Türk – Mekodon İş Forumu İstanbul’da Toplandı

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

(DEİK) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Makedon İş Konseyi’nin Dedeman Otel’de düzenlediği Türk-Makedon İş Forumu gerçekleştirildi.

Foruma, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, DEİK Başkanı Rona Yırcalı ve Türk ve Makedon İşadamlarının yanı sıra birçok davetli katıldı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Makedon İş Konseyinin düzenlediği Türk-Makedon İş Forumunda konuşan Başbakan Erdoğan, iki dost ülkenin girişimcilerini Türkiye’de buluşturanlara teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, işbirliğini ekonomik alana hep birlikte taşıyacaklarını ifade ederek, Başbakanlar olarak üzerimize düşeni yaptık, yapacağız dedi. Ülkenin yatırım ortamının kalitesinin önemine dikkat çeken Erdoğan, Bir ülkede istikrar yoksa yatırımcı gelmez. Göreve gelmeden yıllık yatırım miktarı 1 milyar dolardı. 2007 yılı sonunda 22 milyar dolara çıktı. Küresel krizde 18,5 milyara düştü dedi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye’nin notunu BB+ olarak yükselttiğini anımsatan Erdoğan, Kredi notunun buraya gelmesi rastgele bir olay değil. Bu Türkiye’nin itibarın artırıyor. Makedonya’da bir otoyol ihalesi olacağını belirten Erdoğan, müteahhitlerin bu yolu yapabileceğine işaret ederek, Yolu biz yapalım. Made in Turkey olsu.

Finansal sektörün reel sektörü destek olması gerektiğini belirten Erdoğan, Reel söktörü biraz rahatlatsalar işsizlik noktasında ciddi manada bize katkısı olacak. İşsizliği de azaltacak ve Türkiye’nin büyümesini de güçlü bir şekilde sürdürmesini sağlayacak. İnşallah 2010 ikinci yarısından itibaren bu süreci yakalayacağız 0 dedi.

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de konuşmasında Türk yatırımcılara Makedonya’da yatırım çağrısı yaptı. Yabancı yatırımcılara KDV ve gümrük vergisi uygulamadıklarını anlatan Makedon Başbakan, Türk işadamlarına yatırım için özel alanlar tahsis edebileceklerini söyledi. Gruevski, Makedonya’da 99 yıllığına arazi kiralamanın da yapıldığını ve Makedonya Cumhuriyeti’nin Türk şirketlerine özel arazi de tahsis edebileceğini söyledi.

Türkiye’ye 100’ü iş adamı olmak üzere 120 kişilik bir grupla geldiğini ifade eden Gruevski, Makedonya’nın bölgesel bir güç konumuna geldiğini vurguladı. Türkiye’nin çok güçlü bir ülke olduğunu işaret ederek, Avrupa ülkelerine, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile bütünleşmesine daha fazla çaba harcaması çağrısında bulundu.

Forumda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolar düzeyine çıkarılması iradesi dile getirildi.

Forum sonunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’ye işlemeli tabak hediye etti.

Yorumlar kapalı.