Bahçıvanlık Kursu "Meyvesini" Veriyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. ile Park Bahçeler Müdürlüğü’nün organize ettiği ücretsiz Peyzaj Bahçıvanı Yetiştirme Kursuna katılıp mezun olanlar memleketlerinde ağaç dikme seferberliği başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. ve Park Bahçeler Müdürlüğü’nün organize ettiği ücretsiz Peyzaj Bahçıvanı Yetiştirme Kursu’na katılıp mezun olan Feyruz Yılmaz ve Nizam Öz bahçıvanlık kursundan öğrendikleri faydalı bilgileri memleketleri Bayburt, Aydıntepe İlçesi, Erikdibi Köyü’nde başlatılan ağaç seferberliğinde hayata geçirdiler.

7 hafta boyuca derslere girip öğrendikleri teorik ve pratik bilgileri nasıl hayata geçireceklerini ülke için neler yapabileceklerini düşünen iki çevre dostu memleketlerine ağaç dikme özlemi içindeydiler. Projeye finansman desteği veren Tekhnelogos Yazılım Şirketinin temsilcisi Durmuş Çalışkan’ın öncülüğünde muhtarlık, Çevre ve Orman Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Erikdibi Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile görüşen ve fikirlerini söyleyen bahçıvanlarımız onlardan da gerekli ilgi ve desteği alarak Erikdibi Köyü’nde geleceğin ormanını oluşturdular.

Köylerinin mera alanı ihtiyacından fazla olan alanı ve Tekhnelogos Yazılım Şirketinin temsilcisi Durmuş Çalışkan’ın meranın bitişiğindeki sulanamayan ve ekilemeyen bazı tarlaları da satın alarak ağaçlandırılacak alana katmasıyla Erikdibi Köyü’nün batısındaki Kilise Tepesi’nde 7000 adet fidan kapasiteli 50 dönüm alan oluşturduklarını kaydeden Feyruz Yılmaz, "Orman Müdürlüğü’nün tavsiyesi ile aldığımız sarıçamları köylülerimizden yevmiyeli kişilerin yardımı ile diktik.

Kursta öğrendiklerimizi köylülerimize de öğrettik. Köy muhtarımız da çalışmaların denetimini yapıyor. Aydıntepe Kaymakamımızın da katılımıyla Kilise Tepesinde tören düzenleyerek fidanlarımızı dikmeye başladık. Cumhuriyet Ormanı adını verdiğimiz fidanlarımızı gördükçe gurur duyuyor ve çok mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Projelerini ve yaptıkları çalışmaları anlatmak üzere ve görüşlerini almak için İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.’ye ziyarete gelen bahçıvanlar, kurs koordinatörü İstanbul Ağaç ve Peyzaj İnsan Kaynakları Kalite Müdürü Mustafa Kalender ve Genel Müdür Eyyüp Karahan ile görüştü.

KARAHAN: DOĞRU İŞ YAPMIŞIZ

Genel Müdür Karahan konuşmasında “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Kadir Topbaş’ın talimatıyla başladığımız Bahçıvanlık Kurslarımızdan mezun olan sizlerin başarılarını ve ülkemize katkılarını izledikçe ne kadar doğru bir iş yaptığımızı ve bu sosyal sorumluluk projemize daha da ağırlık verip daha da çok bahçıvan adayı yetiştirmemiz gerektiğini bir kez daha görüyoruz.” dedi.

Genel Müdür Eyyüp Karahan, Tekhnelogos firma sahibi Durmuş Çalışkan ve Erikdibi Köyü Derneği Başkanı Mustafa Bayansal ve bahçıvanlar ile topluca hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar kapalı.