Üsküdar’da Tüm Engellere Son!..

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Engelliler Günü, Üsküdar’da düzenlenen anlamlı etkinliklerle kutlandı.

Kutlamalar çerçevesinde ilk olarak görme engelliler futbol karşılaşması yapılırken, etkinliğe Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da katıldı. Görme Engelli Sporcular için düzenlenen futbol karşılaşmasının başlangıç vuruşunu yapan Mustafa Kara, sporcularla bir süre futbol oynadı.

Mustafa Kara, Üsküdar Belediyesi Engelliler Merkezi tarafından Üsküdar Belediye binası önünde kurulan resim sergisinin açılışını yaptıktan sonra Üsküdar Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen ve Üsküdar Kent Konseyi kapsamında çalışmalarına ilk kez başlayan Engelliler Meclis Toplantısı’na katıldı. Başkanlık makamından Meclis Salonu’na kadar engelli vatandaşların kullandığı akülü tekerlekli sandalye ile giden Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, meclis açılışı nedeniyle bir konuşma yaptı.

Engelliliğin, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar bütüncül bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorun olduğunu ifade eden Mustafa Kara, Üsküdar Belediyesi olarak Engelliler Günü’nü yılda sadece bir kez kutlanan bir gün olmaktan çıkartıp geri kalan 364 güne yaymaya çalıştıklarını ifade etti.

Özellikle çalışabilir durumda olan engellilerimizin kent yaşamında mutlu, toplumla tam kaynaşmış, eğitimli ve meslek sahibi üretken, onurlu fertler haline gelmeleri için çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizerken göreve başladıklarından bu yana 33 engelli vatandaşımızın iş gücüne katılmasını sağladıklarını söyledi.

"Engelsiz bir Üsküdar" için yola çıktıklarını ve Üsküdar’ın adına ve kimliğine layık çalışmalar gerçekleştirmekte olduklarını söyleyen Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, bugüne kadar yatalak, bakıma muhtaç engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza 82.500 adet hasta bezi, 25 adet akülü araba, görme engelli vatandaşımız için 1 adet bilgisayar, 1.471 engelli vatandaşımıza özel donanımlı araçlarla ulaşım ve taşıma imkânı ile özel eğitim alan 96 çocuğumuza 3.252 saat özel eğitim verilmesini sağladıklarını ifade etti. Üsküdar Belediyesi’nin, okuma yazma bilen ve ilkokul diploması olmayan engellilerimiz için 2. Kademe Okuma Yazma Kursu başlattığının altını çizen Mustafa Kara, engelli vatandaşlar için sosyal aktivitelere de büyük önem verdiklerinin altını çizdi.

Yorumlar kapalı.