İstanbul AB’ye Yeni Ofisinde Hazırlanacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile AB Genel Sekreterliği’nin ortak kullanacağı “AB Merkezi İstanbul Ofisi”, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. Açılışta konuşan Erdoğan, ofisin AB sürecine önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydetti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği tarafından Ortaköy’de hazırlanan “AB Merkezi İstanbul Ofisi”, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’nin de yar aldığı bir törenle hizmete açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ev sahipliğini yaptığı törene Başbakan Erdoğan’ın Eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Eşi Beyhan Bağış ve İstanbul Valisi Muammer Güler’in yanı sıra, milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi Bürokratları ile yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Erdoğan; “AB bir medeniyet projesidir…”

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu ofisin AB sürecine önemli katkıları olacağına inandığını ifade ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a AB çalışmalarında ortak kullanılacak binayı AB Genel Sekreterliği’ne tahsis ettiği için özellikle teşekkür ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “AB’ye katılım Türkiye’nin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkma idealini gerçekleştirmek için çok önemli bir süreçtir. Bunun bir medeniyet projesidir ve bu süreçteki kavgamızı yılmadan, usanmadan sürdüreceğiz” dedi.

Düne kadar oyalama taktiğiyle durumu idare etme anlayışıyla sürdürülen AB politikasının, kendi hükümetiyle birlikte net ve somut bir devlet politikasına dönüştüğünü vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin her açıdan AB’ye katılım yolunda emin ve kararlı adımlarla ilerlemekte olduğunun altını çizdi. Hükümetleri döneminde başlatılan katılım müzakerelerinin her türlü olumsuzluğa rağmen etkin bir şekilde sürdürüldüğüne dikkati çeken Erdoğan, bu konuyla ilgili Başmüzakereci olarak bu yılın sonunda Egemen Bağış’ın atanmasıyla süreci farklı bir heyecana, bir sıçrama dönemine kavuşturduklarını söyledi.

AB Genel Sekreterliğinin bu yeni döneme uygun olarak revizyondan geçirilmesinin de sürece verdikleri önemin bir tezahürü olduğuna işaret eden Erdoğan, fiziki mekanlarla gerek Türkiye’de gerek Brüksel’de gerekse AB üyesi ülkelerde bu yayılma çalışmalarını da kararlı bir şekilde sürdüreceklerini dile getirdi. Başbakan Erdoğan, “Çünkü, futboldaki tabiri ile hem adam adama markaj hem de alan markajını yapacağız ki bir an önce netice alalım. ‘Durmak yol yola devam’ diyoruz. Kararlı bir şekilde yola devam edeceğiz. Türkiye’nin AB süreci çalışmaları kapsamında Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Teşkilat Kanunu ile personel sayısını 60’dan 340’a çıkaracağız. Başmüzakerecimiz Egemen Bağış, ekibiyle çok daha yoğun bir çalışmayla mekik diplomasisini hızlandıracak. Dışişleri Bakanımız bir taraftan, ben bir taraftan yoğun bir çalışmayla inşallah bu süreci çok daha güçlü hale getireceğiz. Biz gayret ediyoruz, samimiyetle çalışıyoruz. Medyanın da bu konuda desteklerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“AB’ye İstanbul örneği yeterli!…”

İstanbul’un tek başına Türkiye’nin AB için ne büyük önem arz ettiğini, AB’ye, Avrupa’nın değerlerine ne büyük zenginlik kattığımızı göstermesi açısından İstanbul’un yeterli olacağını vurgulayan Recep Tayip Erdoğan, İstanbul’un, Avrupa medeniyetinin köklerini içinde barındıran büyük bir çınar olduğunu kaydetti. İstanbul’un, asırlar boyunca farklılıkları zenginlik içerisinde yaşatan bir şehir, bir kültür ve medeniyet merkezi olarak yükseldiğine işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu;

“Şu çevrede şöyle bir dolaştığınızda, Ortaköy Camisi’ni görürsünüz, kiliseyi görürsünüz, sinagogların nasıl bir ahenk içerisinde burada buluştuğunu görürsünüz ve varlıklarını özgürce nasıl sürdürdüklerini görürsünüz. Bu şehirde minareler gökyüzüne özgürce yükselir. Zira bizim İstiklal Marşımızın zaten içinde yerini alıyor. Yani, ‘Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli…’ Bu bizim İstiklal Marşımız. Dikkat edin o minareler bizim tarihimizde hiçbir zaman ne dün ne de bugün kiliselerin, diğer ibadet merkezlerinin hürriyetine asla kast etmemiştir. Onların hürriyetini asla kısıtlamamıştır. Bu şehir, birlikte bizim varlığımızı sürdürdüğümüz 81 vilayeti inanç hürriyetini en hassas şekilde muhafaza etmiştir.”

