiler. Toplantıya üst derece gösterilen ilgi ve alaka ile görsel ve yazılı basının yoğun ilgisi partner ülkelerden temsilcileri etkiledi.

Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Macaristan’dan ortak kurumların işbirliği ile yürütülen proje kapsamında mesleki İngilizce eğitim modülleri ve online eğitim araçları geliştirilecek. Toplam bütçesi 160.891,00 Euro olan projenin, 120.664,00 Euro’su AB tarafından hibe olarak karşılanacak

Yorumlar kapalı.