İstanbul Metrobüs Bilet Ücreti İle İlgili Açıklama

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 16 Kasım 2009 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan metrobüs bilet ücretleri ile ilgili olarak kamuoyuna yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor.

”Metrobüs hattında uygulanan yeni tarife ile ilgili olarak yapılan değerlendirmeler, gerçeklerden uzak ve spekülatif niteliktedir. Yapılan değerlendirmelerde bazı önemli hususlar göz ardı edilmektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 42 kilometreyi bulan metrobüs hattı toplam 3 ayrı hattan ulaşmaktadır. Bu hatlar: 1- Avcılar Topkapı, 2- Topkapı Zincirlikuyu, 3- Zincirlikuyu-Söğütlüçeşmedir. (boğaz geçişli) Metrobüs ile bu güzergâh tek hatta inmiştir. Bu uzunlukta ve 24 saat hizmet veren toplu taşıma hattı hiçbir metropolde bulunmamaktadır. Fiyat ayarlamasına yöneltilen eleştiriler bu önemli hususu göz ardı etmektedir. Metrobüs devreye girmeden önce bu güzergâhta seyahat edenler boğaz geçişinde iki bilet olmak üzere toplam üç yolculuk yapmaktaydılar. Halen, İETT’nin boğaz geçişli diğer 20 hattında seyahat eden yolcularımız, 2 tam bilet karşılığı 3.00 TL, 2 indirimli bilet karşılığı 1.70 TL ödemektedir.

Eğer Metrobüs olmasaydı Avcılardan Söğütlüçeşme’ye seyahatin bedeli 4,5 lira olacaktı.
Üç etap halinde hizmete giren ve üç hattı birleştiren metrobüs hattında başlangıçta (17-24 Eylül 2007) ücretsiz, takip eden üç ay boyunca (24 Eylül-31 Aralık 2007) yüzde 50 indirimli olmak üzere taşıma hizmeti verilmiştir. Toplu taşımayı teşvik amacıyla bilet fiyatı diğer İETT hatları ile aynı seviyede tutulmuştur.

750 milyon lira yatırımla E-5 rehabilite edilerek direkt ve kesintisiz ulaşım sağlayan yeni bir sistem toplu ulaşıma kazandırılmıştır. Metrobüs ile seyahat edenler tek biletle boğazı geçmektedirler. Yolcuların ulaşım maliyeti düşüktür. Sistemin alternatif maliyetine ilişkin mukayeseli değerlendirmeye aşağıda yer verilmektedir.

Yolculuk Ücret ve Zaman Değerlendirilmesi:

Metrobüs sistemiyle yolcularımıza ücret ve zaman yönünden avantajlar sağlanmıştır.

Metrobüs hattı hizmete girmeden önce Avcılar’dan Kadıköy’e aktarmalı olarak 180 dk.’da ulaşım sağlanırken Metrobüs hattının hizmete sunulması ile; Avcılardan Söğütlüçeşmeye 63 dk. gibi kısa bir süre içerisinde hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşım hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Örnek 1:

120 – Kadıköy – Mecidiyeköy hattını kullanan 1 yolcu Mecidiyeköye kadar 2 bilet bedeli 3,00 TL ödemekte iken, Metrobüsü kullandığında 2,00 TL ödeyecektir. Yolcularımız %33 avantajlı durumdadır. Ayrıca 120 hat numaralı otobüs ile 60 dakikada giderken, Metrobüs ile 20 dakikada gitmekte olup, 40 dakika zamandan tasarruf sağlanmıştır. Aynı yolcu Mecidiyeköy’den Avcılar’a devam eder ise eski sistemde 0,75 TL aktarma ücreti ödemesi gerekirdi. Toplamda Kadıköy-Avcılar arasında 3,75 TL yolculuk ücreti öderdi ve seyahat süresi 180 dakika olurdu. Metrobüsle ise ek bir ücret ödemeden 2,00 TL’ye 63 dakikada Avcılar’a ulaşım sağlanmaktadır.

Örnek 2:

Bostancı – Avcılar feribot seferi Jetonlu yolculuk 6,00 TL, akbilli yolculuk 4,00 TL’dir. Bostancıdan – Söğütlüçeşme, Söğütlüçeşme – Avcılar Metrobüsle ise toplam 3,50 TL’dir.

Metrobüs Hattı’nın Hizmete Başlaması İle Boğaz Geçişli Hatların Karşılaştırılması

Metrobüs hattının devreye girmesi ile boğaz geçişli İETT hatlarında yolculuk çok büyük oranda Metrobus’a yönelmiştir. Bu yönelişte metrobüs’ün sağladığı fiyat avantajının yanı sıra hız ve konfor da önemli rol oynamaktadır.

Mavi Akbil’de Biniş Sayısının 160’a İndirilmesi

Mavi Akbil’de biniş sayısının 160’a indirilmesi, uzun yıllar istatistikleri dikkate alındığında abonelerin yolculuk kapasitesinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Mavi Akbil kullanıcılarının aylık biniş sayısı en fazla 135’i bulmakta ve 160’ın çok altında kalmaktadır ve abonelerin binişlerine kısıtlama getirme amacı taşımamaktadır. Aşağıda 2009 yılının il 7 ayına ilişkin Mavi Akbil kullanıcılarının ortalama binişleri yer almaktadır.

Mesafeye Göre Ücret Sistemine Geçiş İçin Çalışmalar devam etmektedir

Aynı zamanda Metrobüs hattında kısa süre sonra uygulamaya geçmesi planlanan, mesafeye göre ücretlendirme sistemi için, alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Altyapı çalışmalarımız tamamlandığında mesafeye göre ücretlendirme sistemine geçilecektir.

Diğer hatlarda akbil kullanan yolcuları halen yine eskiden olduğu gibi 1 biniş için tam 1,5 TL tam aktarma 0.75 TL, indirimli 0,85 TL indirimli aktarma 0,21 TL ödeyerek seyahat etmektedirler.”

Yorumlar kapalı.