Dünya Depremi İstanbul’da Konuşacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

12 Kasım 1999 depreminin 10. yılında Türkiye’den 81 İl ve 6 kıtadan 21 Ülke İstanbul’da bir araya geliyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve İstanbul Valiliği işbirliği ile Dünya Bankası desteğiyle düzenlenen “İstanbul Uluslararası Sismik Riskin Azaltılması Konferansı”, sismik riskin azaltılması çerçevesinde ulusal ve uluslararası çalışmaları bir araya getirecek.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in katılımıyla başlayacak konferansın açılış konuşmasını Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı Margereta Wahlström’ün yapacak. 3 gün boyunca sürecek oturumlarda, 1999 yılında yaşanan depremlerin ardından Türkiye’de ve İstanbul’da yürütülen çalışmalar masaya yatırılacak. 6 kıtadan 21 ülkenin katılacağı konferans, bir anlamda Dünya ülkelerinin bilgi ve tecrübelerini birbiriyle paylaşmasına önayak olacak.

Konferans öncesinde bir açıklama yaparak Dünyada deprem riski ile karşı karşıya olan birçok ülke olduğuna dikkat çeken İstanbul Valisi Muammer Güler, “Bu nedenle, sismik riskin azaltılması çerçevesinde ulusal ve uluslararası tecrübelerin bir araya gelmesi, hem sismik riskin azaltılması konusunda atılacak adımlar hem de toplumların refahı ve geleceği için çok önemlidir.” Dedi.

Kentsel alanlarda sismik riskin azaltılmasına yönelik adımların atılabilmesi için, bilgi alışverişinin sağlanmasına yönelik sunumların paylaşılacağı konferans günlerinde, İSMEP kapsamında İstanbul’da yapılan çalışmaların gerçekleştirildiği alanlara inceleme gezileri düzenlenecek. Uluslararası platformda akademik çalışmalarla adından söz ettiren ünlü konuşmacıların yer alacağı konferans; T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, T.C İstanbul Valiliği, İstanbul ADM, İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Proje Koordinasyon Birimi, Dünya Bankası, Afet Azaltma ve Yeniden Yapılanma Küresel Fonu (GFDRR) ile Avrupa Yatırım Bankası’nın katkılarıyla düzenlenecek.

YER : İstanbul Grand Cevahir Otel
TARİH : 8 -10 Aralık 2009
AÇILIŞ PROGRAMI : 8 ARALIK 2009 SALI

09.00 – 09.45 Protokol Konuşmaları
Kazım Gökhan Elgin / İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) Direktörü
Tekin Küçükali / Türkiye Kızılay Derneği Başkanı
Ulrick Zachau / Dünya Bankası Ülke Direktörü

Memduh Aslan Akçay / Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü

Hasan İpek / Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı
Muammer Güler / İstanbul Valisi
Cemil Çiçek / Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı

10.00 – 10.30 Açılış Konuşması
Margareta Wahiström / Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı

Yorumlar kapalı.