Üç semavi dinin özünde de bu hoşgörünün, bu anlayışın, bu müsamahanın mevcut olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Şimdi ne yazık ki evrensel değerleri ile demokrasisi ile özgürlükleri ile övünen bazı Avrupa ülkelerinde bu hassas noktada çok ciddi ve çok tehlikeli bir mecraya doğru akışın olduğunu görüyoruz. Türkiye’yi her fırsatta demokrasi noktasında, hürriyetler noktasında, insan hakları, inanç özgürlüğü noktasında eleştirenlerin bugünlerde, demokrasinin ve Avrupa’nın temel değerlerine, AB müktesebatına nasıl aykırı hareket ettiklerine, en temel hakları bile nasıl tartışmaya, nasıl oylamaya açtıklarına şahit oluyoruz. İnsanoğlu’nun doğuştan kazandığı temel hak ve özgürlükler hiçbir zaman referandum malzemesi yapılamaz. Çünkü ona yaradılıştan verilmiştir. Yani siz bir insana ‘Niçin Türk’sün, niçin Kürt’sün, niçin Laz’sın, niçin Boşnak’sın’ diyemezsiniz. O, doğuştan Türk doğmuştur, Kürt doğmuştur, Laz doğmuştur, Boşnak doğmuştur… Bunlar tartışma konusu yapılamaz, bunlar referandum konusu yapılamaz. Sonradan kazanılmış olan özellikler, fırsatlar değildir bunlar, haklar değildir bunlar. Doğuştan verilmiştir ve insanoğlu istediği gibi düşüncesini söylemelidir. Çünkü insan bir makine değil” diye konuştu.

İnsanların inandığı gibi yaşamak durumunda olduğunun altını çizen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Artık dünya küresel barışı arzuluyor. Medeniyetler çatışmasına değil, medeniyetler ittifakına koşuyor. Türkiye İspanya ile Medeniyetler İttifakı Projesi’nin eş başkanlığını üstlendi. Bu ittifak çerçevesinde barış ve özgürlüklerin gerektirdiği adımları atmaya mecburuz. Avrupa, sınırların ortadan kalkmasıdır. Avrupa, insani değerlerin evrenselleşmesidir. Avrupa, birlikte yaşama kültürüdür. Birbirine saygı içerisinde ortak bir kaderi paylaşma anlayışıdır. Bunun için ideal anlamda böyle olmasa da diyorum ki böyle olmalıdır. Minareleri sorgulayan, kılık kıyafetinden, inançlarından, geleneklerinden dolayı insanları dışlayan, farklılıklara karşı hoşgörüsüz anlayışları engelleyemeyen bir Avrupa kültüründen de Avrupalılık idealinden de uzaklaşır. Aslında zenginlik bunun aksindedir. Öte yandan, Türkiye artık 19. yüzyılın hasta adamı değildir. 21. yüzyılın etkin ve dinamik aktörüdür. AB’ye üyeliğin Türkiye’ye getireceği yükümlülüklerin de farkındayız. Türkiye AB’ye yük olmaya değil, yük almaya gidiyor.”

Gruevski; “Türkiye AB’nin gelişimine katkıda bulunacak”

Törende konuşan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de Türkiye’nin AB’nin gelecekteki gelişimine katkıda bulunacağını belirterek, AB üyeliği sürecindeki Türkiye’nin hem politik hem de ekonomik anlamda çok büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Türkiye’nin yakın zamanda AB’nin tam üyesi olacağına inandığını ifade eden Gruevski, “Türkiye AB için etkili, saygıdeğer bir üye olacaktır ve AB’nin gelecekteki gelişimine katkıda bulunacaktır” dedi.

Makedonya ile Türkiye’nin çok yakın, kardeş ülkeler olduğunu ve Türkiye’ye destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden Gruevski, “Türkiye her koşulda Makedonya’nın desteğine güvenebilir, eminim biz de sizin desteğinize güvenebiliriz. Bizim de AB üyesi olabilmemiz için gerekli adımları beraber atacağız. Makedonya’nın stratejik planı da AB’nin bir üyesi olmak. Türkiye’nin stratejik planı aynı. Gelecekte eminim her iki ülke de AB üyesi olacak. Başarılarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Eminim çok yakın zamanda AB ile ilişkilerinizde çok daha ciddi gelişmeler görülecek” diye konuştu.

Bağış; “AB Ofisi Anadolu’nun heyecanı…”

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise, Hükümet olarak göreve geldiklerinde en büyük hedeflerinin Avrupa Birliği olduğunu belirterek, “Yarım asırdır gel gitlerle dolu olan AB sürecini gerçek ve varılabilir bir hedef haline getirdik. Açılışını yaptığımız AB Merkezi İstanbul Ofisi Anadolu’nun dört bir yanına yayılan AB heyecanının bir eseridir. Burada 72 milyon vatandaşımızın, 81 vilayetimizin emeği, katkısı, hissiyatı vardır” dedi.

