Dalga Katalan Tiyatrosu ve Carles Battle İstanbul’da!

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni Dalga Katalan Tiyatrosu’nun öncü ismi Carles Batlle “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla 13-15 Aralık 2009 tarihleri arasında İstanbul’a geliyor.

Carles Batlle’nin "BAŞTAN ÇIKARMA" isimli oyunu; proje kapsamında, okuma tiyatrosu olarak tiyatroseverlerle buluşacak. Oyun; zengin Kuzey ve fakirleşmiş Güney arasındaki bariz eşitsizliği, birbiriyle kesişen hayatlar ekseninde anlatıyor. Bencilliğin izini taşıyan ilişkiler, karakterleri insanın en karanlık içgüdüleri ile karşı karşıya bırakıyor.

“BAŞTAN ÇIKARMA” adlı oyunun okuma tiyatrosu; 13 Aralık 2009, Pazar günü saat 18:00’de, Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. Carles Batlle; okuma tiyatrosunun yanı sıra, 13 ve 15 Aralık 2009 tarihlerinde Galata Perform’da “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesine dahil olan oyun yazarlarının katılacağı bir yazarlık atölyesi düzenleyecek.

“Baştan Çıkarma” Hakkında

Hasan, 1962 yılında Fas’ta, Katalan bir adamla anlaşma yapar: Doğacak olan kızını, bu adamın oğlu Guillem’le evlendirmeye söz verir. Günümüzde, Katalanya’da zengin bir antikacı olan Guillem, oturma izni olmayan Faslı genç kız Aixa’yı evinde misafir etmekte ve onunla bir ilişki yaşamaktadır. Hasan, verdiği sözden kırk yıl sonra, kaçak bir göçmen olarak Guillem’in evine geliverir. Bu beklenmeyen ziyaret trajik ve paradoksal bir drama yol açar. Artık Guillem, Aixa ve Hasan’ın kaderleri çaresiz bir şekilde birbirlerine karışacaktır. Zengin Kuzey ve fakirleşmiş Güney arasındaki bariz eşitsizlik, bencilliğin izini taşıyan ilişkileri tamamen bozar. Oyunun sonunda karakterler en karanlık içgüdüleri ile karşı karşıya kalırlar.

Carles Batlle Kimdir?

Yeni Dalga Katalan tiyatrosunun yenilikçi ve deneysel yazarından biri olan Carles Batlle, Barselona Autònoma Üniversitesi’nin oyun yazarlığı bölümünde profesör olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda tiyatro eleştirmenliği ve dramaturgluk yapan Batlle’nin doktora çalışması “Adrià Gual” başlığı altında monografi olarak yayınlanmış ve 2002’de yılın en iyi eleştiri çalışması ‘Serra d’Or Prize Ödülü’nü almıştır. Dramaturg olarak; aralarında Adrià Gual, Pedro Almodóvar, Harri Virtanen, Àngel Guimerà, Ignasi Iglésias, Jean-Yves Picq, Joaquim Ruyra gibi yazarların metinlerinin denetiminin yanı sıra çeşitli uyarlama ve çeviri çalışmalarında bulunmuştur.

Carles Batlle; Sergi Belbel, Lluïsa Cunillé, Pau Miró ve Josep Pere Peyró ile birlikte Barselona’nın en prestijli alternatif tiyatrolarından olan Sala Beckett‘in yazarlarındandır.

Tiyatro Enstitüsü’nün ve Autònoma Üniversitesi’nin yanı sıra Sala Beckett’te tiyatroda dramaturgi ve oyun yazımı üzerine seminerler vermektedir. Oyunları arasında; 2004 yılında Teatre National de Catalunya ve Vienna Burgtheater’da prömiyeri yapılmış olan “Temptacio”, Avrupa ve Amerika kıtalarında çeşitli ülkelerde prömiyeri yapılan “Combat” (1995–98); 1999 yıllı Societat General d’Autors d’Espanya Ödülü’nü kazanan “Suite” ve 2004 Bremen Stadt Theater Festivali’nde En İyi Almanca Çeviri Ödülü’nü kazanan “Oasis” sayılabilir. “Transits” adlı oyunu, Barselona Sala Beckett Tiyatrosu’nda ve 2007 yılında Temporada Alta Festivali’nde sahnelenmiştir. Son oyunu “Oblidar” Barcelona 2009 Premi Born Tiyatro Ödülü’nü kazanmıştır.

Carles Batlle’nin oyunlarında, çağdaş dil ve biçim arayışı vardır . Hafıza, belleksizlik, göç, kültür çatışmaları, kuşaklar arası çatışma ve savaş gibi farklı temalar üzerine eğilmektedir.

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi Nedir?

2001 yılında, oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan’ın kurduğu çağdaş tiyatro topluluğu “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından yürütülen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” adlı projeyle; Türk tiyatrosunun evrensel boyutta tanınması alanında şimdiye kadar hiçbir topluluğun veya kurumun bu derece önem göstermediği çağdaş oyun yazımı ve çağdaş oyun yazarlığı konusuna dikkat çekiliyor.

Türkiye’de çağdaş oyun yazımı konusunda önemli bir sayfa açmak gibi bir dertle yola çıkılan, metin odaklı projenin yaratılma nedenleri arasında; tiyatronun diğer araçlarını da göz önünde bulundurarak, yeni oyun metinlerinin nasıl bir reji, oyunculuk, dramaturgi ve sahne tasarımı anlayışı içerdiğini ve metnin içerdiği bu potansiyelin eleştirmen ve akademisyenlerce nasıl değerlendirildiğini tartışmaya açmak bulunuyor.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında bugüne dek; çağdaş tiyatronun farklı alanlarından isimlerle söyleşiler ve yeni yazarların oyun okumaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlendi. Oyun yazarlarının okumalarının yanı sıra yazarlık ve çeviri atölyelerinin de yer aldığı proje dâhilinde, geçtiğimiz tiyatro sezonu 7 ülkeden (Yunanistan, Portekiz, İspanya, Romanya, İran, Rusya) çağdaş yazarlar davet edilerek Türk seyircisine tanıtıldı.

Bilgi için: GalataPerform
Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu ISTANBUL
(0 212) 243 99 91

Yorumlar kapalı.