Türkiye’nin AB üyelik sürecini hep bir “Anadolu Projesi” olarak nitelendirdiğini ve bu süreçte Anadolu’nun hoşgörüsünü, masumiyetini, zenginliğini hissettiğini vurgulayan Egemen Bağış, şöyle konuştu; “Hükümet olarak göreve geldiğimizde en büyük hedefimiz AB oldu. Yarım asırdır gel gitlerle dolu olan AB sürecini gerçek ve varılabilir bir hedef haline getirdik. Ülkemizin en ücra köşesindeki vatandaşımızın yakından hissedeceği bir süreç haline getirdik. Ne mutlu ki bugün bunu başardığımızı gururla söyleyebiliyorum. Bu çerçevede, AB sürecini, gerçeklerinden kopuk, birtakım hayali tartışmalardan çıkarttık ve Türk milletinin süreci haline getirdik. Çünkü Türkiye’nin en iyiye layık olduğuna inanıyoruz. Bu inanç, Hükümetimizin, AK Parti’nin, kuruluş felsefesini yansıtır. Bu yüzden İstanbul’da böyle bir merkezin açılması son derece isabetli ve anlamlıdır.”

İstanbul’da açılan merkezin, İstanbulluların, Avrupa kentleriyle ortak gelecek ideallerini paylaşacakları bir mekan olacağını ifade eden Bağış, “Keza benim de TBMM’de 2002’den bu yana temsil etmekten onur duyduğum İstanbul, Türkiye’nin özetidir, aynasıdır. Aynı zamanda hoşgörünün ve diyalogun da merkezidir. Geçen hafta Brüksel ziyaretimde AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu eski komiseri, şimdi Komisyonun ekonomik işlerden sorumlu üyesi olan Olli Rehn’i makamında ziyaret ettim. Tam da minarelerin son derece ilkel bir şekilde tartışmaya açıldığı bir dönemde, kendisinin odasını İstanbul minarelerinin süslediğini gördüm. AB’nin başkentinde böyle bir manzarayla karşılaşmak beni oldukça duygulandırdı” şeklinde konuştu.

“İstanbul’u anlarsanız farklılıklarımızın zenginlik olduğunu daha iyi kavrarsınız” diyen Bağış, AB Merkezi İstanbul Ofisi’nin açıldığı binanın eskiden Rum vatandaşların kullandığı bir okul olduğunu hatırlatarak, “Bugün bu yapı her kesimden vatandaşlarımız gibi Rum kardeşlerimizin de standartlarını yükseltecek olan AB sürecimizin bir nişanesi haline geliyor. İşte o yüzden Avrupa da Avrupalı da İstanbul’u, İstanbul ruhunu anlamalıdır. İkinci olarak da Türkiye’nin AB ve dünya barışı için ne kadar büyük bir sorumluluk ve önem taşıdığını düşündüm. Türkiye’yi AB sürecinden dışlamaya, kimsenin gücü yetmez” diye konuştu.

Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkanların ”iç siyasi dengelere” dayandıklarını söylediklerini ifade eden Bağış, ”Biz de tarihi dengelere ve hukuka dayanıyoruz. Tarih ve hukuk bizim yanımızdadır” dedi. Egemen Bağış, Türkiye’nin üyeliğinin AB’yi sadece küresel bir aktöre değil, aynı zamanda 21’inci yüzyılın bir medeniyet projesine de dönüştüreceğini ifade ederek, şunları kaydetti;

“Türkiye ve Avrupa’yı birbirine bağlayan gerçek unsur, aslında 110 bin sayfalık AB müktesebatından daha öteye, toplumlarımızın paylaştığı ortak değerlerdir. Ben o nedenle Avrupalı dostlarıma hep şunu hatırlatıyorum, Türkiye’nin AB üyelik süreci sadece 72 milyon vatandaşımız tarafından değil, sadece 1,5 milyarlık İslam dünyası tarafından da değil, hangi kültürden olursa olsun, hangi kıtada olursa olsun medeniyetler çatışması noktasında endişesi olan büyük bir insanlık alemi tarafından da yakından takip ediliyor. Türkiye’nin AB sürecindeki kararlılığı ve iradesi tamdır. Tek tek saymak istemiyorum. Sadece şu son bir yıl içerisindeki reformlarımız bizim bu kararlılığımızın bir yansımasıdır.”

Törende konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Eşi Beyhan Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler, kurdele keserek AB Genel Sekreterliği İstanbul Ofisi’nin açılışını yaptılar. Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Yorumlar kapalı.